Cerrahpaşa’da sağlık işçileri düşük ücret zammı nedeniyle eylemde

Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde çalışan sağlık işçileri düşük ücret dayatmasına karşı protesto eylemi gerçekleştirdi.

Gündem 16.03.2021, 14:59 16.03.2021, 15:04 Güler Sağlam
Cerrahpaşa’da sağlık işçileri düşük ücret zammı nedeniyle eylemde

Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde çalışan ve Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası üye olan sağlık işçileri yüzde 7’lik zam dayatması ile ücretlerinin asgari ücret seviyesinde olması nedeniyle eylem yaptı.

Evrensel gazetesinde yer alan habere göre, 24 Aralık 2017’de çıkartılan 696 sayılı KHK ile kadroya geçen taşeron sağlık işçileri yeni TİS sürecinde kendilerine bilgi verilmediğini ve yapılan eylemede sendikanın karşı çıktığını dile getirdi. İki yıl önce gerçekleşen toplu iş sözleşmesinde ise işçileri 4+4’lük zam kararına mahkum edilmişti.

Yeni TİS sürecinde ise Sağlık Bakanlığının da bağlı olduğu Türkiye Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) ile Sağlık-İş Genel Merkezi arasında hastaneler bazında sözleşme imzalandığını ifade eden işçiler, Çapa’da yapılan ankette işçilerin yüzde 96’sının sözleşmenin Yüksek Hakem Kuruluna (YHK) kalmaması için TÜHİS’in dayattığı yüzde 7’lik zammı kabul etmek zorunda kaldığını söyledi.

Yapılan kesintilerle birlikte ücretlerinin asgari ücret düzeyinde olduğunu söyleyen işçiler TÜHİS’in yüzde 7’lik zam dayatmasına da tepki gösterdi. Sendika temsilcileri ile yemekhane önünde toplantı yapan işçiler sendikanın harekete geçmesini haklarını savunmasını istedi.

Pandemi koşullarını gerekçe gösterip eylemin uygun olamayacağını savunan sendika temsilcilerine rağmen işçiler hastane içerisinde yürüyüş gerçekleştirdi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
işçi 5 ay önce
6111 le belediyelerden geçenlerin maaşı 8 ile 10 bin niyeymiş geçerken nede ben vermeyeceğim maaşlarını gittiği kurum verecek diye gideceği gün zam yapmışlar % 100 varan zam almadan gidenler yeni 4000 bin 17 yıllık işçininki bu adaletsizlik haksızlık aynı işi yap aynı kıdem yılın olsun maaşın yarı yarıya emekli ikramiyen diğerinin yarısı 3 ayda aldığın ikramiye 3/1 kadar onun için EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET olmazsa olmaz
27
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?