Bulgaristan'da Sağlıkçılar Koruyucu Önlemler Yok Diyerek Toplu İstifa Etti!

Sağlık görevlilerinin, hastanenin salgınla mücadele için hazır olmadığı, solunum cihazları bulunmadığı ve sağlık görevlilerine gerekli koruyucu giysi ve malzemelerinin sağlanmadığı gerekçesiyle, istifalarını sunduğu belirtildi.

Gündem 18.03.2020, 23:07 18.03.2020, 23:11 Güler Sağlam
Bulgaristan'da Sağlıkçılar Koruyucu Önlemler Yok Diyerek Toplu İstifa Etti!

Bulgaristan’da 85 sağlık görevlisi, görev yaptıkları hastanenin Covid-19 salgınıyla mücadele için hazır olmadığı gerekçesiyle istifa etti.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da 2. Şehir Hastanesi’nden 85 sağlık görevlisi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgın hastanesine dönüştürülmek istenen hastanenin salgınla mücadele için hazır olmadığı gerekçesiyle topluca istifalarını sundu.

HASTANE HAZIR DEĞİL, KORUYUCU ÖNLEM YOK, DOKTORLAR RİSK GRUBUNDA

Sağlık görevlilerinin, hastanenin salgınla mücadele için hazır olmadığı, solunum cihazları bulunmadığı ve sağlık görevlilerine gerekli koruyucu giysi ve malzemelerinin sağlanmadığı gerekçesiyle, istifalarını sunduğu belirtildi. Ayrıca, hastanedeki doktorların çoğunun emekli ya da emekli olmaya yakın olduğu için koronavirüs salgınında riskli grupta yer aldıkları belirtildi.

TIKLAYIN

Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova’nın hastane yönetimiyle görüşüp, 10 kişilik bir salgın ünitesi oluşturulmasını istediği sağlık görevlilerinin buna da sıcak bakmadığı öğrenildi. Sağlık görevlilerinin bu ünitelerde çalışmak istemediği ve hemşireler arasında da birçok kişinin istifasını sunduğu öne sürüldü.

Birkaç gün önce OHAL durumuna geçen ülkede salgın döneminde hastanelerde hastalarla direkt teması olan bütün sağlık görevlilerine, aylık 500 euro ek maaş verilmesi kararı alındı. Bu karara rağmen bazı sağlık görevlilerinin, salgın ünitelerinde çalışmaya sıcak bakmadığı iddia edildi.

KRİZ MERKEZİ: BU BÜYÜK BİR SORUN VE SORUMSUZLUK

Kriz Merkezi Başkanı Askeri Tıp Akademisi Müdürü Tümgeneral Ventsislav Mutafçiyski bu istifaları “Büyük bir sorun ve sorumsuzluk” olarak niteledi.

‘HİPOKRAT YEMİNİNE UYMAYAN SAĞLIK GÖREVLİLERİNE YAPTIRIM UYGULAYACAĞIZ’

Açıklama yapan Bulgaristan Devlet Başkanı Rumen Radev “Hipokrat yeminine uymayan, görev ve sorumluluklarından kaçan sağlık görevlilerine yaptırımlar uygulayacağız. Onlara gereken koruyucu giysileri ve teçhizatı sağlayarak, görevlerinde kalmalarını istiyoruz” dedi. 

Yorumlar (0)
-2
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?