CHP Vefat Eden Sağlık Çalışanlarının 'Görev Şehidi' Sayılması İçin Kanun Teklifi Verdi!

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele sırasında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının “Görev Şehidi” olarak değerlendirilmesi için kanun teklifi verdi.

Gündem 07.05.2020, 12:55 09.05.2020, 09:31
CHP Vefat Eden Sağlık Çalışanlarının 'Görev Şehidi' Sayılması İçin Kanun Teklifi Verdi!

Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından hazırlanan teklif TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Salgınla mücadele sırasında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının “Görev Şehidi” olarak değerlendirilmesi öngörülüyor.

2330 Sayılı Nakdi Tanzimat ve Aylık Bağlanması Kanunu’nda değişiklik içeren kanun teklifinin gerekçesinde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 29 Nisan günü yaptığı açıklamada, 7 bin 428 sağlık çalışanının enfekte olduğunu açıkladığını, ancak kaç sağlık çalışanının korona virüsü nedeniyle öldüğüne ilişkin bir bilgi vermediği kaydedildi. Türk Tabipleri Birliği’nin 29 Nisan tarihli açıklamasında ise yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısının 24 olarak açıklandığına dikkat çekilen gerekçede şöyle denildi:

“Sağlık çalışanları çok zor koşullarda canları pahasına virüsle mücadelenin en ön saflarında yer alarak, Türkiye’de bu virüsün etkisinin dünya ortalamasının altında kalmasına neden olmuşlardır. Bu süreçte cerrahi maske başta olmak üzere koruyucu malzeme noktasında yaşanan sıkıntı nedeniyle sağlık çalışanlarının, malzemeleri idareli kullanmak zorunda bırakıldığı ve günlük mesailerini tek maske ile tamamladıkları bilinen bir gerçektir.

TIKLAYIN

Malzeme eksikliği Türk Tabipleri Birliği başta olmak üzere meslek örgütleri ve sendikaların raporlarına ve çalışmalarına yansımış, ancak bu uyarılara kulak tıkanarak, sağlık çalışanlarımız riske sokulmuştur. Türk Tabipleri Birliği’nin 31 Mart tarihli raporunda sağlık çalışanlarının yüzde 74’ü N95 maskeye, yüzde 61’i siperlik ya da koruyucu gözlüğe, yüzde 64’ü tek kullanımlık önlük veya tuluma, yüzde 51’i tıbbi maskeye, yüzde 41’i önlüğe ve yüzde 31’i eldivene erişimde sorunlar yaşandığını ifade etmiştir.

Bu rakamların zaman içinde kısmen iyileştiği varsayılsa bile, salgınla mücadelenin ilk günlerinde sağlık çalışanlarının büyük bir riske sokulduğu anlaşılmaktadır. Tüm bu zor koşullara karşın Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın, “Her türlü tedbiri alınmasına rağmen maalesef sağlıkçılarımız kendilerini koruyamadılar. Tüm arkadaşlarımızı uyardık. Bu bizim faturamızı ağırlaştıran olay oldu. Normalde sağlıkçılarımızın bize götürdüğü yük olmasaydı bugün belki de geri dönüşü konuşuyor olacaktıkifadeleri tüm sağlıkçıları ve yurttaşlarımızı derinden üzmüştür.”

‘TBMM SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YANINDA OLMALI’

Gerekçede, “Hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılması ve yakınlarının şehit yakınlarına tanınan haklardan yararlanmalarının sağlanması gerektiği açıktır. Tüm dünyada geri dönülmez etkiler yaratan korona virüsü salgınında, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne düşen başka insanların hayatlarını kurtarma pahasına mücadele eden sağlık çalışanlarının onurlu mücadelelerinin hak ettikleri değeri görmesi için bu yasal düzenlemeyi bir an önce hayata geçirmek olmalıdır. Salgınla mücadele sırasında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının ‘Görev Şehidi’ olarak değerlendirilmesi ve 2330 Sayılı Nakdi Tanzimat ve Aylık Bağlanması Kanunu kapsamında haklarının tanınmasıyla geride bıraktığı yakınlarının mağduriyeti bir nebze de olsa azaltılmış olacaktır” denildi.

Yorumlar (3)
İlk Yorumcu 6 ay önce
"şehitlik dini bi kavram ve dinde görev şehidi diye birşey yok" DİYECEK ÇOK BİLMİŞLERE CEVABIM; Bu dini bir talep değil yasal statü, Aynı şehitlere olduğu gibi geride kalanlara maaş bağlanması vs gibi haklar verilmesi talebi. Yakın zamanda terör saldırısında vefat eden sivil vatandaşlara da bu hak tanınmıştı.
Ahh 6 ay önce
Chp yaktın sağlıkçıları gene daha çıkmaz bu yasa...
118 6 ay önce
chp nin fişi çekilmeli
6
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?