Bıçaklanan Doktor, Bir Daha Ameliyat Yapamayacak

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir hasta tarafından bıçaklı saldırıya uğrayan Doktor Ertan İskender’in hayati tehlikesi devam ediyor. Ertan'ın son durumu hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Mehmet Gülüm, “10 gün kadar çok kritik bir süreç olacak. Hayati tehlikesi devam ediyor. Parmaklar bir ortopedist için çok önemli. Bunları kullanamayacak. Ameliyat yapmasını engelleyecek bir olay” ifadelerini kullandı.

Gündem 28.05.2021, 15:14 29.05.2021, 17:43 Güler Sağlam
Bıçaklanan Doktor, Bir Daha Ameliyat Yapamayacak

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde dün akşam saatleri sırasında daha önce tedavi ettiği hastası Bayram N. Tarafından bıçaklı saldırıya uğrayan Ortopedi Asistanı Doktor Ertan İskender'in hayati tehlikesi devam ediyor. Tamamen kesilen parmaklarından biri yerine dikilen Doktor Ertan İskender büyük olasılıkla yeniden ameliyat yapamayacak.

İskender'in sağlık durumuyla ilgili bir araya gelen Ankara İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm ile Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof Dr. Rahmi Kılıç, talihsiz doktoru tedavi gördüğü odada ziyaret ettikten sonra olayın yaşandığı hastanede açıklamalarda bulundu.

“HAYATİ TEHLİKESİ DEVAM EDİYOR

Doktor İskender'in hayati tehlikesinin devam ettiğini söyleyen Ankara İl Sağlık Müdürü Mehmet Gülüm, şunları söyledi:

* Dün hepimizi derin bir üzüntüye sevk eden olay yaşandı hastane içerisinde. Sağlık hizmeti vermekten başka düşüncesi olmayan bir hekim kardeşimize bir hasta tarafından bıçaklı saldırı oldu. Bu saldırı sırasında sırtından ciddi bir yaralanması ve sağ elinde iki parmağında ciddi bir yaralanması oldu hekimimizin.

* Parmaklarının bir tanesinde tam bir kesi vardı. 4 buçuk saat süren çok başarılı bir ameliyat sayesinde tekrardan dikildi. Az önce de ziyaret ettik kendisini. Ameliyatta bulunan hocalarımızla da görüştük.

* 10 gün kadar çok kritik bir süreç olacak. Sağ sırtındaki yaralanmasından dolayı hayati tehlikesi devam ediyor. Yaklaşık 14 – 15 aydır süren pandemi mücadelesinde en önde olan sağlık çalışanları, kendi evlerine ve yakınlarına dahi gidemedi, gidemiyorlar.

* Sağlık çalışanlarının evlerine böyle hüzünlü haberler göndermek bütün sağlık çalışanlarının moralini bozmuş durumda. İçerideki sağlık çalışanlarımızda ciddi bir moral motivasyon düşüklüğü var.

AMELYAT YAPMASINI ENGELLEYECEK BİR DURUM

Hastane Başhekimi Rahmi Kılıç ise saldırıya uğrayan doktorun meslek hayatının tehlikede olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

* Hasta kronik bir hasta. Daha önce bizde ameliyat olmuş. Ayağında ampütasyon yapılmış. Cerrahi olarak tedavisi uygulanmış. Hasta yara yerine bağlı şikayetleri için gidiyor. Doktor arkadaşlar da hiçbir sıkıntısının olmadığını, daha sonra fizik tedavi alacağını söylüyor.

* Bıçakladığı doktor arkadaşımız, bu hastanın intihar teşebbüsünü engelleyen doktorlardandı. Ona rağmen bu saldırıyı yaptı. Psikolojik rahatsızlık tedavisi oluyordu, poliklinikte de kontrolleri devam eden biriydi.

* Doktorumuzun bıçaklanması ileride mesleğini yapmasına da engelleyecek bir durum. Üç senelik bir asistan arkadaşımızdı, yeterli eğitimi almış, ortopedi uzmanı olmaya namzet bir arkadaştı. Çok acı bir şey. Doktor arkadaşlarımızın şevkini kıran bir durum.

* Gelen hastayla sürekli ilgileniyorlar. Buna rağmen bu başına geliyor. Öğle gelmiş. Akşamı beklemiş. Tasarlanmış bir suç bu. Yeterli cezanın verilmesi gerekiyor. Parmaklar bir ortopedist için çok önemli. Bunları kullanamayacak. Ameliyat yapmasını engelleyecek bir olay.

İl Sağlık Müdürü Gülüm, bıçaklı saldırıya uğrayan doktoru hastanede ziyaret etti

"Bu saldırı sırasında sırtından ciddi bir yaralanması ve sağ elinde iki parmağında ciddi bir yaralanması oldu. Parmakların birinde tam bir kesi vardı ve 4,5 saat süren çok başarılı bir ameliyat sonrasında tekrardan dikildi"

Ankara İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hastanın bıçaklı saldırısına uğrayan asistan doktor Ertan İskender'i ziyaret etti.

