Danıştayın Röntgen Teknisyeni Kararı Yataklı Tedavi Kurumları Yönetmeliğini Değiştirdi!

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’ndan verilen: Radyoloji Teknisyenleri “Skopi ve Radyonüklid Görüntüleme ve Floroskopi İle Radyoopak Madde Enjeksiyonu Yapmayacaklar.” kararı üzerine Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.

Gündem 24.03.2021, 10:33 24.03.2021, 10:50 Güler Sağlam
Danıştayın Röntgen Teknisyeni Kararı Yataklı Tedavi Kurumları Yönetmeliğini Değiştirdi!

10/09/1982 tarih ve8/5319 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe kobulan Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinin 141. maddesi yürülükten kaldırıldı.

Danıştay'dan Radyoloji Teknisyeninin Görev Tanımı ile İlgili Kesinleşmiş Karar! haberi için tıklayınız

Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği 141. madde;
E – Röntgen Teknisyeninin Görev ve Yetkileri :

Madde 141 - Uzman tarafından yapılması gereken özel bilgi ve tekniği icap ettiren grafiler, tüm skopiler, skopi ile ilişkili grafiler dışında kalan her türlü radyografileri yapar.

Filimlerin banyolarının yapılmasını ve raporları ile beraber ilgili servis ve polikliniklere imza karşılığında teslim edilmesini sağlar. Grafisi yapılacak hastaların hazırlanmaları hususunda gerekli bilgiyi verir.

Röntgen teşhis laboratuvarında her türlü araç ve cihazları işletmeye ve kullanmaya hazır bulundurur. Gerektiğinde işletir ve kullanır.

Röntgen arşivinin düzenli olarak çalışmasını sağlar. Laboratuvar istatistiklerini hazırlar.

Laboratuvar ve bütün cihazların bakım, temizlik ve düzenini sağlar. Laboratuvarda çalışan diğer yardımcı hizmetler sınıfı personelinin eğitimlerine yardım eder.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
Röntgen teknisyeni 5 ay önce
Tamam skopi röntgen teknisyeni nin görevi değil onu anladık yasal değil de o zaman sormazlar mı adama çevre sağlığı teknisyenleri nasıl olur da tomoda röntgen biriminde çalışır bu yasal mı suç değil mi soylermisin
Uzm dr 5 ay önce
Bir uzman hekim olarak tamam bu işler bizim işimiz ise bu saatten sonra röntgen birimlerinde tomografi de mr ünitelerinde çalışan nice çevre sağlığı teknisyenleri var bunların yaptığı çektiği filmler de yasal değil suçtur bunlara müsade ediliyorsa skopi çekmeye mi izin veriliyor bundan sonra çevre sağlığı teknisyenlerinin çektiği hiçbir filmi kabul etmiyoruz görev ve sorumlulukları olmayan yasal olmayan bu işlemleri kabul etmiyoruz madem öyleherkes kendi işini yapsın bu saatten sonra değil mi çevre sağlığı nasıl olur da flim çekebilir buralarda çalışabilir sorarım sizlere çevre nere flim cekmek nere
ALİ BAŞ 5 ay önce
Yönetmeliği yanlış yorumluyorsunuz daha önceki haliyle yani 141. madde kalkmadan önceki hali ile röntgen teknisyeni arkadaşların yasal olarak skopiyi çekmeme hakları var idi ve idare tarafından çekim yaptırıldığında idare mahkemesine dava açarak bunu kazanıyorlar idi, bu madde kaldırılarak idarenin eli güçlendirilmiş oldu. Bu mevzuatı böyle yorumlamak gerekir.
Hemsire 5 ay önce
Ameliyathanede skopiyi çekmek röntgen teknisyenin görevi değilse.cevre sağlığı teknisyeni niye çekiyor.cekende cektirende suç islemiyormu o zaman.
Röntgen teknisyeni 5 ay önce
Bir hasta veya yakını tomografi çeken yada röntgen filmi çeken çevre sağlığı teknisyenini mahkemeye verse hastaneyi mahkemeye verse o zaman ne olacak görevi olmayan bir işin sorumluluğu kim alacak
röntgen 5 ay önce
şu anda hastanelerde radyoloji mezunu olmayan bir çok farklı meslek grubndan çalışnr var,hemsire,kimya mezunu,farklı meslek lisesi mezun,salık memuru,
röntgenci 4 ay önce
Asıl sorun bakanlıkta masa başına oturup sahayı bilmeyen karar mekanizmasından kaynaklanıyor. Ameliyathanede skopi hekim eşliğinde yapılır. Söz konusu skopiler bu cihazların olmadığı dönemde çekilen mide kolon flororskopileri içindir. Tomografilerde ise acil servisi bulunan hastanelerde teknisyen yapalabilir maddesi eklenerek yasal zemin oluşturulabilir. Mesleği tanımayan koltuk memurları yüzünden sahada baskı görüyor mecburen herşeyi yapıyoruz...
32
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?