Başhekim Hakkında Çıkan İddiaları Yalanladı!

ADÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr.Serkan Öncü, son günlerde hakkında çıkan iddialara cevap vererek haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurguladı.18 yıldır kendi isteği ile Aydın’da yaşadığını belirten Öncü, “Bu şehir ve üniversite en iyisini hak ediyor” dedi

Gündem 30.06.2021, 10:13 Güler Sağlam
Başhekim Hakkında Çıkan İddiaları Yalanladı!

Aydın’da son günlerde en çok konuşulan konuların başında Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Başhekimi Prof. Dr. Serkan Öncü’nün açıklamaları yer aldı. ADÜ’den 30’a yakın profesörün ‘kentin fiziki yapısı ve yerel yönetim hizmetlerindeki yetersizlikleri’ nedeniyle istifa ettiğini söylediği iddia edilen Öncü’den yalanlama geldi.  Bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını kaydeden Öncü,  köşe yazarı Ahmet Gözen’in talebi üzerine 25 Haziran’da bir röportaj gerçekleştirildiğini söyledi. Öncü, “Gündemi hastanedeki olumlu gelişmeler ve hikayesi ile hastanenin güncel durumu olan röportajda tüm sağlık personelimizin desteği ile başarı ile göğüslenen pandemi süreci, pandemiye rağmen hastanenin mali yapısındaki olumlu gelişmeler, hastanede hizmete açılan ve açılacak olan alanlar gibi güncel konularda ortaya konulmuş olan çaba ve emek yer almıştır” dedi.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Gelen soru üzerine hastaneden ayrılan akademik personeller ve gerekçeleri hakkında konuşulduğunu kaydeden Öncü, “Hastaneden ayrılan hocalarımıza dair herhangi bir sayı verilmeden, hocalarımızın büyük çoğunluğunun kurumumuzdan emekli olarak (bir kısmı yaş haddinden) ayrıldıkları ifade edilmiştir. Kurumumuzdan ayrılan hocalarımızın temel ayrılma gerekçelerinin ekonomik nedenler olduğu belirtilmiştir. Hocalarımızın bir kamu kuruluşu olan hastanemizde kazanabildikleri ücretlerin sınırlı olduğu, ülkemizde de benzer şekilde birçok hekim öğretim üyesinin emekliliğe hak kazandıktan sonra benzer yolu tercih ettikleri örneklerle anlatılmıştır. Elbette ki farklı kaygılarla ayrılan hekim arkadaşlarımızın da olduğu, fakat bunun çok küçük bir azınlık olduğu bilgisi verilmiştir” diye konuştu

“OLUMLU GÖRÜŞLERİM NET OLARAK BELİRTİLMİŞTİR”
 Bu soru başlığı altında iddia edildiği üzere ‘istifaların şehirden kaynaklandığına’ dair herhangi bir açıklama ya da imanın söz konusu olmadığını belirten Öncü, “Hatta röportajın yer aldığı yazının bir bölümünde (36-37.satır), tarafımca ifade edilmiş olan ‘şehir olarak Aydın Türkiye’nin Batısında aydın bir şehir. Türkiye’nin büyükşehirlerinden uzak olmayan buraya Türkiye’nin en değerli profesörleri ve ümit vadeden hocaları gelir’ sözleri ile yaşamakta olduğumuz şehir ve bölge ile ilgili olumlu görüşlerim net olarak belirtilmiştir. Hastanemiz ile ilgili somut verilerden sonra karşılıklı sohbet şeklinde devam eden görüşmede tekrar Aydın ilinin konumu, tarihi ve doğal dokusu ile bir çekim alanı olduğu tarafımca dile getirilmiş olup hem üniversite hem de şehir olarak ciddi bir potansiyelin olduğu ve buna bağlı olarak atılımlara ihtiyaç duyduğumuzu bir akademisyen ve Aydın’da yaşamakta olan bir birey olarak ifade ettim” ifadelerini kullandı. 

“AYDIN’A ZARAR VERMEKTEDİR”
Röportajda şehir ile ilgili gözlemlemiş olduğu ve beyan ettiği eksiklikler ve eleştirilerin arkasında olduğunun altını çizen Öncü, “Fakat bu durum tarafımca asla akademisyenlerin ayrılış gerekçesi olarak beyan edilmemiştir. Diğer yandan röportajda hiçbir kurum, yönetim, kişi ismi zikredilmemiş olup siyasi bir mesaj verilmemiştir. Görüşüm şudur ki üniversite ve şehrin gelişmişlik düzeyi paralellik gösterir ve bu ayaklardan birinin aksaması diğerini de olumsuz olarak etkilemektedir. Yaklaşık 1 saat süren röportajdan Aydın ilinde pandemi dönemini tüm personeli ile başarılı bir şekilde atlatan hastanemize ait olumlu verilerden hiçbir alıntı yapılmaksızın yalnız eleştirel detayların cımbız ile çekilir gibi çekilerek yanlı bir şekilde servis edilmiş olmasını bir medya kazası olarak kabul etmek istesem de bu yaklaşım hem hastanemize, hem emeklerimize, hem de Aydın’a zarar vermektedir. Yaklaşık 18 yıldır kendi isteği ile Aydın’da yaşayan bir birey olarak belirtmek isterim ki bu şehir ve üniversite en iyisini hak ediyor. Saygı ve sevgilerimle” diyerek sözlerini tamamladı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
AYDINLI 6 ay önce
ADAM GİBİ ADAMDIR Serkan Hoca...
5
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?