CHP’den Bakan Koca'ya: Sosyal Medya Fenomeni Gibi Davranarak Salgını Yönetemezsiniz

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı salgını sosyal medyadan yönetmekle suçladı. Kılıç, “Kontrolü o kadar kaybetmiş durumda ki salgını sosyal medyadan, vatandaşı vatandaşa şikayet ederek yürütme çabası içine girmiştir. Sağlık Bakanlığı koltuğunda oturup sosyal medya fenomeni gibi davranıp salgını yönetemezsiniz” dedi. Kılıç, Koca’yı “akılcı ve şeffaf yönetim anlayışı” uygulamaya davet etti.

Gündem 18.08.2020, 14:35 20.08.2020, 14:05 Güler Sağlam
CHP’den Bakan Koca'ya: Sosyal Medya Fenomeni Gibi Davranarak Salgını Yönetemezsiniz

Kılıç, Covid-19 salgınının kontrol altına alınamaması ve aşı çalışmalarındaki son durumla ilgili, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesiyle birlikte açıklama da yaptı.

Kılıç , Ocak ayında başlayarak bütün dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de ilk belirtisini 11 Mart’ta gösteren Covid-19 salgını nedeniyle, Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre yaklaşık 6 bin kişinin ölümüne, milyonlarca kişinin işsiz kalmasına ve açlık sınırının çok altında ücretlerle hayatını idame ettirmesine yol açtığını ifade etti.

“Kontrol kaybedildi”

TIKLAYIN

Kılıç, Haziran ayında ekonomik kaygılardan dolayı başlatılan normalleşme süreciyle birlikte vakaların artış trendine girmesinin sürecin kontrolünün kaybedildiğini gösterdiğini belirterek, “Üstelik beklenen 2. dalga daha başlamadı bile. Olmasını istemeyiz ama 2. dalga başladığı zaman, şu anda bile pandemi ile mücadelede yetersiz kalan AKP iktidarının o zaman nasıl bir yol ve yöntem izleyeceğini, nasıl tedbirler alacağını merak ediyoruz doğrusu. Ama şu anda ekonomik kaygıları önceliyerek almaya çalıştığı tedbirlere baktığımız zaman, o dönemdeki tedbirlerin de yetersiz olacağını görmek zor olmasa gerek” dedi.

CHP’li Kılıç, şunları belirtti:

  • Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, her ne kadar sürecin başında salgın yönetiminde güven veriyor gibi olsa da yapılan çelişkili açıklamalar ve tıp dünyasından gelen vaka sayılarının gerçeği yansıtmadığı haberleriyle güvenini tamamen yitirmiş durumdadır. Kontrolü o kadar kaybetmiş durumdadır ki salgını sosyal medyadan, vatandaşı vatandaşa şikayet ederek yürütme çabası içine girmiştir. Ancak oturduğu koltuğa buradan tekrar hatırlatmakta fayda var; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Sağlık Bakanlığı koltuğunda oturup sosyal medya fenomeni gibi davranıp salgını yönetemezsiniz. Devlet yönetmek, özellikle tüm vatandaşlarımızın sağlığını ilgilendiren böyle salgın dönemlerinde daha akılcı ve şeffaf bir yönetim anlayışı içinde olmayı gerektirir.

“İtibardan tasarruf olmaz diyenler, halk sağlığından tasarruf edebiliyor”

Sağlık çalışanlarının salgını durdurmak için yoğun bir çaba gösterdiğini belirten Kılıç, “Covid-19 pandemi süresince, başta aileleri olmak üzere her şeylerinden fedakarlık yaparak salgını durdurmak için gece gündüz çalışan sağlık çalışanlarımız salgının getirdiği ağır yük altında ezilmektedir. 6 aydır insanüstü bir çabayla çalışan sağlık çalışanlarımızda tükenmişlik ve yıpranma gözlenmektedir. Son günlerde birçok hekim ya istifa etmekte ya da emekliliklerini istemektedir. Buradan Fahrettin Koca’ya sesleniyorum: Bu gelişmeler yaşanırken, dışarıda atanmayı bekleyen binlerce sağlık çalışanını şimdi değilse ne zaman atayacaksınız? Bu atamaları engelleyen bir güç mü var? İtibardan tasarruf olmaz diyenler, halk sağlığından tasarruf edebiliyor” dedi.

  • Geçtiğimiz günlerde Türk Toraks Derneği’nin de yaptığı açıklamalara göre; ülkemizde Covid-19 ile ilgili araştırmalara büyük ilgi olmasına rağmen, Sağlık Bakanlığı, etik kurullara  herhangi bir başvuru yapılmadan önce Covid-19 ile ilgili araştırmalar için izin alma zorunluluğu getirdi. Alınan bu karar Anayasa’ya aykırı olup derhal bu yanlıştan geri adım atılması gerekmektedir. Bütün Dünya’yı ilgilendiren böyle bir salgın döneminde yapılacak araştırmaların ve aşı çalışmalarının önüne bürokratik engeller çıkarılacağına, yapılan çalışmalar teşvik edilerek arttırılmalıdır. Yerli aşının önündeki engel AKP iktidarıdır. Ülkemizde hangi kuruluşlar Covid-19 salgını için araştırma ve aşı çalışması gerçekleştirmektedir? Bu araştırma ve aşı çalışması yapan kuruluşlar hangi kriterlere göre seçilmiştir? Türk Toraks Derneği’nin araştırma çalışmasına hangi nedenle izin verilmemiştir?
Yorumlar (3)
Partizanlık yapmıyorum 3 ay önce
Yanlış anlaşılmasın.hadi hükümet ayranım ekşi demiyor.ama muhalefetin niye sesi cikmiyor sağlıkçılarin yaşadığı maddi manevi bu zorluğa .birde muhalefetsin hükümete vurmaya yer arıyorsun,sahadaki savaşçıları niye yanlız bıraktınız diye niye hicbirinizin sesi çıkmıyor.yazik.cok yazik
Ek olarak 3 ay önce
Hükümete vurmaya yer arıyorsun kısmı eksik anlaşılabilir.demek istediğim şu idi.muhalefetin görevi hükümetin eksik gördüğü uygulamalarını gündeme getirmek,çözüm aramak.madem yetkililer sınıfta kaldı.çikip konuşun arkadaş.
Elf 3 ay önce
Ilk defa atanamayanlar dile getirildi. Pandemi doneminde dahi atama yapmayan bir bakanla karsi karsiyayiz. Meb ogretmen aldi 20 bin, saglik bakani 18 bin saglikci alip 32 bin saglikciymiş gibi gosterdi. Diyanet 5000 imam aldi. Icisleri 400 bekci aliyor saglik bakani uyuyor. Twitterda insanlar acil sahra hastaneleri acilmali diye isyanlarda. Saglik calisanlari tukrnmis durumda. Haklar deseniz bos vaatler. Yalan yanlis reklam peşinde. Bakan duymuyor. Bakan ancak ünlüleri duyar. Bakan fenomenlik yapiyor. Simdiye kadar sağlıkçilar için ne yapti. Sadece içi boş vaatler. Istifa etmeli pandemiyi yonetemiyor. Bizim bakanimiz olamaz. Ne sağlikcilar memnun ne halk memnun
4
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?