PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Bu Sağlıkçıların Hasta ve Yakınlarından Çektiği Nedir Allah Aşkına?

“Yok mudur bu sağlık çalışanlarına sahip çıkacak bir makam” diyerek köşe yazısına başlayan Oktay Taş, son 6 yılda 21 BİNE yakın sağlık çalışanının fiziki saldırıya uğradığını 2021 yılında sağlıkçılara yönelik saldırıların %62 oranında arttığını belirterek “her dört saldırıdan üçünün faili hastalar ve yakınları” dedi.

Gündem 16.06.2022, 00:40 Cansu Polat
Bu Sağlıkçıların Hasta ve Yakınlarından Çektiği Nedir Allah Aşkına?

2021 yılında sağlıkta yaşanan şiddete değinen köşe yazarı, “yıl boyunca 190 şiddet olayı gerçekleşmiş 364 saldırganın gerçekleştirdiği olaylarda 316 sağlık çalışanı sağlıkta şiddetin kurban olmuş, bunların 143’ünü hasta yakınları yapmış, bu saldırganlardan ise sadece 41’i tutuklanmış 3’üne de para cezası verilmiş” dedi.

Geçtiğimiz yıl içinde, 92 doktor ve 59 hemşire şiddet olaylarının mağduru olmuş. Ayrıca, diğer mağdurların, 50’si güvenlik görevlisi, 46’sı 112 çalışanı ve 69’u da diğer sağlık çalışanı.

Gelelim 2022 yılının ilk çeyreğine.

Ocak ayında yaşanan şiddet olaylarına baktığımızda faillerin hiç değişmediğini görüyoruz. Ay boyunca 30 şiddet olayının 5’ini hastalar gerçekleştirirken, 19’una hasta yakınları, 1’ine yönetici, 5’ine ise kendini bilmez kişiler sebebiyet vermiş. Ocak ayında 30 şiddet vakasının 25’i hem fiili hem sözlü, 5’i ise sözlü (hakaret, tehdit vs.) olarak yaşanmış.

Şiddet olaylarının en çok yaşandığı yer yine hastaneler olmuş. 30 şiddet olayının 20’si hastanelerde gerçekleşirken, 5 olay aile sağlığı merkezlerinde, 5 olay ise saha çalışmaları esnasında yaşanmış. Ay boyunca 17 hemşire, 16 doktor, 12 acil sağlık hizmetleri çalışanı, 2 güvenlik ve 10 da diğer sağlık çalışanı şiddet mağduru olmuş.

Şubat ayında 21 şiddet olayı yaşanmasına karşın Mart ayında bu rakam 19’a gerilemiş. 31 saldırgan tarafından gerçekleştirilen olaylarda, 38 sağlık çalışanı mağdur olmuş. Ay boyunca yaşanan 19 şiddet olayının 18’ine hasta ve hasta yakınları neden olurken, 1’ine kendini bilmez kişiler sebebiyet vermiş. Ay boyunca 14 doktor, 4 hemşire, 19 güvenlik görevlisi ve bir diğer sağlık çalışanı şiddete maruz kalmış.

Ne kadar vahim bir tablo değil mi? Bunların önemli bir kısmından haberimiz bile yok.

İnsanın aklı almıyor bu yaşananları. Siz, canınızı teslim ettiğiniz sağlık çalışanlarına karşı nasıl bu kadar acımasız davranabiliyorsunuz. Mesela, Kars’ta yaşandığı gibi, ilin tek doktoruna karşı girişilen bıçaklı saldırı birçok ilimizde de yaşanıyor. Şimdi, Kars’ta saldırıya uğrayan bu kalp-damar cerrahı doktorumuz ili terk etti gitti. Orada kalp-damar hastalığı yaşayan diğer hastaların durumu ne olacak? Bunu o sapık kafalı saldırgana sormak istiyorum. Bu arada hayatını kaybeden herhangi bir hastanın vebalini ödeyebilecek mi?

Yetişmiş, konusunda uzmanlık düzeyine gelmiş binlerce sağlık çalışanımız ülkemizi terk ediyor. Sadece doktorlarımız gitmiyor hemşirelerimiz, teknik personelimiz de gidiyor artık. Milyarlarca lira harcayarak kurulan hastanelerde çalışacak doktor ve diğer sağlık personeli kalmadığı için randevular aksıyor, aylar sonrasına gün veriliyor.

Oysa çözüm basit, bu insanlara hak ettiklerini vermek ve onlara güvenilir çalışma ortamı sağlamak yeterli olacak. Ama her şey olduğu gibi bu konuda da gereksiz bir inatlaşma yaşanıyor. “Giden gitsin” mantığı ile sorunlara yaklaşmakla nereye kadar gidebiliriz ki?

Lütfen biraz sağduyu ve akıl. Bir saatte çözülecek sorunları, yıllar boyunca sürdürmenin anlamı nedir bir bilen varsa bize de anlatsın?

Oktay Taş-Anayurt

Yorumlar (0)
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?