PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Çalışma Bakanından 8-5 Mesai Saatleriyle İlgili İlginç Açıklama!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, mesai saatlerine ilişkin açıklamalarda bulunarak 8 -17 mesaisinin düzenleme konusunun önlerine geldiğini belirtti.

Gündem 18.07.2022, 21:26 Cansu Polat
Çalışma Bakanından 8-5 Mesai Saatleriyle İlgili İlginç Açıklama!

Çalışma Bakanı Bilgin, mesai saatleri kolumuza 8-5 mesaisi düzenlemek için geldi diyerek daha önceleri durumun daha da kötü olduğunu belirtti. Önceden 10 saat olan mesai saatlerini vurgulayan Bakan Bilgin, 1 Mayıs’ın ortaya çıkışının altında da uzun mesai saatlerinin bulunduğunu kaydetti.

Çalışma Bakanı Bilgin, “8 saati biz normal olarak algılamaya başladık. Teknolojiler insanın emeğini ikame eden, yeni bilgiler üretim sürecine girdikten sonra 8 saat mesai artık eski alışkanlığımızın bir parçası olarak duruyor diye düşünmemiz, geliştirmemiz lazım” dedi.

8 Saatin Aşağı Çekilmesi Yönünde Çalışmalar Var!

Avrupa ülkelerini örnek veren Çalışma Bakanı, 8 saatin aşağıya çekilmesine dönük çalışmalar var. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de bu konuda pilot bir uygulama başlatıldı dedi.

Uygulamaların yaygınlaşacağını söyleyen Bakan Bilgin, “25 yıl sonra 6 veya daha az saat fiziki çalışma, onun dışında uzaktan çalışmanın da olduğu yeni çalışma biçimlerinin devreye gireceğini” söyledi.

Bakan Bilgin sözlerine şöyle devam etti:

Bakan Bilgin, açıklamalarına şu ifadeler ile devam etti: “Nedir bu sorunlar? Bir defa çalışanların güvencesini sağlamak. Kişi uzaktan çalışıyor ama bunun sosyal güvenliği ne olacak, sağlık sigortası ne olacak? Çalışma hukukundan kaynaklı kazanımları ne olacak? Bunların yeniden düzenlenmesi lazım. Bu konuda güvenceli esneklik kavramı ortaya çıkıyor. Biz, bu konudaki akademik çalışmalardan istifade ederek mevzuatımızı yeniden düzenlemek durumundayız. Buradaki değişim sorumluluğu bizlere ve Meclis’e düşüyor.

Netice itibarıyla insanların 12 saat, 14 saat zorla çalıştırıldığı günler geride kalmıştır. Bugün 8-5 mesaisinin geride kaldığı bir dönemden geçiyoruz. Bu da değişimi açıklamaya yeterli değil. Aynı mekanda toplanıp, üretim sürecine katkı verme anlayışı ve geleneğinin de aşınmış olduğu bir dönemden geçiyoruz.”

“Burada herhangi bir tolerans yok”

Bakan Bilgin, esnek çalışma modelleri içerisinde, çalışanların sosyal hakları ve hukukunun da güvence alına alınmasının önemli olduğunu dile getirerek, çalışanları koruyacak politikalara önem verdiklerini ifade etti.

İş kazalarına karşı çalışanları korumanın en önemli öncelikleri olduğunu vurgulayan Bilgin, “Burada herhangi bir tolerans yok. Sıfır tolerans. Kaza önlenebilir bir şeydir. Bunu önlemek mecburiyetindeyiz.” diye konuştu.

Yorumlar (2)
BU BAKANIN HERŞEYİ, BİR FACİA HELE YHS BAKIŞ AÇISI 1 ay önce
YARDIMCI HİZMETLER OLARAK KİME HANGİ SEBEPLE OY VERLİM BİRİSİ ÇIKSIN SÖYLESİN ALLAH AŞKINA.TAŞERONA,YANDAŞA MÜDÜRLÜK,MÜBAŞİRE SINIF ATLAMA VAR.YHSNA BELEDİYE KÖFTESİ.RECEP AKDAĞ KADROLU MÜDÜRLERİ KIZAĞA ÇEKTİ UZMAN YAPTI YANDAŞLARTINI HİÇ BİR ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTMADAN BELEŞ MÜDÜR YAPTI.SINAV KAZANAN 2351 VHKİYE SINAVLA KAZANDIĞI KADROYU VERMEDİ 9 YILDIR MAĞDUR ETTİ.YİNE ADALET BAKANI ABDUL HAMİT GÜL MÜBAŞİRLERİ SINIF ATLATTI GİTTİ.YA MHP TÜM YHS BİTİRDİĞİ OKULA GÖRE TEKNİK VE GİH SINIFINA ATANACAK DEDİ SEÇİM BEYANNAMESİNE KOYDU UNUTTU.BİZ YHS,2351 VHKİ OLARAK CUMHUR İTTİFAKINA NİYE OY VERELİM ,NİYE SANDIK BAŞINA GİDELİM HAKSIZMIYIZ.BİZİM YAŞAM HAKKIMIZ YOKSA BİZDENDE OY YOK.
VHKİ GİH MEMUR 1 ay önce
esnek çalışma performans almayan gih sınıfına gelsin şimdi hem performansı sağlık sınıfına verir esnek çalışmayıda kaparlar zaten bir çoğu esnek çalışıyor
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?