Birleşik Arap Emirlikleri Geri Adım Attı! Türk Doktorlar Artık…

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Türkiye'de kendi alanında uzman ve bilimsel başarılara imza atan ve Abu Dhabi'de düzenlenen tıbbi kongrede sunum yapmasına izin verilmeyen 18 üroloji uzmanı için onay çıktı

Gündem 31.10.2019, 20:49 31.10.2019, 20:55 Güler Sağlam
Birleşik Arap Emirlikleri Geri Adım Attı! Türk Doktorlar Artık…

Kalp Cerrahı Mert Dumantepe BAE'de çağrıldığı kongrede kürsüye çıkartılmamıştı. Duruma tepki gösteren eşi Dumantepe'nin maruz kaldığı uygulamaya sosyal medyadan tepki göstermişti.

BAE'nin bu tavrına tüm tıbbi dernekler sert açıklamalar yaparak tepki göstermiş ve uluslararası platformlarda kınama mesajları yayınlamıştı. Bunun üzerine geri adım atan BAE, dün akşam saatlerinde 18 bilim insanımızın uluslararası kongrede sunum yapmasına izin verdiklerini açıkladı.

Ancak, politik bir tavır sergileyerek ve bilime siyaseti alet ederek Türk bilim insanlarına ambargo uygulayan BAE'nin davetine hiçbir davetli katılmadı. Sunum için tekrar davet edilen bilim insanları, kendilerine yapılan tavrı kınadıklarını ve kongreye katılmayacaklarını bildirdiler.

Ürolojik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Aydın Mungan, BAE'nin sergilediği tavrı Dışişleri Bakanlığı’na bildirdiklerini ve uluslararası 4 ayrı birlik başkanına da konunun iletildiğini belirterek, “Bilimi siyasete alet eden BAE yetkililerine kınama mesajı gönderildi. Bunun üzerine geri adım attılar. Bizi yeniden davet ettiler. Ancak biz ortak tavır sergileyerek katılmama kararı aldık. Bu, diplomatik bir başarıdır” dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
??? 2 yıl önce
Şaşırdık mı? Hayır. Bizde hala Arap seviciliğine devam edelim.
35
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?