Cumhurbaşkanı Talimat Verdi: Sağlık İl Müdürü Atamalarında Büyük Değişim Başlıyor

Cumhurbaşkanlığından Bakanlıklara verilen son dakika talimatıyla Sağlık başta olmak üzere birçok Kurumda değişim rüzgarı esecek. İl Müdürü ve İl Bürokratlarının atamalarında yeni kriter getirilmesine dair detaylar özel haberimizde...

Gündem 22.06.2021, 10:25 01.07.2021, 03:54 Güler Sağlam
Cumhurbaşkanı Talimat Verdi: Sağlık İl Müdürü Atamalarında Büyük Değişim Başlıyor

Cumhurbaşkanlığından Bakanlıklara verilen talimatla İl Müdürü ve İl Bürokratlarının atamalarında yeni kriter getirildi. Cumhurbaşkanlığından verilen yeni talimata göre birçok il müdürünün görev yeri dğeiştirilecek.  İşte detaylar... 

İllerde il Milli Eğitim Müdürü, İl Sağlık Müdürü, İl Tarım Müdürü, İl Spor Müdürü, İl Turizm Müdürü.Müftü  vb birçok bakanlığın birimlerine en üst düzeyde atamalar gerçekleştiriliyor. 

Bu atamalarda genellikle İktidar partisinin İl saiyasetindeki Milletvekilleri ve Bakan ya da eski bakanların kulisleriyle veya isteğiyle o ilin nüfusuna kayıtlı , o ilde doğmuş büyümüş hemşeri olan isimler atanıyordu.

Az da olsa bazı illerde Valiler başarılı olan ve eski illerindkei bürokratları yeni atandıkları illerde göreve başlatabiliyorlardı. 

Ajanskamu olarak kamuoyuna ilk defa açıklıyoruz.

Daha önce herhangi bir kriterin olmadığı İl müdürü atamalarında yeni bir kriter getirildi 

Cumhurbaşkanlığından tüm Bakanlıklara verilen talimata göre. Artık bundan böyle İl Müdürleri kendi nüfuslarının kayıtlı olduğu ya da eşlerinini nufuslarının kayıtlı oldukları illere il müdürü olarak atanamayacaklar. 

Nüfusunun kayıtlı olduğu illerde görev yapan tüm il müdürleri görevden alınarak başka illere verilecek. 

Kamuda çok büyük bir değişim ve dönüşüm yaşatacak bu uygulama ile bir çok bakanlıkta çok büyük değişiklikler olacak. 

Kararın alınmasında Cumhurbaşkanlığına iletilen şikayetler etkili oldu. Seçimler öncesinde başlayan ve devam eden süreçte Ak Partide bir çok ilden yapılan şikayette bir çok milletvekili ve bakanın atamalarda kendilerine yakın ve o ilin çocuğu olan isimleri tercih ediyordu.. Hemşerilerini il müdür yapmak isteyen bir çok siyasetçi illerde rahatsızlığa neden oldu. Bir çok ilde de hemşerisini il müdürü yapma çalışmaları rahatsızlığa neden oldu.  Çoğu ilde il müdürleri iş yapamaz hale gelmiş durumda. 

Birçok il müdürü ne zaman görevden alınacağım endişesi taşıyor. Son zamanlarda had safhaya çıkan ve Cumhurbaşkanlığına iletilen bu şikayetler nedeniyle Cumhurbaşkanlığından Bakanlıklara verilen talimatla kendisi ve eşinin il nüfusuna kayıtlı olan isimlerin o illerde müdürlüklerine son verilmesi ve başka illere atanmaları istendi.

Kamuda büyük bir değişimin yaşanmasına neden olacak kararın ardından bir çok bakanlık atama hazırlıklarına başladı. 

Milli Eğitim Bakanlığında 20 , Sağlık Bakanlığında 16, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığında 10 il müdürünü bu anlamda yerlerinin değiştirilmesi bekleniyor.

Atamaların peyder pey yapılarak resmi gazetede yayaılanması bekleniyor. 

Ajans Kamu

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (17)
Liyakat 1 ay önce
Son dönemlerde alınan en doğru karar olur. Müdür yardımcılığına kadar her idari kadroda uygulanmalıdır. Bu sayede kendi ili hatta hastanesinden başka hiçbir yerde görev almamış, başka uygulamaları gözlemlememiş, yapılan yanlışları kanıksamış, vizyon sahibi olmayan yöneticilerin sayısı azalır. Umarım.
Reis sevdalısı 1 ay önce
Keşke bu yazdığınız gerçek olsaydı. Gerçekten illerde amir İl Başkanları oldu. Her kurumun çekirdeklerine kadar girdiler. işçilerin geçici görevlerinden tutunda iş, ihale takipçiliğine kadar makamlarını düşürenler var. ülke kaybediyor, parti kaybediyor, Devlet kaybediyor. yazık oluyor ülkeye
Exsen 1 ay önce
Başhekim ve diğer yöneticilerdede uygulanmalı
Liyakat.. 1 ay önce
Şu illerinde yazaydiniz ya? Bu arada İstanbul ne oldu tamamı devam mı onunda merak ediyoruz.
Yedi tepe 1 ay önce
İstanbul'u dinliyorum gözlerim kapalı...
Değersiz vatandaş 1 ay önce
Ne değişecek danışıklı dövüş herkes birbirinin tanıdığına karşılıklı yardım edecek düzen aynı düzen olacak
ERBAKAN 1 ay önce
İLK KEZ URFA'YA URFALI BİR MÜDÜR ATANDI VE DAHA ÜZERİNDEN 2 HAFTA GEÇMEDEN BU DEĞİŞİM KARARI ALINDI. EEE YILLARDIR URFA'YI URFALI OLMAYAN İL SAĞLIK MÜDÜRLERİ YÖNETİYORDU. BİR FAYDASI OLDU MU HAYIR! ASIL ONLARI AVUCUNUN İÇERİSİNE ALANLAR İSTEDİKLERİ GİBİ YÖNLENDİRİYORLARDI. ATAMALAR, GÖREVLENDİRMELER VS. MÜDÜRÜ EMRİ VE ETKİSİ ALTINA ALANLAR TARAFINDAN YAPILIYORDU. BU DEĞİŞİMİN PEK DE İŞE YARAYACAĞINI SANMIYORUM. ÖZELLİKLE URFA İÇİN.
SAĞLIKÇILAR 1 ay önce
TORPİL OLMASINDA ÇAMURDAN OLSUN GENE ŞU ANKİ YÖNETİMLERDEN İYİ DİR TORPİL VE YALAKACILIĞA SON ARTIK YETER FAKAT HÜKÜMETY İÇİN ÇOK GEÇ KALINDI.SAĞLIĞI BİTİRDİLER YAZIK ÇOK YAZIK BU HAKSIZLIK KİMSEYE KALMAYACAKTIR .
ben 1 ay önce
HASTANE müdürleri ne olacak sınav yoksa oy da yok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?