Bu kadar da olmaz! Süpervizörden Destek İstediği İçin Hem Görev Yeri Değişti Hem Kınama Cezası Aldı

Bir gecede 4'ü yoğun bakımda olan 20 hastayla ilgilenen H.P.'nin, nöbetçi süpervizörden destek istediği ancak olumsuz yanıtın ardından H.P.'ye kınama cezası verildiği belirtildi.

Gündem 02.12.2021, 18:30 02.12.2021, 18:41 Zeynep Elmalı
Bu kadar da olmaz! Süpervizörden Destek İstediği İçin Hem Görev Yeri Değişti Hem Kınama Cezası Aldı

 İzmir Türkan Özilhan Devlet Hastanesi Dahiliye Bölümü'nde aynı gecede 4'ü yoğun bakımda olan 20 hastaya bakan H.P. isimli hemşireye destek istediği için hastane yönetimi tarafından "emir ve görevlerin tam ve zamanında yapılması konusunda kusurlu davranmak" gerekçesiyle 'kınama' cezası verildi.

İzmir Türkan Özilhan Devlet Hastanesi'nde görevli hemşire H.P., 25 Kasım Perşembe günü saat 08.00'de dahiliye bölümünde nöbete başladı. H.P. hemşire, 16.30 sıralarında kontrol için gelen klinik şefi S.B.D.'ye servisinde durumu kötü ve orta olan 2 hastasının bulunduğunu iletti. H.P., klinik şefi S.B.D.'nin de yönlendirmesiyle nöbetçi süpervizör B.Y.'yi arayarak destek istedi ancak olumsuz yanıt aldı.

H.P. aynı gece 20.40 ve 20.50'de yoğun bakımda yer olmadığı gerekçesiyle durumu kötü olan 2 hastanın daha dahiliye bölümüne alınması üzerine durumu süpervizör B.Y.'ye bildirdi. 23.10'da hastalardan T.G.'nin durumu ağırlaşırken, bir diğer hasta Z.K. saat 04.30'da vefat etti.

GÖREV BİRİMİ DEĞİŞTİRİLDİ

Hemşire H.P., nöbet süresinde yaşadıklarını tutanak altına alıp imzalayıp hastane yönetimine bildirdi. Diğer taraftan H.P. hemşire hakkında da aynı gün süpervizör B.Y. tarafından tutanak tutuldu. Bu tutanağı değerlendiren hastane yönetimi, "Emir ve görevlerin tam ve zamanında yapılması, görev mahallinde kurumlarca belirlenen usul ve esasların yerine getirilmesi, görevle ilgili resmi belge, araç gereçlerin korunması ve kullanılması bakımından kusurlu davranmak" gerekçesiyle hemşire H.P.'ye kınama cezası verdi. Ayrıca H.P'nin dahiliye olan görev birimi de yoğun bakım olarak değiştirildi.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

'SEN ÇALIŞMAK MI İSTEMİYORSUN?'

H.P. hemşire nöbet gecesi yaşananlarla ilgili savunmasını yazdığı tutanakta süpervizör B.Y.'nin destek talebine, "Klinik şefi ne karışıyormuş ki. Her nöbetinde destek istemişsin sen çalışmak mı istemiyorsun?' diye yanıt verdiğini kayıt altına aldı.

Türkan Özilhan Devlet Hastanesi'nde yaşanan olayla ilgili konuşan Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, kamu hastanelerinde eşitlik, adalet ve liyakatten uzaklaşıldığını söyledi. Doğruyol, şunları söyledi:

"Buradaki sıkıntının temelinde bir amirin, bir memuru sevip sevmemesi vardır. Bir hemşireyi sevebilirsiniz ya da sevmeyebilirsiniz. Hizmet sunumunun yapıldığı bir kamu kurumunda kimse kimseyi sevmek zorunda değildir. Herkes kendi görev tanımı içerisinde görevini yapmak zorundadır. Bir hemşireye, 'Ölüm riski taşıyan hastaya neden baktın? Diğer hastaların tedavisini neden geciktirdin?' diye ceza verilebilir mi? Maalesef son yıllarda Sağlık Bakanlığı'nda görev yapan idareci arkadaşlarımızın sözleşmeli olması, siyasilerin ve hükümet yanlısı sarı sendikanın baskısını getirmiştir. Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurum ve kuruluşlarımızda yolunda giden tren raydan çıkmıştır. Gerek siyasetin gerekse hükümete yakın sarı sendikanın müdahalesiyle sağlık kurumlarımızda çalışma huzuru bozulmuş, doktorundan hemşiresine pek çok çalışanımız, kamudan özel hastanelere ya da yurt dışına kaçma gayretindedir."

'TEDAVİLERİN GECİKMESİNİN SEBEBİ YETKİLİLERDİR'

Standart bir serviste bir hemşirenin sekiz hastaya bakması gerekirken, 4'ü yoğun bakım hastası 20 hastaya baktırıyorsunuz. Servis şefi ve hemşire arkadaşımız defalarca hemşire istiyor, vermiyorsunuz. Yoğun bakım hastalarıyla daha çok zaman geçirmek zorunda kalan hemşireye inceleme başlatıp ceza veriyorsunuz. Ne güzel! Bu kamu kurumları kimsenin babasının çiftliği değil, devletin kurumlarıdır. Siz bugün o kurumlarda idareci olabilirsiniz. İki yoğun bakım hastasına bir hemşire bakması gerekirken 4 yoğun bakım hastası ve 16 servis hastasına nasıl bir hemşireye baktırırsınız? Bir kısım hemşire onun yakını bunun tanıdığı diye hemşirelik bile yapmazken, görevini yapan hemşirelere bunu yapmak insafsızlık ve vicdansızlıktır. O kurumda tedavilerin gecikmesinin sebebi hemşire değil, idarede görev yapan, servise hemşire vermeyen yetkililerdir."

Kaynak: (duvaR)

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (12)
Mekina değil insanız 2 ay önce
Bir kısım hemşire onun yakını bunun tanıdığı diye hemşirelik bile yapmazken, görevini yapan hemşirelere bunu yapmak insafsızlık ve vicdansızlıktır. Ne kadar doğru bir söz
Fatih 2 ay önce
Torpilli yöneticilerin.............
hemşire 2 ay önce
doktorların görevini yapmaktan bıktık
YİNE Mİ 2 ay önce
YİNE HEMŞİRE YİNE OLAY. HER NÖBETİNDE TUTANAK TUTMUŞ
dikkat edilmeli 2 ay önce
ölen hastanın yakını suç duyurusunda bulunsun. olay incelendiğinde iş süpervizöre patlasın.
Sağlık 2 ay önce
Yine hemşireye düşmanlık yapan başka bir hemşire. Devletteki en toksik kesim olabilir cidden.
Hemşire. 2 ay önce
Hemşire kardeşime burdan yüce Allah'a du etmesini ve bildiği doğruları yapmaya devam etmesini tavsiye ediyorum. Allah herşeyin sahibidir ve görür. Allah'a emanet ol...
Sağlık çalışanları 2 ay önce
Yahu bu süpervizör mu adı her neyse mesaileri kaçta bitiyor bizim hastanede 16 gelip gece 12 biliyor varmı böyle birşey eski çalıştığım hastanede ise 16 dan sabah 8 kadar di bunun aslı nedir arkadaşlarlar gece 12 ye kadar süpervizörluk mu olur yahu gece 12 den sonra herhangi bir ihtiyaç halinde ne olacak peki kim bakacak bir aksilik bir adlı olay bir ihtiyaç halinde kim ilgilenecek
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-2
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?