Başhekim Gizli Belgeleri İfşa mı Etti!

Ordu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Atila Gürgen, orduyla ilgili yaptığımız bir haber üzerine avukatı aracılığıyla sitemize gönderdiği açıklamaya, gizli olması gereken resmi bir soruşturma evraklarının fotoğraflarını da göndererek, büyük bir skandala daha imza attı.

Gündem 28.12.2020, 13:29 28.12.2020, 13:31 Güler Sağlam
Başhekim Gizli Belgeleri İfşa mı Etti!

Ordu Devlet Hastanesinde görevli Opr. Dr. K.K tarafından imza altına alınan ve 02.08.2019 tarihinde evrak kayıttan geçen şikayet başvurusunda bahsi geçen 30 Temmuz 2019 günü Başhekimliğe gittiğinde 'Dr. Atilla Gürgen'in oturduğu yerden doğrulmadan saygısız ve alaycı bir tavır ile kendisi ile konuştuğu, başhekimlik makamından kovduğunu, kendisini itibarsızlaştırmaya çalışan bu hareketin kendisini çalışmaktan, çalışma istek ve hevesinden alıkoyması sebebi ile mobing uygulandığı iddiaları….' şeklinde devam eden  raporda diğer göz doktorlarının uzman hekimlerinin de  mağdur edildikleri iddialarının soruşturmacı tarafından araştırılmadan iddiası olan kendi başvurması gerekçesi ile araştırmadığı yazmakta idi. Ayrıca sitemize atıf yapılarak haberimizin mesnetsiz ithamlardan ibaret olduğunu belirten soruşturmacı anladığımız kadarı ile ne hikmet ise haberde ismi geçen Dr. N.Ş'nin ifadesine başvurmadan olayı kapatma yönüne gittiği kanaati bizler de oluştu.

Anlaşıldığı kadarı ile de CİMER'e iki tane de aynı konu ile alakalı başvuru yapılıyor ve bunlar da soruşturmaya konu yapılmadan kapatılıyor.

KANUNLAR HİÇE SAYILIYOR

Peki kanunlarımız ne diyor; 'Delil bulunamıyorsa bile kadının beyanı esas alınabilir' ilkesi "6284'e göre korunma talep eden kişi, tedbir için aile mahkemesine veya savcılık veya kolluk birimlerine delil olmadan talepte bulunabilir. Tedbir kararı verilmesi için de delil aranmaz. Aynı iddialarla ilgili olarak soruşturma açılmasını da talep edebilir. Talep olmasa veya şikayet olmasa da bazı suçlar için savcı doğrudan soruşturma yapabilir, önemli olan suçun niteliğidir." Bu ilke Yargıtay'ın çok eski bir içtihatıdır ve der ki: Bir kadın ya da çocuk kendi şerefini ve namusunu da ortaya koyarak, bir iddiada bulunmaz. O nedenle somut olayın özelliklerine göre değerlendirme yapılır."

GİZLİ BELGELER

TIKLAYIN

1982 Anayasa'sının "A. Özel hayatın gizliliği" başlıklı 20 nci maddesinde "Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz.657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Memur bilgi sistemi, özlük dosyası" başlıklı 109 uncu maddesinde "Memurlar, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası esas alınarak kurumlarınca tutulacak personel bilgi sistemine kaydolunurlar. Her memur için bir özlük dosyası tutulur.Özlük dosyasına, memurun mesleki bilgileri, mal bildirimleri; varsa inceleme, soruşturma, denetim raporları, disiplin cezaları ile ödül ve başarı belgesi verilmesine ilişkin bilgi ve belgeler konulur. Özlük dosyalarının tutulma esasları ile özlük dosyalarında yer alacak belgelere ilişkin usül ve esaslar Devlet Personel Başkanlığınca belirlenir." denilmektedir.

Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanan Kamu Personeli Genel Tebliğinde; özlük dosyalarının itina ile doğru ve tarafsız bir şekilde tutulmasından personel birimlerinin sorumlu olduğunun düzenlendiği, özlük dosyasında memur hakkında yapılan disiplin soruşturmalarına ilişkin evraklar ile verilen disiplin cezaları, yargı organlarınca memur hakkında verilmiş karar örneklerinin yer alacağının sayıldığı, özlük dosyalarının tutulması ve muhafazasında özel hayatın gizliliği ilkesine riayet edileceğinin kural altına alındığı ve özlük dosyası içeriği hakkında soruşturma ve kovuşturmaya yetkili merciler dışındakilere açıklama yapılamayacağının ve bilgi verilemeyeceğinin düzenlendiği görülmektedir.Söz konusu Seri No: 2 Kamu Personeli Genel Tebliğinin, "D) Özlük Dosyası Tutulmasına İlişkin Usul ve Esaslar" başlıklı bölümün 9 uncu fıkrasında "Özlük dosyalarının tutulması ve muhafazasında özel hayatın gizliliği ilkesine riayet edilir. Özlük dosyası içeriği hakkında soruşturma ve kovuşturmaya yetkili merciler dışındakilere açıklama yapılamaz, bilgi verilemez. Ayrıca kişinin rızası olmaksızın özlük dosyasındaki bilgiler ve kayıtlar esas alınarak kişi hakkında yayında bulunulamaz." ifadesi yer almaktadır.