Gülüm, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki odasında ziyaret ettiği doktor İskender'e, bu olayın takipçisi olacaklarını söyleyerek, "Geçmiş olsun" dileklerini iletti.

İskender de bu duruma yol açan sistem hatasının düzeltilmesi gerektiğine dikkati çekti.

- "Kendisiyle görüştük, oldukça üzüntülü"

Gülüm, ziyaret sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, dün yaşanan olayın sağlık çalışanlarını üzüntüye sevk ettiğini belirtti.

Sağlık hizmeti vermekten başka düşüncesi olmayan hekime bir hasta tarafından bıçaklı saldırı olduğunu dile getiren Gülüm, "Bu saldırı sırasında sağ sırtından ciddi bir yaralanması ve sağ elinde iki parmağında ciddi bir yaralanması oldu. Parmakların birinde tam bir kesi vardı ve 4,5 saat süren çok başarılı bir ameliyat sonrasında tekrar dikildi. Ameliyatta bulunan hocalarımızla da görüştük, 10 gün kadar çok kritik bir süreç olacak. Sırtındaki yaralanmasından dolayı hayati tehlikesi devam ediyor. Hayati organlara yakın bir bölge orası. Kendisiyle görüştük, oldukça üzüntülü." dedi.

- "Son bulmasını umut ediyoruz"

Bir yılı aşkındır salgınla mücadelede sağlık çalışanlarının ön safta olduğunu ifade eden Gülüm, şunları kaydetti:

"Sağlık çalışanlarının evlerine hüzünlü haber göndermek, bütün sağlık çalışanlarının moralini bozmuş durumda. Şu an içeride sağlık çalışanlarında moral, motivasyon düşüklüğü var. Son 2 yıldır Bakanlığımız tarafından özellikle sağlıkta şiddetle ilgili önleyici yasalar çıkarıldı. Bunların sahaya çok güzel yansımaları oldu. Sayın Bakanımız da dünden beri aktif bir şekilde takip ediyor. Hekim kardeşimizle de görüştü, bizler de sürekli her türlü gelişmeyi iletiyoruz, irtibat halindeyiz. Bu süreçlerin bir daha tekrarlanmaması arzusuyla son bulmasını umut ediyoruz."

- "Yeterli cezanın verilmesi gerekiyor"

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Rahmi Kılıç da saldırganın kronik bir hasta olduğunu, daha önce bu hastanede ameliyat edildiğini ve ayağında ampütasyon yapıldığını, ayak parmaklarının kesildiğini belirtti.

Saldırganın tedavisinin yapıldığını anlatan Kılıç, "Cerrahi olarak tedavisi uygulanmış, hasta yara yerine bağlı şikayetler için geliyor. Doktor arkadaşlar da 'Hiçbir sıkıntısının olmadığını, daha sonra fizik tedavi alacağını' söylüyor. Bıçakladığı doktor arkadaş da daha önce bu hastanın intihar teşebbüsünü engelleyen arkadaş. Psikolojik tedavisi oluyor, poliklinikte de kontrolü devam eden bir hasta." diye konuştu.

Doktorun elinden de bıçaklandığını belirten Kılıç, "Bu ileride mesleği yapmasını engelleyecek bir durum. 3 yıllık asistan arkadaşımız, yeterli eğitimi almış. Çok acı bir şey." dedi.

Kılıç, bunun, doktorların çalışma şevkini kıran bir olay olduğunu söyleyerek, "Kovid-19 döneminde böyle bir şeyin başlarına gelmesi çok üzücü. Hastayla sürekli ilgileniyorlar. Öğlen geliyor, poliklinikten ayrılmıyor akşama kadar. Asistan arkadaşlar, doktor arkadaşlar canla başla bu hastayla sürekli ilgilenmelerine rağmen bu başına geliyor. Tasarlanmış bir olay. Doktor Bey bilmiyor, arkadan yapılmış bir saldırı. Yeterli cezanın verilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
s.m 2 ay önce
vatandaş rumuzlu mahlukat haberi okumadın heralde, sağlık çalışanları ile ne sıkıntın varsa...hep sağlık çalışanlarının aleyhine yorum yapıyorsun, tarafsızmış! Site yöneticilerinin senin saçma salak yorumlarını engellemesi gerekiyor, defol git o varoş mahallene!!!
a t 2 ay önce
o zaman bu doktorun dr olarak kazanacağı tüm parayı tazminat olarak ödesin şerefsiz
vatandaş 2 ay önce
doktor hastaya saldırdı ve hasta kendini koruması için bu tepkiyi verdi. Biraz tarafsız olsun bu site
35
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?