Denizli Devlet Hastanesinde Kamera Skandalı Haberlerine Valilikten Açıklama Geldi!

Denizli Valiliği: "25 Kasım 2019'da iş sağlığı ve çalışan güvenliğini sağlamaya yönelik demirhane, marangozhane ve çamaşırhaneye kamera takılma işlemine başlanmış olup, videoda gösterilen alan çamaşırhane temiz alan/bohçalama birimidir"

Gündem 10.12.2019, 21:07 11.12.2019, 12:49 Güler Sağlam
Denizli Devlet Hastanesinde Kamera Skandalı Haberlerine Valilikten Açıklama Geldi!

Denizli Valiliği, devlet hastanesindeki kadın çalışanların soyunma odasına kamera takıldığı ve bir personelin de buna karşı çıktığı için işten çıkarıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Valilik açıklamasında, dün bazı internet medyasında yer alan "Denizli Devlet Hastanesinde kamera skandalı" başlıklı haberlere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için açıklama yapılması ihtiyacı duyulduğu belirtildi.

Söz konusu haberlerde, personel Y.S'nin, "kadın çalışanların soyunma odasına yetkililer tarafından kamera takılmasına karşı çıktığı için işten çıkarıldığı, epilepsi hastası olması ve ağır işte çalışamaz raporu bulunmasına rağmen aynı yerde çalıştırıldığı, hastaneden mermer, deterjan, buzdolabı çalındığına şahit olduğunu gerekli yerlere iletmesine rağmen kimsenin ilgilenmediği" iddialarının yer aldığı anımsatıldı.

Devlet Hastanesi Başhekimliğinden talep edilen bilgiler doğrultusunda, 25 Kasım 2019'da iş sağlığı ve çalışan güvenliğini sağlamaya yönelik olası risklere karşı demirhane, marangozhane ve çamaşırhaneye kamera takılma işlemine başlandığı aktarılan açıklamada, haberlerde yer alan videoda gösterilen alanın çamaşırhane temiz alan/bohçalama birimi olduğu, buradaki kameranın henüz aktifleştirilmediği ifade edildi.

Açıklamada, ilgili personelin, daha önce geçirdiği iki soruşturma sonucu Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce verilen "sözleşmesinin feshedilerek işten çıkarma cezası" kararınca 4 Aralık 2019'da iş akdinin feshinin gerçekleştirildiği anlatılarak, "Haberde iddia edilenin aksine, temizlik personelinin 'kamera takılmasına karşı çıkması sonucu işten çıkarıldığına veya görevden alınma nedeninin hırsızlık olduğuna' dair iddialarının gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır." denildi.

TIKLAYIN

Personelin epilepsi tanısı gerekçesiyle yer değişikliği talebinin bulunmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"9 Ocak 2018'de sürekli işçi kadrolarına geçişte başvuru formunda sağlıkla ilgili olarak görevini devamlı yapmaya engel bir durum olmadığına dair beyanının bulunduğu, ancak kadroya geçiş sağlandıktan sonra derin ven trombozu, yüzeysel ve derin kronik venöz yetmezlik tanılarını gerekçe göstererek yer değişikliği talebinde bulunduğu, bunun üzerine kendisinin çamaşırhanede çalışmasının uygun olmadığına dair rapor düzenlenmesi maksadıyla ilgili branş hekimine yönlendirildiği ancak başvurmadığı anlaşılmıştır. Denizli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından konu yakından takip edilmektedir."

BÖYLE HABER BAŞLIĞI MI OLUR?

Öte yandan, internette yer alan bazı sağlık siteleri tarafından konunun vahameti düşünülmeden, sırf sağlık çalışanlarına haber tıklatma gayesi ile ne iddia tarafının açıklamasında nede Valilik tarafından yapılan açıklamada "Hemşire" ibaresi geçmezken, haberi Hemşire Soyunma Odasında Kamera şeklinde sunmaları sağlık çalışanlarının tepkisine neden oldu.

NE OLMUŞTU?

Denizli Devlet Hastanesi'nde 8 yıldır, engelli kadrosunda görev yapan Yasin Sert engelliler gününde görevden alındı. Sert, "Hakkımı sonuna kadar arayacağım, yetkililer hakkında sağlık Bakanımıza suç duyurumdur, lütfen bu haberi dikkate alın" dedi.

Denizli Devlet Hastanesi'nde 8 yıldır görev yapan, 37 yaşındaki Yasin Sert engelliler gününde görevden alındı. Devlet Hastanesinin kadın çalışanların soyunma odasına, yetkililer tarafınfan takılan kameraya karşı çıktığı için görevden alıdığını iddia eden Yasin Sert, "Kadınların soyunma odasında kameranın ne işi var? Kadınlar, giyinip soyunacak. Herkes, evli barklı, hiç bir yerde, kadınların soyunma odasına kamera takılamaz. Kamera takılsa bile, 'Burada kamera kaydı alınmaktadır' yazar. Kaldı ki, siz kadınların soyunma odasına takıyorsunuz kamerayı. Ben bu kameralar takılırken gördüm. Normalde bunu çoğu kişi farkedemez. Ben farkedince karşı çıktı ve herkese söyledim. Burada kamera ver dikkat edin diye...Aradan iki gün geçmeden beni işten çıkardılar" dedi.

Kaynak: Kaynak: Anadolu Ajansı
Yorumlar (0)
1
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?