Çalışma Bakanı: Toplu Sözleşme Kanunu Yenilenmeli!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Ortak Paylaşım Forumu'nda yaptığı konuşmada "Hem sendikalar kanunumuz hem iş kanunumuz hem de toplu sözleşme kanunumuz çok eski. Bütün bu mevzuatı yenilememiz lazım." dedi.

Gündem 14.10.2021, 17:01 Zeynep Elmalı
Çalışma Bakanı: Toplu Sözleşme Kanunu Yenilenmeli!

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun düzenlediği Ortak Paylaşım Forumu'na katılan Bakan Bilgin, "Bizim çalışma mevzuatımız çok eski. Hem sendikalar kanunumuz hem iş kanunumuz hem de toplu sözleşme kanunumuz. Bütün bu mevzuatı yenilememiz lazım. Mevzuatın eskiliği nedeniyle birtakım sorunlar oluyor " şeklinde konuştu.

Örgütlenme özgürlüğü konusunda mevzuattaki engellerin ortadan kaldırılmasının gündemlerinde olduğunu belirten Bilgin, şöyle devam etti:

"Örgütlenme özgürlüğünün önünü açmamız lazım, hızlandırmamız lazım. Burada bazı sorunlar var. Boşluklar var, o boşluklar Yargıtay kararlarıyla dolduruluyor. Onlar da kendi açılarından kararlar veriyorlar. Mevzuatın eskiliği nedeniyle birtakım sorunlar oluyor. Örgütlenme özgürlüğünün önünü açtığımızda kayıt dışıyla mücadelede ciddi bir mesafe alırız. Zaten kurumsal işletmelerde böyle bir sorun yok.

Önümüzdeki günlerde sendikal örgütlenmesi olan, sigorta ve vergi borcu olmayan işletmelerimize Beyaz Bayrak Ödülü vereceğiz. 'Burada işçiler örgütlüdür, burada örgütlenme özgürlüğü gerçekleşmekte, burada işletme, işçilerin sağlık sigortası primini yatırmaktadır' mesajını içeren bir Beyaz Bayrak uygulamasını başlatacağız. Bu kayıt dışı istihdamla mücadelenin de önünü açacaktır."

"SERMAYE HAREKETLİLİĞİNİN SONUÇLARINI BİZİM DÜZENLEMEMİZ LAZIM"

Bakan Bilgin, dünyadaki hızlı değişimin sermayenin çok hızlı yer değişimini de beraberinde getirdiğine işaret ederek, Türk Metal Sendikasına üye oldukları için işten çıkartılan Xiaomi-Salcomp işçileriyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Sermaye grubu gittiği her yerde o ülkenin şartlarına uymuş ama 'burada kadın işçileri başta olmak üzere onların sendikalaşmasına müsaade etmem' yaklaşımıyla onları sokağa atmış. Sermaye hareketliliğinin yarattığı sonuçları bizim düzenlememiz lazım. Sendika direndi, biz orada devlet olarak devreye girip 'burası Türkiye ve demokratik bir ülke, işçiler sizin kölenizdir gibi davranamazsınız, burada hukuk devleti vardır' mesajını verdik. Bu hareketli dünyada bu tür olaylarla karşılaşacağız ama bunlara müsaade etmeyeceğiz."

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
diş hekimi 1 hafta önce
taşerondan kadroya geçen ilkokul mezunu lise mezunu temizlik görevlisi arkadaşlar nasıl oluyor da bir diş hekimiyle aynı parayı alabiliyor birisi bana bunu izah etsin. Sağlıkta çok yanlış politikalar izlediniz ben de bunu üzülerek söylüyorum ama kendi ayağınıza sıktınız artık size oy verecek sayı çok azaldı bir diş hekimi nasıl geçim sıkıntısı çeker ya bunun açıklaması ne piramitin en altı en üste çıktı onlar için hayaldi gerçek oldu!
işçi 6 gün önce
Doktor bey eski taşeron yeni kadrolu işçi olarak söylüyorum sen son ki aldığım maaş 4090 tl idi siz ne kadar aldınız?
vhki 1 hafta önce
işçilere daha fazla nasıl verebilirizin arayışımı birazda gih sınıfını düşünün vhki memur hizmetli ezdiniz işçilerin altında
SENDİKA AİDATLARI MEMURDAN KESİLSİN 1 hafta önce
Sendika aidatları nın devlet tarafından ödenmesi suistimale açıktır. Gerçek anlamda sendika üyelerinden kesinti olmalı ki sendika gerçekten memurun hakkını savunsun. Şuan sendika yetkilileri ve şube başkanları fahiş ücret aıyor. keyif onların keyfi. toplu sözşleme kanunu hazırlanırken bunu göz önünde bulnudurun lütfen.
........... 1 hafta önce
BU SİSTEMLE ARTIK YÜRÜMÜYOR SAYIN BAKAN. TÜM TÜRKİYE BUNU GÖRDÜ ARTIK.
İşçi 7 gün önce
EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET ve KAMUÇALIŞANI olmalı kamuda çalışanların hepsi A,B,C,D böyle olmamalı artık yamalı bohçalar artık gitmeli yenisi gelmeli Yasaların
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?