Başhekime Zor Soru: Paralel Bir Yapının Talimatı İle mi Görev Yapıyorsunuz?

Şehir Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami ÇELİK hakkında basın açıklamasında bulunan Türk Sağlık Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal, personellerin yer değişikliği hareketleri konusunda dikkat çekici açıklamalarda bulunarak "Şehir Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami ÇELİK personel hareketlerini yaparken paralel bir yapı tarafından talimat alıyorsa, böyle bir yerde adaletli yönetimden bahsetmek mümkün değildir." dedi.

Gündem 08.07.2020, 13:39 08.07.2020, 13:55
Başhekime Zor Soru: Paralel Bir Yapının Talimatı İle mi Görev Yapıyorsunuz?

"ŞEHİR HASTANESİNİ KİM YÖNETİYOR?”

Türk Sağlık-Sen millet sevgisi, vatan sevdası ve hizmet aşkıyla; milli değerlerimizi ve kamu görevlilerinin haklarını koruyup, mutlu, huzurlu ve refah içinde bir kamu çalışanı, birlik, beraberlik ve huzurlu bir toplum için mücadele eden büyük bir sevdanın adıdır.

Kahraman Sağlık çalışanları devam eden pandemi sürecinde, üstün gayret ve özveri ile canlarını hiçe sayarak cephede mücadele ederken, idarecilerin de görevlerini adaletli ve hakkaniyetli bir şekilde yerine getirmelerini beklemekte idiler.

Şehir Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami ÇELİK, personellerin yer değişikliği hareketleri hastane idaresi tarafından mı yapılıyor. Türk Sağlık-Sen Kayseri Şubesi, bu atamaların başhekim olarak özgür iradenizle sizin tarafınızdan yapıldığına inanmak istiyoruz.

Kıymetli Basın Mensupları,

İnsanın en büyüğü, en yüksek mevkide iken tevazu gösteren, kudret sahibi iken affeden ve kuvvetli olduğu vakit adaletle hareket edendir.

Ancak Şehir Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami ÇELİK personel hareketlerini yaparken paralel bir yapı tarafından talimat alıyorsa, böyle bir yerde adaletli yönetimden bahsetmek mümkün değildir.

Şehir Hastanesi tahakkuk biriminde görev yapan Hizmetli Abdullah ASLAN’ın ülkemizin içinde bulunduğu pandemi sürecinde can siperhane görev yapan kahraman sağlık çalışanlarına “maaş döner sermaye az diye köpek gibi devlete saldırdılar” yorumunu yapmasını ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirerek herhangi bir cezai işlem uygulamadınız.

Şimdi sizlerin huzurunda Başhekim Beye soruyorum;

*Türk Sağlık-Sen Kayseri Şubemizin sosyal medyadan yapmış olduğu paylaşımlara yorum ve beğeni yapan personellerinize görev yeri değişikliği yaptınız mı ?

*Yaptıysanız, sosyal medyadaki yorum ve beğeniler ifade özgürlüğü kapsamına girmiyor mu?

*Buradaki yapılan çifte standartı nasıl açıklayacaksınız?

*“Bizim ilkemiz önce ülkemiz” düsturu olan Türk Sağlık-Sen’in Kayseri Şubesi için “çete veya örgüt” benzetmesi yaptınız mı? Yaptıysanız çetenin anlamını biliyoruz ancak örgüt kelimesini kullanmanızdaki amacınız nedir? 28 yıldır hiç taviz vermeden ülkemizin bölünmez bütünlüğü, çocuklarımızın geleceği; ülkemiz insanlarının ve kamu çalışanlarının refaha kavuşmasını sağlamak, hakkı, hukuku ve ücret adaleti için mücadele eden Sivil Toplum Kuruluşunu mu kastettiniz, yoksa terör örgütü manasında mı kulandınız? Cevabınınızı çok merak ediyor, sabırsızlıkla bekliyoruz.

