Çin’den Gelen Vatandaşlarımız Neden Urla Karantina Adasına Alınmıyor!

Çin’den getirilen vatandaşlarımız, neden Osmanlı İmparatorluğu döneminde bulaşıcı hastalıkla mücadelede kullanılan Urla Karantina adasına değilde Şehir Hastanesine taşınan eski bir hastaneye naklediliyorlar? Sağlık Bakanlığına sesleniyoruz, günde bine yakın Çinlinin ülkemize giriş yaptığı söylenilirken, Çin’de taksicinin wohan’dan gelen kişiyi taksisinden atmaya çalıştığı görülürken, Bakanlık neden Çin’den gelen vatandaşlarımızı Urla'da bulunan Karantina Adası yerine metropol kentlerimizden birine naklediyor?

Gündem 31.01.2020, 15:23 31.01.2020, 15:42 Güler Sağlam
Çin’den Gelen Vatandaşlarımız Neden Urla Karantina Adasına Alınmıyor!

Çin’den gelecek olan vatandaşlarımız, eski bir hastane yerine Heybeliada veya Urla’ya götürülmelidir. Kaldıki Urla’da ki yerin adı “Karantina Adası” olarak geçiyor. Burada kurulacak olan hasta odalarına girişlerde kişisel koruyucu malzemeler (Eldiven, önlük (steril olmayan, tercihen sıvı geçirimsiz ve uzun kollu), tıbbi maske, N95 maske, Yüz koruyucu, Gözlük, Alkol bazlı el dezenfektanı hazır olarak bulundurularak gerekli tıbbi uygulamalar yapılır. 

URLA KARANTİNA ADASI!

18.YY ortalarına doğru Avrupa ve Asya’da veba ve kolera başta olmak üzere pek çok salgın hastalık görülür. O dönemlerde bu hastalıklardan korunmak amacıyla  tüm şehirlere giriş çıkışlar sıkı bir denetim altında tutulmakta ve bu salgın hastalıklara karşı her türlü önlem alınmaya çalışılmaktaydı. Şehirlerde bu kadar çok önlem alınmasına karşın hastalıklar  deniz ticaretinde kullanılan gemiler ve gemi personeli tarafından başka ülkelerden taşınarak, büyük salgınlara yol açar. Avrupa ülkeleri de gemilerle kendilerine ulaşan bu salgın hastalıklardan korunmak amacıyla dış ülkelerden gelen gemileri limana girmeden önce  40 gün kadar açık denizde bekletmekteydi. Daha sonra bu uygulamadan vaz geçilerek gemi personelinden hastalık şüphesi olduğu düşünülenler, yaklaşık yedi gün gözlem altında tutulduktan sonra işlerinin başına dönmesine izin verilmekteydi .Bunu uygulamak içinde hastane yerleşiminden ayrı olarak  karantina denilen binalar inşaa edilir ve hastalık şüphesi taşıyanlar, diğer arkadaşlarından izole edilerek uygun bir süre buralarda tutulurlardı.Karantina sözcüğü kelime anlamı olarak İtalyanca da ayrı ve korumalı yer anlamına gelen '' Quarantine'' sözcüğünden dilimize geçmiş olup, aynı anlamda kullanılmaktadır.

TIKLAYIN

Buradaki karantina binaları Osmanlılar tarafından Fransızlara yaptırılmıştır. Binalar hazırlanınca sahil ve hudutlar sağlık ekipleri tarafından başlayan çalışmalar 1950 senesine kadar  aralıksız olarak sürdürüldü. 

Karantina sistemi şu şekilde işlemekteydi. 

Karantina adasına yanaşan gemiden indirilen yolcular ve gerektiği durumlarda  gemi personeli ilk olarak soyunma odasına alınır. Burada ilk olarak Kıyafetlerini çıkartıp özel  filelerin içerisine koyarlardı. Soyunma yerindeki dönen dolap sistemiyle odanın diğer tarafında bulunan görevli bu kıyafetleri alarak 360 derece dönen ve sıcak hava içeren dolaplara yerleştirip dezenfeksiyon işlemine başlardı. Sadece peştemal ve takunya giyen yolcular özel duş odalarına alınır, burada sabunla ve özel dezenfektanlarla duş yaptırılırdı. Giyinen yolcular doktor muayenesinden geçtikten sonra sağlam olanlar yollarına devam eder hasta olanlar ise tedavi edilmek amacıyla özel bölmelerde kontrol altında tutulurlardı.

Bu sırada vefat etmeleri durumunda ise özel olarak sönmüş kireç dökülmüş olan mezarlara ve mümkün olduğunca derine gömülerek izole edilmeye çalışılırdı. Eşyaların mikroplardan arındırılması sırasında kıyafetler 120 derecede buharla sterilize edildiği için ıslanmıyor ve yolcuların tekrar giyilmesine olanak veriliyordu. Yolcuların kıyafetleri bu sterilizasyon sırasında ipekli ve normal olarak ikiye ayrılır. İpekli olanların zarar görmemesi için ayrı ve özel olarak bu işleme tabi tutulurdu

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Anka 13 ay önce
Kesinlikle müthiş bi fikir
Koskoca sağlık bakanlığının bunu düşünmemesi olaması gerçekten içler acısı.....
-4
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?