PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Çalışanların Gözü Meclisteki Kasım ve Aralık Ayındaki Düzenlemelerde

Asgari ücret, emeklilikte yaşa takılanlar, taşeron, geçici işçiler ve sözleşmeli memurlarla ilgili düzenlemelerin 2 ay içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde ele alınması bekleniyor.

Gündem 31.10.2022, 14:25 Cansu Polat
Çalışanların Gözü Meclisteki Kasım ve Aralık Ayındaki Düzenlemelerde

Yaklaşık 7 milyona yakın asgari ücretli, 4 milyon civarında emeklilikte yaşa takılanlar ile 550 bin sözleşmeli memurun yanında 120.000 taşeron işçi ve 50.000 geçici işçinin gözü kulağı kasım ve aralık ayında mecliste yapılacak düzenlemelere çevrildi.

Kasım ayında sözleşmeli personele kadro düzenlemesinin mecliste ele alınması ile başlayacak olan süreç asgari ücret artışı ve EYT düzenlemesi ile devam edecek.

TAŞERON İŞÇİLER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur-Sen’in yürüttüğü, sözleşmelilere kadro çalışmasında sona gelindi. Bu çalışmayla, sözleşmeli memurlar iş güvencesi ve tayin hakkına kavuşacak.

Taşeron ve geçici işçiler kamuda kadro bekleyen diğer kesim olarak öne çıkıyor. 50 bine yakın geçici işçinin kamuda kadroya alınması için de çalışmalar sürüyor.

Bununla birlikte, 24 Aralık 2017’deki 696 sayılı KHK’nin kadro kapsamının dışında kalan taşeron işçilerin de kadro talebi devam ediyor. Sayılarının bugün itibarıyla 120 bin civarında olduğu tahmin edilen kamudaki taşeron işçiler için de ilerleyen günlerde kadro sürecinin hızlanması bekleniyor.

YENİ ASGARİ ÜCRET

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları ise aralık ayı başında başlayacak. Temmuz ayındaki iyileştirmeyle net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanan asgari ücrete de artış yapılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 13 Ekim’de yeni asgari ücret rakamıyla ilgili, “Enflasyonun tahribatını ortadan kaldıracak bir düzenleme yapacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan EYT, çalışma hayatının en önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor. Bakan Bilgin’in çözüm için yıl sonunu işaret ettiği EYT konusunda çalışmalar sürerken, burada yaş mağduriyetini giderecek kapsamlı bir düzenlemenin yapılması bekleniyor.

Yorumlar (6)
2351 1 ay önce
Varsa yoksa taşeron taşeron taşeron editör senin taaaa......Ulan ya....ak lar Bu ülkede üniversite bitirmiş 110 bin YHS kadrosu var onları neden yazmiyorsunuz. Taşması birilerinin elinde olan itler.
V.h.k.i 1 ay önce
Genel idare personelleri 3600 ek gösterge mağduru neden bu konu gündeme gelmiyor sendikalar neden ses çıkartmıyor.
Karabük 1 ay önce
Yhs kadro bekliyor yüzde yüzde zam yapsanız oy vermem sözünüzü tutmadınız özellikle MHP taşerone sözleşmeliye mubaşirlere var bize neden yok
HASAN865454 4 hafta önce
Biz taşeronları neden il sağlık müdürü yapmıyorsunuz.......bizde müdür olmak istiyoruz hergün paspas yapmak istemiyoruz.Allah devletimizden razı olsun sınava bile sokmadan bize kadro verdi inşAllah sınavsız bizleri şef yada iil sağlık müdürüde yaparsınız..derlerse hiç kızmam adamlar haklı....
abdusselam kara 4 hafta önce
yartimcı hizmetlilere genel itareye katro yommu
Yhs 4 hafta önce
Yhs kadro bekliyor sesimizi duymak istemiyorlar sandıkta sormasını biliriz üç beş maaş alan versin ben oy vermem