PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Cumhurbaşkanından Uzman Doktorlarla İlgili Talimat

Pandeminin etkisinin azalmasıyla beraber hastanelerdeki yoğunluğun artması sonrası doktorlarla ilgili daha önce tartışmalı sözlere imza atan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Uzman Doktor kadrolarının iki katına çıkarılması yönünde talimat verdiği öğrenildi.

Gündem 19.04.2022, 22:32 23.04.2022, 11:07 Cansu Polat
Cumhurbaşkanından Uzman Doktorlarla İlgili Talimat

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzman doktor kadrolarının iki katına çıkarılması yönünde verdiği talimat bazı çevrelerce "gidiyorlarsa gitsinler" sözünden geri adım attığı yönünde değerlendirildi.

Hürriyet Gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzman doktor kadrolarının iki katına çıkarılması amacıyla çalışma yapılması talimatı verdiğini yazdı.

Pandeminin etkisini azaltmasıyla beraber hastanelerde oluşan yığılma, randevu alamama ve bunları izleyen biriken hasta kapasitesi sonrasında ayrıca sağlık çalışanı olmaması Ak Partinin önemli gündemlerinden biri olduğu söyleniyor.

SAĞLIK PERSONELİ AÇIĞI KAPATILSIN

Uzman doktorlarla ilgili talimat veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aynı zamanda yeterli sağlık çalışanı olmaması yönündeki bilgiler üzerine sağlık personeli açığının kapatılması için de çalışma yapılmasını istediği Hürriyet gazetesinde yer aldı.

UZMAN DOKTOR KADRO SAYISI ARTIRILSIN

Cumhurbaşkanı tarafından verilen talimatların ardından önümüzdeki dönem yapılacak uzmanlık sınavı başvuru kadro sayılarının iki katına çıkarılacak şekilde planlama yapıldığı belirtilirken doktor açığının ise uzmanlık eğitimi ile birlikte biraz zaman alacağı kaydedildi.

AİLE HEKİMİ AÇIĞI OLUŞUR MU?

Yapılan değerlendirmelere göre ise uzman doktor açığının kapatılması için yapılan çalışmaları aile hekimi olarak görev yapan kadrolar da azalma yaratacağına dikkat çekilerek bu duruma önlem alınması gerektiği belirtildi.

Bilindiği üzere mevcut aile hekimlerinin sayısı 28 bini bulurken bunun büyük çoğunluğunun pratisyen hekim olduğu, bunlardan uzmanlığı tercih edenlerin sayısının fazla olması halinde ise bu kez de aile hekimliklerinde açık yaşanabileceği ifade edildi.

GERİ ADIM MI?

Diğer taraftan Cumhurbaşkanının uzman doktor kadro sayılarının iki katına çıkarılması ile ilgili verdiği talimat akıllara geçtiğimiz ay doktorlara yönelik söylediği sözleri getirdi. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan yurtdışında mesleğine devam etmek isteyen doktorlara yönelik olarak "varsın, gidiyorsa gitsinler " ifadeleri tepki çekmişti.

Yorumlar (31)
hemşire 1 ay önce
Geri adım falan değil. Hekimlik mesleğini bitirmeye yönelik ilk adımı attı. Normalde 6 ayda alınan dermatoloji uzman sayısı 50 civarıyken bu sayıyı 400e çıkardılar. 6 ayda 100 olan radyoloji uzman sayısını 800e çıkardılar yani reisin amacı hekimliğpi düz memur yapmak ve onların seslerini kapatmak olacak.

ilerde diyecekler ki aşırı derece uzman var zaten, istersen arabistana gidebilirsin bizi ilgilendirmez diyecekler,

yılda 19bin tıp kontenjanını da bu yıl 30bine çıkarmayı hedefliyorlar çoğu yerde ekstra tıp fakültesi açılacak ve kontenjanlar bu yıl rekor kırılacak
A 1 ay önce
OLDU OLACAK YÜRÜTME DERMOTOLOJİ DERNEKLERİNDEN DİLEKÇE ALMALYDI.KONTENJAN SAYISI İÇİN....
Saglikci 1 ay önce
Sen neyin kafasindasin.ne iciyorsan icmeye devam et.Seni ucube trol ya da herne isen..Hekimligi bitirecekmis..Hastanelerde millet sira alamiyor.Hekimlerin ciddi ozluk sorunlar var ama devletin imkanlariyla okuyup ozele kacarim yurt disina giderim gibi soylemlerle devleti tehdit edemezler.Devlet acilen uzman olmak isteyenlere askeriyedeki en az 10 yillik sozlesme imzatamasi lazim.cani sikilan tazminatini oder nereye gitmek istiyorsa gider.Okadarbekleyen prt.hekim var.Senin gibilerini anliyorum da halen donen oyunlari gormezlikten gelen calisanlari anlayamiyorum.
Vatandaş 1 ay önce
Sağlık bunların döneminde bitti zaten hepten neşter vuruldu...Sağlık çalışanları bunlara oy verirse bi daha ki geldiklerinde zaten devlette en bedava çalışan kesim olacak...
Barajı geçemeyen ysp 1 ay önce
Ahahahahahhahahahhahahahahahaha neyse ya baraji gecen adama muayene olur ölürüz nolacak ki bir canımız var sonuçta
meslektaşını bile küçümsedin 1 ay önce
barajı geçemeyen meslektaşını küçümsüyorsun şimdide
komik çocuk 1 ay önce
kocaman adamsın salak salak espri yapma her ağzını açtığında insanları aşağılıyorsunya burdan sana ağzıma ne gelirse yardırıyorum haberin olsun .
küçümseme meslektaşını 1 ay önce
aranızda uçurum yok. eğitimini alırsa olur .şimdide barajı geçen diye kendi meslektaşınızı küçümsüyorsunuz.
Şaşkın 1 ay önce
Üniversiteler ve Eğitim-Araştırma Hastanelerinde Hocaların,Uzman Doktorların hepsini performansa mahkum et sonrada Tıp Eğitimi ve Asistan eğitimi bekle. Dikkat ederseniz Özel Tıp Fakülteleri 1-kaç adet Asistan kadrodu açmış.
Hemşire 1 ay önce
Yetiştirmek çok kolayya hemen iki katına çıkar sağlığı bitirecek siniz
tarafsız 1 ay önce
Yapılması gereken bellidir hemşirelikten doktorluğa geçişin yolu açılmalı (dünyada çok örneği var) böylece şu gereksiz egodan hekimlerimizin kurtulmasına yardımcı oluruz.
Sağlıkçı 1 ay önce
hemşire de, sağlıkçıda tabiki olur üniversite sınavına girsin. tıp kazansın. 6 yıl okusun. tusa girsin kazansın uzman olsun. yersen
Traflı 1 ay önce
Hee valla, biz de senin gibi ailesine şiddet uygulayıp hastanede dayılanlardan kurtuluruz.
Cücükler 1 ay önce
Onca tıp kontenjanı var sınavda, durmadan da artıyor, sınavı kazanamayıp kaçak güreşmek de sana yakışır
doğru 1 ay önce
halk için iyi olur. uzman doktor bulmak sıkıntı muayene olmak ayrı sıkıntı. randevusuz bakmam diyor çoğu. kuyruk oluyor. insanlar rahat rahat muayene olmalı artık. 100 -150 hasta aynı kuyrukta kavga çıkıyor sonra. randevu alamayanda ayrı sıkıntı çıkarıyor
Vatandaş 1 ay önce
Niteliği düşmüş olmuyor mu sayı böyle artınca? Hangimiz isteriz canımızı iyi yetişmemiş hekime emanet etmeyi, ben istemem şahsen.
Realite 1 ay önce
Film daha yeni başlıyor, patlamış mısırımı çekirdeğimi çayımı aldım.
KAMİL 1 ay önce
BU SAATTEN SONRA BU ASİSTAN HEKİMLERİN TEŞHİSİ DE SORGULANMALIDIR!!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
4
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?