PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Cumhurbaşkanı Kadro Verilen Sözleşmeli Personelin Haklarını Tek Tek Sıraladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözleşmeli personelin kadroya geçişiyle ilgili yaptığı açıklamada sayıları 550 bini bulan personele verilen hakları da açıkladı.

Gündem 04.01.2023, 14:03 Cansu Polat
Cumhurbaşkanı Kadro Verilen Sözleşmeli Personelin Haklarını Tek Tek Sıraladı

Dün Ankara ATO Congresium’da sözleşmeli personele kadro şöleni düzenlendi. Şölene Cumhurbaşkanı Erdoğan katılarak önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Bugün burada sözleşmeliden kadroya geçen siz kardeşlerimizin sevincine ortak olmak üzere bir aradayız. Kısa süre önce yaptığımız açıklamayla farklı kurumlarda çalışan yaklaşık 500 bin sözleşmeli personelimizin kadro beklentilerine cevap verdik. Bu kapsamda 4C'den 4B'ye geçenler, mahalli idareler personeli, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları, 50D'li araştırma görevlileri, vekil ebe, hemşire, aile sağlığı merkezi çalışanları gibi geniş bir alandaki sözleşmeli personelimizin sorunlarına kalıcı çözümler üretiyoruz. Artık bu personelimiz de diğer kadrolu kamu görevlileri gibi sözleşmelerinin yenilenmemesi ihtimaliyle karşılaşmayacak.

Sözleşmeye geçenlerin hakları ne olacak

- Kademe ve derece ilerleme hakkına sahip olacak.

- Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına girebilecek.

- Kurumlar arası yer değiştirme hakkını kullanabilecek.

- Eş durumu mazereti hakkının kullanımı için diğer eşin de kamu personeli olması şartı aranmayacak.

- İsteğe bağlı yer değişikliği talebi idarenin tasarrufuna bırakılmayacak.

- Kullanılmayan izinlerini bir sonraki yıla aktarabilecekleri gibi ücretsiz izne ayrılma hakları da bulunacak.

- Yurt dışında eğitim veya görevlendirme, harcırah alma, arazi tazminatı alma, yemek ücreti yardımından faydalanma hakkına kavuşacak.

- Sözleşmenin personel tarafından feshi halinde iş sonu tazminatı ödenmemesi durumu son bulacak.

- Doğum sebebiyle sözleşmesi feshedilen sözleşmeli personelin doğum sonrası kuruma dönüşlerinde kurumun takdiri durumu gerekmeyecek.

- İstifa halinde aynı pozisyona dönememe durumu ile yönetici pozisyonlarında görevlendirme yapılmama durumu ortadan kalkacak.

Yani aynı çatı altında beraber görev yaptıkları kadrolu meslektaşları hangi hak ve imkanlardan istifade ediyorsa, sözleşmeden geçen kardeşlerimiz de artık aynı haklardan faydalanabilecektir.

Farklı kamu kurumlarında çalışan yaklaşık 500 bin kardeşimizle ailelerini bilfiil etkileyen bu adımın hayırlı olmasını diliyorum. Sözleşmeli personelimizin de inşallah bundan sonra çok daha büyük bir şevkle vazifelerine sarılacaklarına inanıyorum.

Halka hizmeti hakka hizmet gören bir medeniyetin mensupları olarak milletimize karşı sorumluluklarımızı layıkıyla ifade etmemiz gerekiyor. Hep söylediğimiz gibi millete hizmet yolunda bahane olmaz. Hangi makamda olursak olalım vazifemiz vatandaşlarımıza aşkla, samimiyetle, fedakarca hizmet etmektir. Kamu görevlilerimizin de mevzuat çerçevesinde mesuliyetlerini yerine getirirken mesuliyetlerini yerine getirirken meseleye bu zaviyeden bakmaları önemlidir. Bilhassa vatandaşlarımızla doğrudan muhatap olan hizmet birimlerimizin bu noktada daha fazla hassasiyet göstermesini bekliyorum. Rabbim emeklerinizi ve gayretlerinizi zayi eylemesin.

