Böyle Giderse Diş Hekimleri İşsiz Kalacak

Ankara Diş Hekimleri Odası: Siyasi rant için açılan fakülteler işsizlik yaratacak

Gündem 13.02.2021, 18:37 Güler Sağlam
Böyle Giderse Diş Hekimleri İşsiz Kalacak

Ankara Dişhekimleri Odası (ADO) Genel Sekreteri Gamze Burcu Gül, Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile açılan 2 diş hekimliği fakültesinin yaratacağı işsizlik adına açıklamada bulundu.

Önlem alınmazsa 10 yıl içerisinde işsiz hekimlerin, mesleklerinin dışında başka alanlarda çalışmak zorunda kalacakları belirtilen açıklamada, “Hiçbir hazırlık yapılmadan, plansızca, siyasi rant için açılan, teknik altyapısı yetersiz fakülteler bir an önce kapatılmalıdır. Var olan fakülte kontenjanları azaltılmalı, öğretim üyesi eksikliği tamamlanmadan fakülteler açılmamalıdır. Aksi takdirde meslektaşlarımızın geleceğini planlamak mümkün olmayacak ve işsizlik kaçınılmaz olacaktır” denildi.

“ÖNLEM ALINMAZSA İŞSİZ HEKİMLER MESLEKLERİ DIŞINDA ÇALIŞMAK ZORUNDA KALACAK”

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 2 diş hekimliği fakültesi daha açılmasıyla Türkiye’deki diş hekimliği fakültesi sayısı 99 oldu. 2003'te yıllık 929 olan öğrenci kontenjanları da 2021 itibarıyla KKTC ile birlikte 8 bine ulaştı.

TIKLAYIN

Konuya ilişkin Genel Sekreter Gamze Burcu Gül'ün yayımladığı açıklamada, "Sağlık Bakanlığı ve YÖK'ün 2008 yılına ait ‘Türkiye’de Sağlık Eğitimi ve Sağlık İnsan Gücü Raporu’nda; ‘Sağlık insan gücü planlaması, topluma bugün sunulan ve gelecekte sunulacak sağlık hizmetlerini gerçekleştirmek üzere sağlık çalışanlarının yeterli nicelikte, yüksek nitelikte, düzgün bir dağılımla, yerinde bir zamanlama ile ve doğru bir şekilde istihdam edilmesidir’ denmektedir. Ancak ne yazık ki uygulama böyle değil. Son 10 yıldır insan gücü planlaması ilkeleriyle bağdaşmayacak şekilde birbiri ardına diş hekimliği fakülteleri açılıyor, öğrenci kontenjanları da kaygı verici halde artıyor. Bu sürdürülemez durumla ilgili önlem alınmazsa önümüzdeki 10 yıl içerisinde işsiz hekimler, mesleklerinin dışında başka alanlarda çalışmak zorunda kalacaklar. Neredeyse her mahalleye açılan apartmandan bozma, kadrosu ve donanımı yetersiz tıp ve diş hekimliği fakülteleri ve plansızca arttırılan kontenjanlar, ülkemizde sınavı kazanamayıp yurt dışında eğitim alanların denk olmayan bu eğitimle aldıkları denklik ve sonuçta eğitim kalitesindeki düşüşle birlikte hekim sayısının kontrolsüz artması hem toplumdaki sağlık mesleği algısında değer kaybı yaratarak mesleğin itibarını sarsıyor, hem de toplum sağlığını riske atıyor" denildi.