TIKLAYIN

*Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olarak sahada aktif olarak görev yapacak hemşire, ebe, sağlık memuruna ihtiyaç varken; Türk Sağlık-Sen Kayseri Şubesi olarak alanı dışında çalışan geçici görevli sağlık personellerini ısrarlı mücadelemiz sonucunda aktif görevlerine dönderdiğimiz halde, Hemşire Tunay GÜRELİ ve Hemşire Rahime ALAN’ ı İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi Sekreteryasına alanı dışında görevlendirimesini siz mi yaptınız?

*Yine alanı dışında çalışan geçici görevli sağlık personellerini ısrarlı mücadelemiz sonucunda aktif görevlerine gönderdiğiniz halde, pandemi sürecinde aktif olarak görev yaparken Hemşire Nurdan ÇAMUR’ u Etik Kurul sekreteryalığına siz mi görevlendirdiniz? Yoksa paralel bir yapı tarafından verilen talimat doğrultusunda mı görevlendirdiniz?

*08.03.2010 tarihli ve 27515 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Hemşirelik Yönetmeliği’nin 10. maddesinde Sorumlu Hemşirelik kriterlerinin açıkca belirtilmesine rağmen, Ebe Esalet TAN’ın göğüs hastalıkları servisi tecrübesi olmadığı halde, mevzuatta belirtilen şartları taşımadığı halde ve de kanunen sorumlu hemşirelik yapamayacak olmasına rağmen servis sorumlusu olarak atamasını nasıl yaptınız?

*Mesleğe başlamasının 2.-3. ayında sağlık personeline bir sendikaya üye olması karşılığında döner sermayeden %20 ek puan verildi mi?

*Türk Sağlık-Sen İşyeri Temsilcilerimiz hakkında soruşturma açtırılıp, disiplin cezası ve yer değişikliği cezası vererek mobbing mi uygulanıyor?

*Acil Serviste Sorumlu Hemşire var iken, acil servis tecrübesi olmayan ikinci bir sorumluyu neden atadınız? Pandemi sürecinde hemşire açığı var iken bu atamaya neden gerek duyuldu?

*Acil Servis depo birimine yeni atanan sağlık personeli sendika değiştirmesi şartıyla mı atandı? Atama talimatı paralel yapı tarafından mı verildi?

*Yoksa paralel yapı atamaların bu şekilde olmasını mı istiyor?

Şehir Hastanesi Yöneticileri;

Yapılmaması gereken atamaları yapmanız, paralel bir yapı tarafından talimat aldığınız izlenimini oluşturmaktadır.

Umut ediyoruz ki bundan sonra sadece anayasa ve yasaların sizlere sağladığı talimatları uygulayarak Kahraman Sağlık Çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu en üst düzeye çıkartıp, hakkaniyetli ve adaletli davranırsınız.

“Bir saat veya bir gün adaletle hükmetmek, bir sene veya altmış sene nafile ibadet'ten hayırlıdır.” güzel sözü de sizlere hatırlatıyor, katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyorum.

Kamil ÜNAL
Türk Sağlık-Sen
Kayseri Şube Başkanı

Yorumlar (2)
Yorumcu 4 ay önce
Klasik TSS hinliği.Yine en iyi yaptığınız iş olan basın üzerinde algı yapıyorsunuz.Gerçi size hak veriyorum, kalan bir avuç üyenizle iş yok güç yok kalanlarda sizin gibi zaten ,can sıkıntı ne yapacaksınız. kalkmış ortalıkta vatan millet adalet gibi size yakışmayan kutsallardan dem vuruyorsunuz.Sizin yetkili olduğunuz dönemi de biliyoruz.Astığınız astık kestiğiniz kestik.
SAĞLIKÇI 4 ay önce
PİS BOĞAZLIYI CEHENNEME ATMIŞLAR ODUNU NİMET SANMIŞ.
SAĞLIK-SEN ÜLKEDEKİ GENEL SEÇİMLERDEN SONRA BYE BYE DEMEYİ UNUTMA.
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?