'Ben Salağım' Yazdırılan Ayşe Hemşire: Başhekim Israrla 500 Kez Yazmamızı İstedi!

Antalya Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Ayşegül Alkan, görev yerlerinde olmadıkları gerekçesiyle iki hemşireye 500’er kez, “Ben salağım servisimden başka servise gittim” yazdırmakla suçlandı. Mobbinge maruz kaldıklarını iddia eden hemşirelerin şikâyetiyle İl Sağlık Müdürlüğü inceleme başlattı.

Gündem 17.12.2020, 09:49 17.12.2020, 09:58 Güler Sağlam
'Ben Salağım' Yazdırılan Ayşe Hemşire: Başhekim Israrla 500 Kez Yazmamızı İstedi!

İddialara göre, Başhekim Ayşegül Alkan rutin servis kontrolleri sırasında hemşireler Merve Şahiner Çalışkan ve Ayşe Yetkin’in görev yerlerinde olmadığını tespit etti. Başhekim Alkan, diğer birim müdürlerinin de bulunduğu bir odada azarladığı iki hemşireden görev yeri terk cezası olarak A-4 kâğıdına 500 kere, ‘Ben salağım servisimden başka servise gittim’ yazmalarını istedi.


Merve Şahiner Çalışkan (solda) ile Ayşe Yetkin

TIKLAYIN

Hürriyet gazetesinden Salim Uzun'un haberine göre, talebe karşı çıkan hemşireler böyle bir cezayı kabul etmeyeceklerini, görev yerlerini terk etmeleri nedeniyle resmi disiplin yönetmeliğinin uygulanması gerektiğini savundu. Ancak bu öneri başhekim Alkan tarafından kabul görmeyince Çalışkan ve Yetkin, A-4 kâğıdına 500 kere ‘Ben salağım servisimden başka servise gittim’ yazdı. Çalışkan ve Yetkin, 7 sayfalık metni ‘Başhekimin ısrarı ile kaleme alınmıştır’ notu düşerek imzaladı.

SORUŞTURMA AÇILDI

İki hemşire mobbinge uğradıklarını iddia ederek başhekim hakkında İl Sağlık Müdürlüğü’ne şikâyette bulundu. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü iddialarla ilgili geniş kapsamlı inceleme başlattı.

İNSANLIK ONURUNU AYAKLAR ALTINA ALDI

Hemşire Merve Şahiner Çalışkan, “Yaşadıklarımız gerçekten üzücü. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız” derken, Ayşe Yetkin ise şöyle konuştu: “25 yıllık sağlık çalışanıyım. Evet görev yerimi terk ettim. Ama bunun cezası yönetmeliklerle belirlenmiş durumda. Bize verilen ceza ise insan onurunu ayaklar altına almak anlamına geliyor. Biz resmi sürecin işletilmesini istedik ama başhekim ısrarla o ifadeleri 500 kez yazmamız için diretti. Bu ısrarına sadece biz değil, hastanedeki birçok personel şahit. Biz o metinleri yazdık ama bu seferde kayıt altına alınmasına izin vermedi.”

Hastanede yaşanan olayın detaylarını anlatan Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, “Yaşananlar maalesef doğru. Hemşire arkadaşlarımız bu metinleri evrak kayıtta işletmek istemiş. Tabii başhekim buna karşı çıkmış. Arkadaşlarımız da yaşadıkları mobbing karşısında yargı yolunu tercih etti. Biz de yetkili tüm kurumlardan açıklama istedik. Çünkü böyle bir ceza hiçbir yerde kabul edilemez” diye konuştu. “Böyle bir cezaya daha önce hiç tanık olmadım” diyen Kuluöztürk, “Sağlık çalışanlarının morale ihtiyacı olduğu bir dönemde motivasyonu yerle bir eden, kişilik haklarını ayaklar altına alan bu cezayı hiçbir yönetici kabul etmez. Arkadaşlarımız hata yapmış olabilir. Ama bu hatanın cezası böyle bir yöntemle verilemez. Sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
Saglik personeli 5 ay önce
Hizmet gereği geçici görevlendirmede Antalyanın en sapa yeri neresiki? Bi kaç güne öğreniriz
ZONGULDAK 5 ay önce
soruşturulucak bir tarafı yok, başhekimin sözleşmesi her türlü feshedilmeli
Deephayal 5 ay önce
Antalya İl Sağlık müdürlüğü soruşturma adaletli yapmaz. Su bulanık durulsun hemşire arkadaşlar sürgün yer.
Hemiso 5 ay önce
Kendinde böyle bir hakkı nasıl görürsün. Ne sanıyorsun kendini. Bence akıl sagligi raporu gerekiyor. Çünkü böyle bir ceza nasıl akla gelir. İnsan onurunu yerle bir ediyorsun. Senin Sevdiklerine biri onur kırıcı ceza verse ne hissedersin.haydi şimdi oradan kalk ve olman gereken yerde dur.
Hemsire 5 ay önce
Saglikta herkurumun yoneticisi doktor.il sagliginda hastaneninde .il saglik mudurude bashekim dururken hemsirenin hakliyken bile tarafini tutmaz yani hakkin yaninda olmaz.yoneticilik konusundada doktor uzman olmqk icin en az 10 yil okuyor.hemsire lise mezunu en fazla ustune acikogretim VETERİNERLİK Lab okutup lisans tamamliyor.calismaya baslayincada doktor ne derse yapmak zorundaymis gibi hissediyor.bu haberde gecen bikac arkadas disinda
Murat reis 5 ay önce
Sosyal medyada duyulmasa sürgün yerlerdi hemşire hanımlar Allah'tan sosyal medya var.İnsanlar hakkını yarım yamalakta olsa arayabiliyor
Aabt 5 ay önce
Anasını avradını s** o başhekimin bence bunu yazsın o g** lalesi
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?