“İŞSİZ ORDUSUNA HEKİMLERİ DE EKLİYORUZ”

İhtiyaç, talep ve nüfus kriterlerine göre belirleyen ulusal sağlık politikaları oluşturulmadan, toplum sağlığının çağdaş ülke seviyelerine getirilmesini mümkün olmadığı belirtilen açıklamada, “Ülke kaynaklarını verimsiz kullanıyor, işsiz ordusuna hekimleri de ekliyoruz. Biliyorsunuz, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de sağlık meslekleri arasında diş hekimliği, en maliyetli eğitimdir. Ailelerinin türlü fedakarlıkla okuttuğu bu başarılı öğrenciler, zorlu eğitim surecini tamamlayıp da hekim unvanını kazandıktan sonra ailelerinden harçlık almayı kabul edemezler. Mezun olup devlet kurumlarına atanmayan, klinik açacak maddi gücü olmayan genç meslektaşlarımız çalışmak zorunda oldukları için ya asgari ücretle özel kliniklerde çalışıyor ya da hekim dışı sermayenin tuzağına düşüyorlar Yaratılan hekim enflasyonu emeğimizi değersizleştiriyor. Hekimin bilgisi dışında diplomasını kullanan illegal klinikler büyük bir halk sağlığı tehdidi de oluşturuyor” ifadelerine yer verildi.

HASTANE AÇAR GİBİ FAKÜLTE AÇILMAMALI”

Açıklamada, “Hiçbir hazırlık yapılmadan, plansızca, siyasi rant için açılan, teknik altyapısı yetersiz fakülteler bir an önce kapatılmalıdır.Hastane açar gibi fakülte açmaktan vazgeçilmeli, sağlık insan gücü stratejik planlamaları ivedilikle yapılmalıdır. Hiçbir hazırlık yapılmadan, plansızca, siyasi rant için açılan, teknik altyapısı yetersiz fakülteler bir an önce kapatılmalıdır. Var olan fakülte kontenjanları azaltılmalıdır. Fakülteler kurulmadan önce meslek örgütleri ve akademiden görüş alınmalıdır. Öğretim üyesi eksikliği tamamlanmadan fakülteler açılmamalıdır. Fakültelerin müfredatları evrensel standartlarda, laboratuvarları ve kütüphaneleri ise taleplere yanıt verecek yeterlilikte olmalıdır. Aksi takdirde meslektaşlarımızın geleceğini planlamak mümkün olmayacak ve işsizlik kaçınılmaz olacaktır” denildi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
Placebo 2 ay önce
Bazı arkadaşlar kıskançlıktan saçma yorum yapmış, bakın yetersiz bir eğitim niteliksiz bir meslek oluşturmaya gebedir, haa toplum olarak bizim için nitelik önemli değil nicelik önemli diyorsanız diyecek bişey yok,tıpkı enflasyondaki hile büyümedeki hile gibi,5 yıl sonra doktor açığımız kalmadı bunu malum biz yaptık diyecek olan bir parti var. Güzel olan herşeyi biz yaptık ama kötü olan herşeyi başkaları yaptı deyip bu sağır dilsiz kör insanları yönetmeye devam edecekler
hemşire 2 ay önce
Her mezun olanı devlet kamuda istihdam edecek diye bir şey mi var?Hiç bir yerde böyle bir uygulama yok olamazda.
Vyhb 2 ay önce
Mahiro tora buri quzête sore
hemşire 2 ay önce
darısı hekimlerin başına
Aa 2 ay önce
İşsizlik hadi neyse de temininde güçlük çekilen meslek grubunda kalma çabası olmasın düşünceniz.
Kry 2 ay önce
Yeterli bilgi duzeyinde olmayan uzmanligini yeni bitirmis hocalarin egittigi, pratik egitimin cok onemli oldugu dis hekimliginde labratuari bile olmayan fakultelerden mezun dis hekimlerinin seni tedavi etmesi dilegiyle..
Vatandaş 2 ay önce
Aynı şey tüm az mesunu olan mesleklerin başına gelir insaAllah...kimse bulunmaz hint kumaşı sanmasın kendisini zaten her şeyin bi olur tarafı kalmadi en azından nemalanan kimse olmasin bari...eğitim zaten fiyasko hakeden hak ettiği yerde değil usu bilse ne olur bilmese ne olur şu an tüm meslekler zaten bağış cesareti ile iş yapiyo...kazanan vatandaş olsun da...
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?