CHP’den Sağlıkçılar İçin ‘Teşekkür İkramiyesi’ Talebi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, pandemi döneminde yoğun mesai yapan tüm sağlık çalışanlarına ayrım gözetmeden ‘teşekkür ikramiyesi’ ödemesini talep etti. İlgezdi, "Ek ödeme eşitsizliğinden derhal vazgeçilmelidir" dedi.

CHP’den Sağlıkçılar İçin ‘Teşekkür İkramiyesi’ Talebi
banner71

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, sağlık çalışanlarının pandemi döneminde canlarını ortaya koyduklarını belirterek tüm sağlık çalışanlarına ayrım yapılmadan ‘Teşekkür ikramiyesi’ verilmesini talep etti. Salgın döneminde Covid-19’un meslek hastalığı kategorisine alınmasını ve yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının ‘görev şehidi’ sayılmasını teklif ettiklerini hatırlatan İlgezdi, “Ancak iktidar tüm tekliflerimizi reddetti” dedi.

Pandemi döneminde üniversite hastanelerinde çalışan birçok hekim ve sağlık emekçisinin insanüstü çabasına karşılık normal dönemde aldığı döner sermaye ücretlerini dahi alamadığını söyleyen İlgezdi, “Sağlık Bakanının müjdesine rağmen başhekimlerin keyfi uygulamaları ile birçok sağlık çalışanına da tavandan ek ödeme yatırılmadı” dedi.

TIKLAYIN

İlgezdi, sağlık çalışanları arasındaki eşitsizliğin giderek derinleştiğini söyleyerek, “Ülkemizde virüs ile mücadelede canlarını kaybeden, ailelerinden, çocuklarından ayrı otel odalarında kalmak zorunda kalan cefakar hekimlerimiz ve sağlık emekçilerimize eşit ödeme yapılmadığı gibi, eşit ödemeyi hak eden sağlık çalışanları daha az ücretlerle daha fazla çalışmaya zorlanmaktadır” diye konuştu.

‘AİLE HEKİMLERİ EŞİTSİZLİĞİN EN BELİRGİN ÖRNEĞİ’

Hastaların ilk olarak gittikleri aile hekimlerinin ise maaş dahi alamadıklarını söyleyen Gamze Akkuş İlgezdi, “Salgının ilk aşamasından beri hayati bir görevi yerine getiren Aile Hekimlerinin durumu eşitsizliğin en belirgin örneğidir. Kendilerine verilen görevi yerine getirmeye çalışan çok sayıda aile hekimi korona virüsüne yakalandığı için işe devam edememekte, kendi hayatları için mücadele etmekte ve bu süreçte maaş dahi alamamaktadır” dedi. İlgezdi sağlık çalışanları için CHP’nin taleplerini ise şu ifadelerle sıraladı:
“Buradan açık çağrıda bulunuyoruz. Ek ödeme eşitsizliğinden derhal vazgeçilmelidir. Tüm sağlık çalışanları istisnasız ek ödemeden yararlandırılmalıdır. Üniversite hastanelerinde çalışan hekim ve sağlık çalışanları ek ödemelerden yararlandırılmalıdır. Ek ödemeler başhekimlerin tercihine bırakılmamalıdır. Aile hekimlerinin maaşlarından kesinti yapılmamalıdır. İş barışı için ve daha da önemlisi halk sağlığı için eşit işe eşit ücret verilmesi için performans sisteminden vaz geçilerek, maaşlarda iyileştirme yapılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 13:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadir
Kadir - 4 hafta Önce

İkramiyeler 3 aylığına ek ödemenin tavandan ödenmesi bunların hepsi belki iyi niyetli ama geçici şeyler biz sağlıkçılar kalıcı çözüm istiyoruz
sabit dönerin kaldırılması
Ek ödemenin hakkaniyetli yapılması eğer hastane ek ödeme dagitilamiyorsa minimum bir ücret ödenmesi
Doktorlara yapılan emeklilik düzenlemesinin diğer personeller içinde yapılması ...

Rahime Çimecioglu
Rahime Çimecioglu - 4 hafta Önce

Aynen chp milletvekillerine çok tsk ederiz biz saglikcilar olarak hep haklarimiz yendi yenmeye deva m ediyor maaslara tek kalemde zam yapilmali

Talep
Talep - 4 hafta Önce

Geçici hiçbir şey istemiyor sağlık çalışanları.
Tüm sağlık çalışanlarının maaşlaro eridi gitti. Seyyanen 2000 lira zam, maaşın tamamının emekliliğe yansıtılması, performans ucubesinden vazgeçilmesi. Talep budur.

hakan telli
hakan telli - 4 hafta Önce

chp aynı tas aynı hamam

Sende nasil bir beyin var
Sende nasil bir beyin var @hakan telli - 4 hafta Önce

Avarel den selimcan a selam.

Mustafa#saglikci#
Mustafa#saglikci# - 4 hafta Önce

Yeter artık duyun biz saglikcilarin dramını artık birşeylerin zamanı geldi bizleri unuttunuz yetmedi mi Grev se grev iş yavaşlatmaysa iş yavaslatma bize bizden baska kimseden fayda yok saglik bakani zaten hak tan anlamayan birisi belli

SIRADAKİ HABER