Sizce pandemi sürecinde bayan doktora şiddet iddiası içeren bir konuda Delil bulunamıyorsa bile kadının beyanı esas alınabilir' ilkesine riayet edilerek kapsamlı bir soruşturma yapılmış mı? Takdir kamuoyunun.

Özlük dosyalarının tutulması ve muhafazası sırasında özel hayatın gizliliği ilkesine istinaden Dr. K.K.nın özlük dosyasında olması gereken gizli disiplin soruşturmasının bir kısmının gazetemize Ordu Devlet Hastanesi Başhekimi Atilla Gürgen vasıtası ile gönderilmesi yasaya aykırı değil mi?

Adaletin tecellisi ve vatandaşın devlete olan güvenin zedelenmemesi için  bu haberde geçen iddialar ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığını ,Ordu İl Valiliğini ve Ordu Cumhuriyet Başsavcılığını göreve davet ediyoruz.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (10)
Hiç Şaşmaz 4 hafta önce
Önce Ordu Hayat Gazetesinde Yayınlanır, Sonrasında bu sitede yayınlanır, Sonra Suç Duyurusu yapılır, sonra haksız çıkarsınız, aylardır aynı döngüdesiniz, yorulmadınız sayın "gazeteciler". Pardon gazeteci görünümlü arkadaşlar.
Güler Sağlam 3 hafta önce
kadınlar gününü kutlama haberinde kadın döven doktor iddiasına yer vermemizi mahkeme kabul etmedi. bizde kaldırdık, diğer kaldırılmasını istediğiniz haberleri reddetti. Zaten burada konu, ilk yorumunuzda sanki yaptığımız tüm haberleri geri çekmişiz algısını yaratmanızdı. Sizinde bahsettiğiniz gibi kadın günü kutlama haberi mahkemeden döndü, diğer haberlerimiz basın özgürlüğü kapsamında yayında. Bu süreç uzun bir süreç, motivasyon kaynağı gibi kasıtlarınızı devlet memuru olduğunuz sürece takipte olacağımızı bilmenizi isterim.
İnceleme ve sonuç raporu 4 hafta önce
İnceleme ve sonuç kısmının hukuki yollarda kullanılması hata ve suç değildir, hukuk danışmanlarınızla iletişime geçmenizi öneririm, daha önce de aynı kişi ile ilgili yapmış olduğunuz kadınlar gününü kutlama haberinin de kişilik haklarının ihlali nedeniyle kaldırmak zorunda olduğunuzu da hatırlatmak isterim Güler hanım. İçeriği okuyup orada iddiaların asılsızlığını yazmak yerine "kendinizce" suç unsuru bulduğunuz noktaları çekiyorsunuz. Motivasyon kaynaklarınızı da kontrol etmenizi öneririm. Bu kastın nedenini de anlayamıyoruz.
Güler Sağlam 4 hafta önce
Avukatınız bilgi vermedi sanırım, 3 farklı haberin basın özgürlüğü kapsamında mahkemeden yayından kaldırılma talebinizin reddedildiğini. Haksız çıkmakta var tabi ki, ama diğer haberler mahkemenin de bir nevi onayıyla yayın da olduklarına göre başka birisi ilginç bir döngüde demek ki.
Yani 4 hafta önce
Suç işlemediği ortaya çıktı diyorsunuz başhekimin, o da güzel. Sonuç tahlil kısmındaki ifadeler neden açılmadıki, görseydik suçlu mu suçsuz mu?
Güler Sağlam 4 hafta önce
Hiç Şaşmaz kullanıcısı ile aynı ip ile Yani adıyla da ayrıca yazmışsınız ama yine de cevap vermek isterim. Biz devletin muhakkikinin gizli belgesini açıkça yayınlamayı etik bulmuyoruz. Ondan bulanık tüm kısımlar. Açık olan alanlar ise zaten şablon.
Ordulu 3 hafta önce
TC hukuk devletidir. disiplin sorusturma evrağının gizlidir. kişisel veri olarak saklanır. gazetelere başhekim vasıtası ile servis edilmesi kabul edilemez. bu başhekim ya kanundan bir haber veya kanundan güçlü dayısı var. bunun hukuk önünde hesabının sorulması lazım. sorulmaz ise hukuka el fatiha
Ordulu saglikci 1 hafta önce
Hak etmeden bir makama getirilen kisi,astlarini isirir,ustlerine kuyruk sallar.imam gazali....
MÜDÜR 3 hafta önce
BU BAŞHEKİMİN SUÇ İŞLEDİĞİNİ YANLIZCA SİZ Mİ GÖRÜYORSUNUZ.SORUŞTURMA AÇILMIŞ SUÇ GÖRÜLMEMİŞ DEVLETİN İL SAĞLIĞI VAR MAHKEME VAR.DÜŞÜN ADAMIN YAKASINDAN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-5
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?