PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bu Hastaneye Gidenler Dikkat: Hackerlar 500 bin kişinin verisini çaldı

Banka ve alışveriş sitelerinin sistemlerine sızmaları ile bilinen hackerların bu kez hedefi İstanbul'da özel bir sağlık kuruluşu oldu. Yapılan açıklamaya göre yaklaşık 500 bin hasta ve çalışana ait kişisel veriler çalındı

Gündem 26.03.2022, 08:26 26.03.2022, 08:34 Cansu Polat
Bu Hastaneye Gidenler Dikkat: Hackerlar 500 bin kişinin verisini çaldı

Bankaların ve alışveriş sitelerinin sistemlerine sızıp vatandaşların kişisel verilerini ele geçiren bilgisayar korsanları, bu kez kendine bir sağlık kuruluşunu hedef seçti. "Medilife Sağlık Grubu" adıyla faaliyet gösteren Yonca Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti.'ne gerçekleşen siber saldırıda, 500 bin hasta ve çalışana ait kişisel bilgiler ile 2.5 milyon kayıt ele geçirildi. Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), söz konusu veri ihlaliyle ilgili kamuoyu açıklaması yaptı.

SAĞLIK BİLGİLERİ DE VAR

İhlalin 15 Mart'ta başladığı, 1 gün sonra tespit edildiği kaydedilen açıklamada, gerçekleşen saldırının tipik Ransomware, DdoS vb. bir saldırı olmadığı ifade edildi. Veri hırsızlarının kişisel bilgilerin depolandığı klasörlerin içeriğine erişip erişemediği konusunda danışmanlık şirketince yapılan incelemenin devam ettiği kaydedildi. İhlalden çalışan ve hasta gruplarının etkilendiği, kişisel veriler arasında "kimlik, iletişim, özlük, mesleki deneyim, finans, pazarlama bilgileri, sağlık, ceza mahkumiyeti ve güvenlik tedbirlerine ilişkin bilgiler ile genetik verilerin" bulunduğu açıklandı.

Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?