SENDİKALARA ÇAĞRI

Sözleşmelilerin kadroya geçiş süreçlerinde yoğun çaba harcayan Çalışma Bakanlığımız ile Memur-Sen yönetimini de ayrıca tebrik ediyorum. Niyet hayrolunca akıbetin de hayr olacağının en güzel, en somut örneklerinden biri sözleşmelilerin kadroya geçişi olmuştur. İnşallah hükümet olarak diğer çalışanlarımızla birlikte kamu personelimizin de yanında olmaya, sıkıntılarını özellikle çözmek suretiyle bu süreci devam ettirmeye gayret edeceğiz.

Sizler de çok iyi biliyorsunuz ki sendikacılık salt ücret pazarlığı yapmak değildir. Sendikalarımızın ilk ve asli görevi ister kamu, ister özel sektör olsun emeği, emekçinin hakkını, alın terini ve hukukunu savunmaktır. Kuruluş ve işleyiş tarzı itibarıyla birer sivil toplum örgütü olan sendikalar, aynı zamanda demokrasinin vazgeçilmez aktörlerinden biridir.

Yorumlar (22)
memur 4 hafta önce
Haydi Reis 1. dereceye düşenlerede 3600 ek gösterge ayrım yapmadan
Vatandaş 3 hafta önce
Seçim yatırımı yapmak için öyle adaletsizlikler yapılıyor ki bi tarafta kpps ile mucade edilip atanan insanlar bi tarafta torpille araya birilerini sokup bedava ise giren kişiler şimdi de bedavadan devlet kadrosu dağıtılıyor. Valla secim olsa bir an evel de su zaman bitse yoksa yavaş yavaş ülkenin çöküşüne gidiliyor. Burda hak hukuk adalet yok. Bunca verilen secim yatırımlarının sonu büyük bir ekonomik yük. Yani bu kadar parayı nereden buluyorlar çok merak ediyorum.
SENDİKACILAR 4 hafta önce
o zaman niye % 2 Barajını imzaladınız Eğer sendikalr demokrasinin vaz geçilmez aktörü ise
İşçi 4 hafta önce
Asgari ücretliye zam memura zam sağlık işçisine %10 bunasıl adalet sevinir artık sağlıkçilar sevinin sevinin sağlıkta işçinin maaşı da artık Asgari ücreliyle aynı oldu sevinin lililili zılgıt
Soğan ülkesi yalancısı 4 hafta önce
Ya bi git. O kadar genç var okumuş dirsek çürütmüş ama senin gibiler yüzünden kamuya giremiyor. Sen ne yaptın sözleşmeli işçi olmak için ni söyler misin? Bu taşeronlar kadroya geçen elemanların tamamı şuan kul hakkı yiyor. Torpille gelmiş sağlık kurumunda çalışıyor hooop kadro veriliyor utanın utanın bir de sevinin sağlıkçılar demiş ne kini bu hak yiyen.
artık yeter 4 hafta önce
3600 ek gösterge alamayacak onu da söyle verseniz de emekliliğine yansımayacak onu da söyleyin 2008 sonrası kadro alanlar hüsran sonunuz emekli olunca aldığınız maaşa siz de şaşıracaksınız inanmayan inat eden varsa sgk 170 bir zahmet arasın sorsun 2008 öncesi başlayan memurdan ne kadar az maaş alacak zam gelmeden önceki hesapla 3000 TL EVET YANLIŞ değil tam üçbinlira 2008 öncesinden az maaş alacaksınız yani 2008 öncesi 9 bin alırken siz 6 bin alacaksınız inanmayan 170 sgk arasın sorsun uyanın
Fırat 4 hafta önce
Reis süpersin ya. 2013 den beri yeni mi aklınıza geldi sözleşmeliler.
mert ol onurlu ol 4 hafta önce
adam hemen saza gibi atlamış güvenimizde yanılmadık diye biraz onurlu olun dik durun kimsenin önünde eğilmeyin ALLAHTAN BAŞKASINA EĞİLMEYİN yalakalık ve taklacılık meslek ve yaşam sitili oldu yazık onurlu yaşayın ki ölünce mert adamdı iyi adamı desinler yoksa mezarda da kulağınız devamlı kötü çınlar bir meşe odunu fazla atarlar unutmayın
Fizyoterörist 4 hafta önce
4B liler (3+1) kadroya geçince eğitim durumundan tayin hakkı verilecek mi?
kartal 3 hafta önce
diğer mesleklerde 2 yada 4 yıllıklara verdiğiniz gibi 1. dereceye düşen herkese 3600 verin saten bakan vedat bilgin in trt haber de ki konuşmasında da böyle bir şey olabileceğini açıklamıştı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.