PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Birinci Basamak Hizmetlerinin Yeni Yönetmelikle Fişi Çekildi

Birinci Basamak Koruyucu Sağlık Hizmetlerinin çıkarılan yeni yönetmelikle adeta fişinin çekildiği ileri sürülürken yaklaşık 25.000 Ebe ve Hemşirenin yeni yönetmelikteki adaletsizliğe tepkisi sürüyor.

Gündem 28.08.2022, 12:14 29.08.2022, 00:24 Cansu Polat
Birinci Basamak Hizmetlerinin Yeni Yönetmelikle Fişi Çekildi

Yeni ek ödeme yönetmeliğiyle ilgili açıklama yapan Aile Sağlığı Çalışanları Ebe Ve Hemşireleri Dernekleri Federasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada; yönetmelikte adaletsizlikler olduğu belirtilerek iş barışını bozacağı ileri sürüldü.

Ebe ve Hemşirelerin Emekleri Yok Sayıldı!

ASEF tarafından yapılan açıklamada, Aile Hekimliği sistemine geçildiği günden bu yana canla başla insan üstü çaba göstererek çalışan ebe ve hemşirelerin bakanlık tarafından yok sayıldığı belirtilerek doğumdan ölüme kadar sürekli yanınızda olan, çocuklarınızın aşısını yapıp hastalıklardan koruyan, gebelik boyunca size her konuda destek olan ve yol gösteren aile sağlığı çalışanları yeni çıkarılan ek ödeme Yönetmeliği ile yok sayılmış, emeklerinin değersiz ve önemsiz kılındığı gösterilmiştir denildi.

“Ödemeler Yüzde 50’den Yüzde 3’e Düşürüldü”

Daha önceki ödemelerde yüzde 50 olan oran bu yönetmelikte yüzde 3 olarak sözde düzenlenmiştir. HYP yapmak hekim inisiyatifine bırakılmış, yapmazsa ASÇ için ayrı bir çözüm bulunmamıştır. Hekimlerin baktığı hasta sayısı üzerinden ödeme yapmak, ebe ve hemşirelerin yaptığı işleri yok saymak ve bizim için önemsizsiniz, toplum sağlığının hiç bir önemi yok mesajı vermekten başka bir şey değildir. Ceza almazsan, yapılan haksızlık karşısında sesini çıkarmazsan, ödeme alırsın mantığı yine şarta bağlanmış performans sistemini dayatan emeğin karşılık bulmadığı, birim sorumlusunun inisiyatifine kalmış iç çalışma barışını bozan bu yönetmeliği kabul etmiyoruz.

Ebe Hemşireleri bu kadar yok sayan değersizleştiren iş barışını bozan sistemde çalışacak aile sağlığı çalışanı bulamayacaksınız. Hakkımızı alana kadar direneceğiz vazgeçmeyeceğiz.”

Yorumlar (13)
Uzm.Dr. 1 ay önce
1.basamak topyekun mağdur durumda. Uzmanından hizmetlisine hepsi karadevrim geçiriyor.
Furkan 1 ay önce
Dostum ben 1. basamakta acil doktoruyum, bulunduğum yere göre fazlasıyla hasta bakıyorum, ha buralar dağın başı sosyal imkanı da yok. Zaten buralara ortalamadan döner verilmesinin mantığı da buydu. 1. basamağa teşvik yoksa ve taban katsayı 0,75 le çarpılıyorsa yar saçların lüle lüle... Kimse bu ücrete hekimlik yapmaz. Buralarda çalışacak doktor da bulmazsın, hiç bir hekim de buraya gelmez. Sonuçta ne olur? Senin 2. basamağın 3. basamağın yükü artar...
KURALCI 1 ay önce
Acilde hasta bakıp, o ortamın gerilimini stresini yaşamayan, yoğun bakımlarda zor koşullarda hasta takip etmeyen, 24 saat nöbet tutmayan kişiler; bu zor koşullarda çalışan hekimden hemşireden personelden fazla para KA-ZA-NA-MAZ. Toprak ağalığınız sona eriyor, ya tıpış tıpış çalışıp hasta bakarsınız ya da masabaşı memur kadar maaş alıp yatmaya devam edersiniz.
Sartorius 1 ay önce
Yaw he he, fişi çekilmişmiş kimse sizi orada zorla tutmuyor, sanırsın hasta bakıyorlar.
1. BASAMAĞA SEVK SİSTEMİ 1 ay önce
GELMELİ
AİLE HEKİMİ BRANŞ UZMANINDAN FAZLA ALAMAZ
ÖRNEĞİ YOK DÜNYADA
uyy 1 ay önce
niye alamıyormuş
Hemşire...... 1 ay önce
ASM ler de hemşire ebe az alıyor. Sanırım artık buralara hiçbir hemşire başlamaz çalışmaz.. bazılarında kaçar hastanelere.. bak görürsünüz. Dışardan göründüğü gibi de değil. bu kadarda az olmamalı. Nacizene tavsiyem tek kalem maaş ve düzenlenmesi lazım. Emeklilik 2008 öncesi falan düzenlenmeli. Eyt düzenlenmeli. Özellikle sağlık çalışanlarının kalbi kazanilmali.. inşAllah yetkililer gerekeni yapar.. birileri gerekli mercilere yanlış bilgi verdiğini de düşünmüyorum. Sosyal medyadan herkes artık kendi sorununu anlatıyor. Bu sorunlar biliniyor. Ve çözülmüyor. Biz böyle görüyoruz.
uyy 1 ay önce
doktorun maaşı hemşireye
hemşirenin kini memura
memurunkini işçiye
işçinin maaşı da doktora verin de herkes rahatlasın
yada bi dk zaten maaşlar yakındı DEĞİL Mİ
TAMAM TAMAM ESKİ DÜZENE DEVAM
Basamak atlayın olsun bitsin 1 ay önce
2 sene hastanenin dibindeki ilçe sağlık müdürlüğü ndeki genç diş hekimini boş boş oturttular da geçici görev çıktımı hastanedeki hekimlere yazdilar.kagit üstünde çalışıyor gösterip filyasyon ödemesi de cabası buyrun gelin hastanelere bizden daha fazla versin devlet, entegre hastanelere sözüm yok
boşver 1 ay önce
1. basamak ne yapıyor ? işi olduğu halde mobile çıkmaz kanser taraması yapmaz 4 hekimli yere 1 dr. bakar hafta boyunca sahada yoklar bol çay çekirdek kek sigara sohbet
Asc 4 hafta önce
Bakın bizim 2 ci 3 cü basamaktan fazla alalım gibi bir derdimiz yok sadece maaşımızı birbirimizin insiyatifine bırakmaları biz kırsalda kar kış demeden hastanın ayağına gidiyoruz 2 ci basamağın ayağına hasta geliyor aramızdaki fark bu tabiki hakkımız alacak
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?