PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Cumhurbaşkanı: Asgari Ücret NET 8 Bin 500 TL!

Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonlarca çalışanın beklediği asgari ücret rakamını açıkladı. Yeni asgari ücret net 8500 lira oldu.

Gündem 22.12.2022, 12:43 22.12.2022, 13:01 Cansu Polat
Cumhurbaşkanı: Asgari Ücret NET 8 Bin 500 TL!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücretle ilgili yaptığı açıklamasında net asgari ücretin 2023 yılında 8500 lira olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında uygulanacak asgari ücreti kamuoyuna duyuruyor.

Açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

Bize düşen görev milletimiz için hakkaniyetli sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır. Ne emekçilerimizin hakkının yenmesine ne de işverene altından kalkamayacakları bir yükün altına sokmak isteriz. Uzlaşma için samimi gayret sarf ettik.

Uzlaşma sağlanamadı

Çalışan ve işveren tarafı ortak rakam üzerine anlaşamadı. Taraflardan biri katılmadı ama asgari ücreti ortada bırakamazdık. Geçmişte de hükümetçe sonuçlandırılan asgari ücret vardır.

Türkiye'de büyüme gayretlerinin en büyüğünün çalışma hayatında aldığımız bir gerçektir. Asgari ücreti açıkladıktan sonra memur ve emekli maaşlarında artış da bu şekilde tespit edilecek.

Ülkemizde 2002 yılında 184 lira olan asgari ücret bizim dönemimizde reel olarak yüzde 142 oranında artmıştır. Geçtiğimiz yıl asgari ücrete yüzde 50 oranında artış yapılmıştı. Gelir ve damga vergisi de kaldırılmıştı. Ara zamla asgari ücret 5 bin 500 liraya çıkarılmıştı.

Hem hakları koruyan hem denge gözeten bir yol izliyoruz. Biz hassasız, enflasyon rakamlarının düşüşüne şahitlik edeceğiz. Ülkemizdeki her vatandaşımız planını bu hedefe göre yapmasını bekliyoruz.

Beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak yine asgari ücrette ara düzenleme yapmaktan da çekinmeyiz. Biz, milletimizle birlikte varız. Asgari ücretle ilgili adımları da bu hissiyatla atıcaz.

Asgari ücret net 8 bin 500 lira oldu

Şimdi sizlerle önümüzdeki yılın asgari ücret rakamını paylaşmak istiyorum. Net asgari ücret 2023 yılında inşallah 8 bin 500 lira olarak aramızda mutabık kaldık. Bu asgari ücretin öyle ki tabii işverene yansıması olduğu gibi bize de yansıması var. Bütün yansımaları düşünerek bu adımı attık.

Böylece asgari ücrette geçtiğimiz yılın ocak ayına göre yüzde 94 temmuz ayına göre yüzde 50 oranında artış sağlanmış, yıllık ortalama artış oranı yüzde 70'in üzerinde gerçekleşmiştir. Yeni asgari ücretin çalışan ve işverenlerimiz başta olmak üzere ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılıyor ve yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kez toplanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde Komisyon başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Yorumlar (19)
BANKER BİLO 2 ay önce
HAYIRLI OLSUN MEMURA %20'DE KALMAZSINIZ ARTIK
sağlıkçı ödülünü istiyor 2 ay önce
Sağlık çalışanlarını eğitim ve risk oranlarına göre ek zam ile ödüllerin
Sağlık 2 ay önce
Asgari ücrete yapılan zamlarla memura yapılan zamlar arasındaki farka bakılırsa alacağımız zam belli yüzde 25 yada 30 memur secimde artık bunun hesabını sormaz ise işi zor
hemşiresss 2 ay önce
şimdi hemşire olarak benim emeklilik ve tazminata yansıyan bürüt maaşım asgari ücretten düşük olmaması için yüzde 50 zam bize gerekir. eger ki olmaz ise bu sgk nezlinde suctur memurun asgari ücretten daha düşük çalıştıgı için yanı yuzde 50 beklıyorum memura
Mert 2 ay önce
Suçmu dedin. Kim takar suçu:)
hey be 2 ay önce
%54 zam yapıldı askeri ücretliye, memurada aynı zamın yapılmasını talep ediyoruz.
etiketler değişmesin 2 ay önce
yarın koşup market etiketlerine bakacağım
Adsız 2 ay önce
Çok çok fazla bakalım memura da %54 zam gelecek mi. Gelse gelse %20 zamcık alır şükredersiniz
sandık 2 ay önce
Asgari ücretliler Oy verirken zorlanmasınlar diye güzel bi düzenleme yapmışlar sağolsunlar ;)
Ahmet 2 ay önce
Memura çok bir şey yok bekleme banker bilo
BANKER BİLO 2 ay önce
AFSGDHFGJKHJL NASRETTİN HOCA HESABI ŞU DAĞIN ARKASINDA BİR UMUDUM VAR ORDA DA ÇIMAZSA GÖR O ZAMAN BEDEKİ FERYADI :D
Cerrah olmayan havada bulut 2 ay önce
Allah hayırlı uğurlu etsin ağız tadıyla yemeyi nasip etsin
hasan 2 ay önce
komunist ulkelerdeki gibi herkes ayni maasi alacak bu gidisle
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.