PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Reform Sayılacak Bu 9 Maddeyi mi Açıklayacak?

14 Mart Tıp Bayramı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak olan reform paketinde bu düzenlemeler mi yer alacak?

Gündem 14.03.2022, 12:03 14.03.2022, 13:20 Zeynep Elmalı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Reform Sayılacak Bu 9 Maddeyi mi Açıklayacak?

Sağlıkta performansa dayalı ücretlendirme yerini devlet güvencesinde temel ücrete bırakıyor. Meslekten dolayı açılan davalarda hekimler devlet koruması altına alınıyor. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet katalog suçlara arasına giriyor. Kamu hekimi statüsüne uygun makul bir emeklilik ücreti geliyor.

Sağlık Bakanlığı’nın 2003 yılında uygulamaya koyduğu performansa dayalı ücretlendirme yerini devlet güvencesinde temel ücrete bırakıyor. Performans geliri ücretin belirleyicisi olmaktan çıkıyor. 14 Mart Tıp Bayramı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak olan reform paketi ile hekimlere devlet güvencesinde makul bir temel ücret düzenlemesi içeren yasal düzenleme bekleniyor.

Cumhuriyetçi Hekimler Grubu İkinci Başkanı Dr. Hikmet Çevik, sağlık sisteminde hekim ücretlendirme politikasının belirleyici olduğunu söyledi. Dr. Çevik, “Performansa dayalı ücretlendirmenin ana işlevi sağlık sistemini piyasaya uygun hale getirmekti. Yan unsur olarak da hekimlere performans havucu gösterilerek aşırı hasta baktırılıyordu. Ücretlendirme de performansa göre yapılıyordu. Artık performansın yerini sağlam bir temel ücret alıyor. Zaten performans ödemeleri uzun süredir aksıyordu. Hastanelerin yarısı performans dağıtamaz hale geldi” dedi. 

"SAĞLIK HİZMETİNDE KALİTE DÜŞTÜ"

Performansa dayalı ücretlendirme, çok sayıda sorunu beraberinde getirdi. Sağlık sistemine olan talep arttı. Polikliniklerde, acil servislerde yoğunluk oluştu. Benzer şekilde tetkik sayıları da arttı. Sağlık Bakanlığının 2017 yılında açıkladığı verilere göre Türkiye en fazla MR çektiren ülke oldu. Daha fazla hasta, muayene süresini kısalttı. Sağlık sistemi hekimlere 5 dakikada bir hasta bakmayı dayattı. Muayene süresinin kısalmasıyla hata riski arttı. Sağlık hizmetinin kalitesi düştü. Üçüncü basamak eğitim araştırma hastaneleri ile üniversite hastanelerinin eğitim ve araştırma ayağı aksadı. Daha fazla tetkik daha fazla hasta derken asistan hekimlerin eğitimine ayrılan süre azaldı. Yeni düzenleme bu bakımdan da önemli.

KAMUDAKİ ERİMEYE ÇÖZÜM

Ücretlendirmenin değişmesi kamudaki hekim kaybını da engelleyecek. Dr. Çevik, “Geçmişte özel sektördeki uzman hekimlerin kamudakilere oranı yüzde 25’ti. Kamu eridi. Kamu özel arasındaki oran neredeyse yüzde 50 oldu. Ücretler makul hale gelince kamudaki sorun da çözülecektir” dedi. 

HEKİMLERE KORUMA

Dr. Hikmet Çevik, performansa dayalı ödeme sistemini özetle, “Hekimler mahkemede birinci sınıf tüccar statüsünde yargılanıyordu. Artık kamu hekimi statüsüne geçiyoruz” diye özetledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da hekimlerin tıpkı hakimler gibi uygulamadan kaynaklanan tazminat davalarında devlet koruması altına alınacağını açıklamıştı. 

YENİ DÖNEMİN 9 KAZANCI

  • Hekimler, temel sabit ücret alacak, performans belirleyiciliğini kaybedecek.  

  • Performans sisteminin sonucu hastanelerdeki hasta yükü azalacak

  • Hasta yükü nedeniyle yaşanan şiddet olayları azalacak

  • Performans dayatması nedeniyle yaşanan hata riski azalacak

  • Sağlık harcamaları azalacak

  • Üniversiteler asli görevleri olan tıp eğitimine daha fazla zaman ayırabilecek

  • Hekimlere tazminat koruması sağlanacak uzmanlık alanlarındaki kan kaybının önüne geçilecek

  • Hastanelerdeki yük azalmasının sonucu sağlık hizmetinde kalite artacak

  • Kamu hekimi statüsüne uygun makul bir emeklilik ücreti geliyor.

Yorumlar (15)
Röntgenci 2 ay önce
Doktorlara şu parayı verselerde şu tantanadan kurtulsak, bıktık artık
hygen 2 ay önce
doktorlar da sen gibi doktor düşmanlarından bıktı.
Mehmet 2 ay önce
Şuaiznin gelmiş. Varsa beynin de çıksın izne
Herhangi biri 2 ay önce
Boşuna demiyoruz bohtor bakanlığı
Herhangi biri 2 ay önce
Çürümüş?? Keşke o gece dışarı atsaydim da seni ne kadar faydalı olduğumu anlardin ;)
Çürümüş ?? 2 ay önce
Sen o pohu dahi olamamışsın :))) pohun faydası var senin gübre kadar faydan yok cücük
selim61 2 ay önce
Hekim.hekim.hekim başka birsey yok.
doğumhane ebesi 2 ay önce
sağlık sisteminde kalite en üst düzeyde olmalı. teknoloji en üst düzeyde olmalı. çünkü insan sağlığının üzerinde hiç bir şey yok. yıllarca yatırımlar daha önemsiz işlere yapıldı. bir futbolcuya yapılan yatırım sağlık bilimlerine yapılsa bu gün .... insan için sevdiklerimiz için... hastalıkların tedavisi için. sağlıkta reforma çokkk ihtiyaç var. sağlıkta kaliteye çok ihtiyaç var. bu işten anlayan insanlarla gerekli yatırımlar yapılarak... sağlık herşeyin başı çünkü... ekonomi bile olmaz ise oluyor. ancak sağlık olmadan olmuyor işte... kapitalizm bile bir yere kadar.
Sağlık memuru 2 ay önce
Birde hekim dışı sağlıkçılara sorun durumlarını. Sağlık hekimden mi ibaret değil. 300 tl çok olmuş birazını alsınlar
nötr 2 ay önce
muayene olamayan hastalar öfke saçıyor . hasta bakma sayısı hiç bir şeyi etkilemez ise az hasta bakar doktor. buna bir çözüm üretilmeli. bilemiyorum onuda siz düşünün . gece muayenesi falan bişey üretin. yoksa hastalar ve yakınları öfkeli oluyorlar
şiddet çözülmeli 2 ay önce
hasta yükü ve hastalar için uzun bekleme süreleri ve hastaların öncelik kavgası şiddetin temel kaynak noktaları bunlar
Dr 2 ay önce
Performans belirleyiciliğini kaybedecek mi? :) sanırım elimizdekileri de alacaklar. Bilgi kirliliği yapmayınız lütfen, ispat ediniz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?