PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Çalışma Bakanı Sözleşmeliye Kadro, 3+1’den Daha İleri Bir Adım Olacak Dedi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin sözleşmeli personele kadro verilmesi çalışmasında, kamuoyunda 3 + 1 olarak bilinen sözleşmeli personel istihdamından ileri bir adım atılacağını kaydetti.

Gündem 12.11.2022, 21:49 13.11.2022, 13:23 Cansu Polat
Çalışma Bakanı Sözleşmeliye Kadro, 3+1’den Daha İleri Bir Adım Olacak Dedi

Yaklaşık 500 bin sözleşmeli kamu personeli hükümetin çıkaracağı sözleşmeli personel yasasını bekliyor. Kamuda birçok sözleşmeli istihdam modeli bulunması nedeniyle tüm gözler hükümetin nasıl bir çözüm üreteceğine çevrilmiş durumda.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’na katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sözleşmeli personele kadro konusunda şu ifadeleri kullanmıştı:

"Zaten toplu sözleşmemize koymuştuk, toplu sözleşmeye onu 3+1 şeklinde, üç yıl çalışıp 4 ’üncü yılda kamu haklarına sahip olması şeklinde koymuştuk, onda şimdi daha ileri bir adım atıyoruz"

Bakan Bilgin'in TBMM'deki açıklaması tam olarak şu şekilde:

"İnanır mısınız 32 çeşit sözleşmeli personel uygulaması var. Geçmişte, işte çeşitli devlet bakanlıkları var, hepimiz hatırlarız o dönemi işte. Bir bakan, bir bakanlar kurulu kararıyla şöyle bir sözleşmeli icat etmiş, böyle bir sözleşmeli icat etmiş. Bizim, Faruk Bey, kamu personel sistemini o dönem yöneten genel müdürlerden birisi, konuyu da personel meselesini de çok iyi bilir. Oturduk, çalıştık, bu konuda, bu sorunu çözmeye karar verdik, sorun çözülme aşamasındadır. Evet , devlet çok özel adamlara ihtiyaç duyabilir. Yani nitelikleri, diyelim ki Aziz Sancar Bey'i getireceğiz, Türkiye'de çalıştıracağız bir konuda. Aziz Bey’i mevcut personel sistemiyle çalıştıramayız. Oradaki özel sözleşmeyi anlayabiliriz. Yine KİT'lerde benzeri nitelikli insana ihtiyaç duyuluyor, nitelikli emeğe ihtiyaç duyuluyor, onu çalıştırabiliriz ama 32 çeşit olmaz bu. Dolayısıyla kamudaki bu dağınıklığı, bu sözleşmeli personelin iş güvencesinin zayıflığı algısı var her şeyden önce . Bunu ortadan kaldıracak bir düzenlemeyi önümüzde ki günlerde, bu ay içerisinde bitireceğiz . Zaten toplu sözleşmemize koymuştuk, toplu sözleşmeye onu 3+1 şeklinde, üç yıl çalışıp 4 ’üncü yılda kamu haklarına sahip olması şeklinde koymuştuk, onda şimdi daha ileri bir adım atıyoruz . İnşallah, uygulama Meclise geldiği zaman da - çünkü Meclise gelmesi gerekiyor tabii ki - onu, bütün… Buradan söyleyeyim ki bu ay içerisinde o sorunu çözeceğiz. "

Bakan Bilgin'in açıklaması nasıl anlaşılmalı?

Bakan Bilgin'in açıklamasında yer alan bazı ifadeler sorunlu. Örneğin toplu sözleşmede, sözleşmeliler için 3+1 ifadesi yer almıyor bunun yerine sadece sözleşmeli personelin statülerinin yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmadan bahsediliyor. Ancak Bakan Bilgin 3+1 meselesine değinmiş ve daha ileri bir adım atılacağını belirtmiştir. Bu ileri adımın, varolan tüm sözleşmelilerin memur kadrolarına geçirilmesi, 32 çeşit sözleşmeli personel statüsününü teke indirilmesi söz konusu olabilir.

Yorumlar (10)
yhs ne olacak 3 hafta önce
Allah sizide ıslah etsin sayın bakanım.
GFGMFVM 3 hafta önce
DE AYRI
3+1 sözleşmeli 3 hafta önce
3+1 bence kadro alacak
Mehmet3556 3 hafta önce
Ne olur ne dağda taşta gezen kurda kuşada kadro verin.hatta taşa topragada verin kadroyu.
Yhs 3 hafta önce
Yhs kadro bekliyor sayın bakan biz suriyeden Afganistandan gelmedik Türkiye cumhuriyeti vatandaşıyız
Karabük 3 hafta önce
Yhs kadro bekliyor sayın bakan taşerone sözleşmeliye mubaşirlere var yardımcı hizmetlilere haksızlık yapılıyor bu haksızlığa siz dur demezseniz biz diyeceğiz
Yhs 3 hafta önce
Birileri onlara vermeyin bize mi verin diyor aceba parayla ne işlerimi var deniliyor. Kimbilir.
mustafa 3 hafta önce
sayın bakan senelerden beri yardımcı hizmetlerde çalışan bizler her türlü işi yaparken bizlere neden sınava girin kazanırsanız mülakata girin diyorsunuz sözleşmeli kardeşlerim eminim hakediyordur ama bizlerde en az onlar kadar genel idari hizmetler sınıfına geçmeyi hak ediyoruz bizlerde bu seçimden önce kadro bekliyoruz bizlerede yazık
ömer 3 hafta önce
ya bi gidin kardeşim her şeye yüzde 400 zam gelmiş memura yüzde 40 zam yapacaklar istifa edin gidin sizin vereceğiniz para da lazım değil TÜİK KAPISINDA nöbet tütan CB VAR YILLARDIR memura işçiye az zam vermek için enflasyonu düşük göstertiyor memur düşmanı işçi düşmanı emekli yetim düşmanı hükümet istifa
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın