PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Covid’e Yakalanan Sağlıkçılar Maskeyle Çalışmak Zorunda Kalıyor

Sağlık Bakanlığının sağlık çalışanlarının COVID-19’a yakalanması durumuyla ilgili bilgilendirme rehberi yayınlamaması nedeniyle Covid pozitif olan sağlıkçıların maskeyle çalışmaya devam etmek zorunda olduğu öğrenildi.

Gündem 26.07.2022, 21:17 Cansu Polat
Covid’e Yakalanan Sağlıkçılar Maskeyle Çalışmak Zorunda Kalıyor

Mardin Tabip Odası Başkanı Doktor Özgür Bilek, yaşanan krizi yorumlayarak idari izinler kaldırıldığı için doktorların rapor almak zorunda kaldığını belirtti. Rapor olan hekimin ücretinden kesinti yapıldığını belirterek Covid‘in ise hala iş kazası sayılmadığını anlattı.

Eğitim Araştırma Hastanesinde görev yapan Dr. Refika Yorulmaz Çelik, yaptırdığı Covid testinin pozitif olduğunu öğrenince fiyasyon ekipleri ile iletişim sağladı. Doktor Çelik filyasyon ekiplerinin Covid pozitifken maskeyle çalışabileceğini, çalışmamak için ise rapor alması gerektiği şeklinde kendisini bilgilendirdiğini söyledi.

Çalışmak zorunda kalan Dr. Çelik arkadaşlarını mağdur etmemek adına çalışmaya devam ettiğini sosyal medyadan duyurdu.

"MASKEYLE ÇALIŞMAYA DEVAM"

Mardin Tabip Odası YK üyesi ve SES Mardin Şube Başkanı Dr. Özgür Bilek, şunları söyledi:

“Bakanlığın eksikliğinden kaynaklanan bir durum çünkü bakanlığın yayınladığı bir kılavuzu yok. İdari izinler kaldırıldığı için doktor pozitif çıkarsa rapor almalı ya da maskeyle çalışmaya devam etmeli. Ancak rapor alınınca alınan gün kadar ücret kesintisi yaşanıyor bundan dolayı çalışan arkadaşlarımız maddi gelirin sürmesi için çalışmaya devam ediyorlar. Herhangi bir izin kriteri yok, rapor varsa ücret kesintisi yaşanmakta."

"COVİD İŞ KAZASI SAYILMALI"

Sözlerine devam eden Bilek şunları söyledi: "Kesinlikle sağlık çalışanı covidse bir ücret kaybı yaşamadan idari izinli sayılmalıdır. Bakanlık kısa sürede bakanlık gerekli bilgileri içeren kılavuzu yayınlamalıdır. Bizim bakanlıktan beklentimiz covd’i iş kazası saymalı ve herhangi bir kesintiye uğramamalı hastalık izni verilmelidir.”

Bilek ayrıca doktorların Covid’li bir şekilde çalışmaması için nöbet izinlerini birleştirildiğini ve Sağlık Bakanlığı'nın bu durum karşısında gerekli önlemleri almadığı için arkadaşlarına yardım etmek isteyen sağlık çalışanlarının eksikleri kapatmak adına fazladan çalıştıkları bilgisini de verdi.

Yorumlar (1)
... 3 hafta önce
Dr Çelik çalışsın. Anlaşılan canının kıymeti yok
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?