PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Bakanlık Bunu Yaparsa! Sahada Hemşire Bırakmayacaklar, Masa Başına Çekecekler

Sağlık personelinin kurum aidiyetini azaltan, personel arasında huzursuzluk ve memnuniyetsizlik sebebi olan torpilli geçici görevlendirmelerin başını Bakanlık Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün çekmeye başladığı öne sürüldü. Peki bu geçici görevlendirmeleri hangi mevzuata göre yapılıyor?

Gündem 05.08.2022, 13:20 05.08.2022, 19:08 Cansu Polat
Bakanlık Bunu Yaparsa! Sahada Hemşire Bırakmayacaklar, Masa Başına Çekecekler

Taşra’ya göre Ankara’da birde Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü gibi Bakanlık Merkez Teşkilata yapılan torpilli geçici görevlendirmeler tepki topluyor. Örneğin yarın serviste beraber nöbet tutacağınız kadrosu hemşire olan arkadaşınız sessiz sedasız geçici görevlendirmesini yaptırmış, yarın nöbeti olmasına rağmen ayrılışını çoktan yapmıştır bile. Daha geçen hafta yapılan torpilli geçici görevlendirmeyle Acil Servis gibi yoğunluğun had safhada olduğu birimden çekerek Bakanlıkta masa başına oturttuğunuz personel nedeniyle yıllık izin alamayan sağlık personelinin ahını nereye koyacaksınız?

Sahada Yaşanan Sıkıntı Umurlarında Değil!

Personel ve doktor yetersizliği nedeniyle iş yükü artan çalışanların motivasyonlarının bozulduğunu sağır sultan duydu ancak Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünde görev yapan bazı Daire Başkanlarının maalesef bu durumu umursamadıklarını sahadan duyuyoruz. Artan Covid kaynaklı hastane yoğunlukları bile umursanmaz durumda. Mevzuatın M’sini bilmeyen personel sahadan alınarak masa başına oturtuluyor. Bu personeller Atama Nakil Yönetmeliği Uzmanı olduğu için mi? yada 657'ye hakim olduğunu herhangi bir sınavla gösterdikleri için mi sahadan alınarak masa başına çekilmektedir? 

Yetişmiş Personelin Masa Başında Ne İşi Var?

Hastaların neredeyse 2 aydan önce randevu alamadıkları, personel yetersizliği nedeniyle boş servislerin bile açılamadığını duyuyor, görüyoruz. Covid-19 vaka sayıları hergün artarken, Acil Servis gibi birimlerde görev yapan PERSONELİ hala masa başına çekme derdine düşen Daire Başkanları var.

Kadrosunun bulunduğu hastane de neredeyse hiç çalışmadan il, ilçe Sağlık Müdürlükleri ve başka kurumlardan emekli olacak olan sağlık personeli geçici görevlendirmeleri nasıl izah ediyorsunuz?

Personel gelecek denir beklersiniz, bakarsınız iller arası tayin ile yada eş durumu ile o gün hastanenize ataması yapılan hemşire, ebe, sağlık teknikeri yada eczacı, tıbbi sekreter, VKHİ branştaki personelin geçici görev ile İl-İlçe Sağlık Müdürlüğü ve ADSM’ye gecici görevlendirildiğine şahit olursunuz.

Dilinizden Hak, Hukuk Sözleri Düşmüyor Ama…

PDC’si dolu olan kuruma yada kadro boşluğu olmayan kuruma personel eksikliğinin hat safhada olduğu şu dönemde personel görevlendirilmesi yapılması hangi bilimsel veri, hak ve hukuk ile açıklanabilir. Hak, hukuk ve benzeri sözleri dilinden düşürmeyen Sayın yöneticiler vebaline girdikleriniz sadece çalışanları değildir. Hasta ve hasta yakınlarının da vebaline girilmektedir.

Genelge, Yönetmelik, Yönerge Umurlarında Değil..

Kafanıza göre yada arkadaşınız rica etti diye yaptığınız o haksız hukuksuz görevlendirmeler nedeniyle acilde 3 pratisyen hekim nöbet tutabilecek iken 2 hekim nöbet tutuyor ise, uzman hekim görevlendirilmesi nedeni ile poliklinik sayısı azalıyor ise, ebe, hemşire, teknisyen, sağlık memuru, Att, tıbbi sekreter, vb. branşlardaki geçici görevlendirmeleriniz nedeni ile sağlık kuruluşlarında çalışan personelin iş yükü artıyor ise, hasta ve hasta yakınlarının bakım kalitesi düşüyor ise bunu açıklayacak bilimsel bir veriniz yoktur. Azalan personel sayısı nedeni ile fazla tutulan nöbet parası ücretleri olayın başka bir boyutu ve vebal meselesidir.

Genel Müdürlük Genelgesi Yok Sayılıyor!

Yıllardır bir kritere dayanmadan, ilan edilmeden, müracaat alınmadan yapılan geçici görevlendirmelere son verilmesi amacı ile, Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Rahmi Kılıç imzasıyla yayınlanan “Geçici Görevlerin ve Alan Dışı Çalışmanın Sonlandırılması” başlıklı Genelgeside; sözleşmeli idarecilere yada Daire Başkanlarına engel olamadı.


* Usülsüz görevlendirmelerle sahadan personel çekerek masa başına oturtan Makamlar; bu görüntülerin oluşmasının sebepleri arasındadır.

Genel Müdürlük Bunu Yaparsa Hastaneler Neler Yapmaz..

Genelgenin uygulanmasını sağlayacak olan Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü başta olmak üzere İl Sağlık Müdürlüklerinin hukuk bürolarında, sicil - atama, satın alma v.b birimlerinde geçici görev ile hastanelerden çekilen sağlık personelleri çalıştırılmaktadır.


Geçici Görevlendirmelerle Masa Başına Çekilenlere Pandemide Engel Olamadı!


Hal böyle olunca Hastanelerde de durum daha vahim boyutlara çıkmış durumda: Yönetmelikte unvanı, adı sanı olmayan, görev tanımı bulunmayan süpervizör, sorumlu hemşire yardımcısı, koordinatör, sağlık bakım hizmetleri birim sorumlusu, taşınır kayıt sorumlusu, v.b adlar altında görevlendirmeler çalışanların huzurunu adeta balta ile doğramaktadır. Haksızlığa uğrayan Sağlık personelleri ise Allaha havale etmekten başka ellerinden bişi gelmemesinin isyanını yaşıyor.

Yorumlar (14)
Ebe 2 ay önce
30 yıllık lisans mezunu hemsire ebeyim son 4.5 yıldır acil çalışıyorum çalıştığımız
kurumda yılın tecrübenin kidemin hiçbir önemi yok ..hemşire olup eline enjektör almayanlar var sadece masa başı çalışan ve onları oturtup onları oraya aldıklarını kabullenmeyip seni haksız görenler...
Dr 2 ay önce
dışarda 100binlerce hemşire atamayı bekliyor ve halen hemşire kalmaycak diyorlar

hahaahha güleceğeim yoktu
Hekime 2 ay önce
Hastanede 20 hemşire ihtiyacı olsun, bu hastanenin kadrosuna atanmış zaten 20 hemşire var ama geçici görevlendirme ile masabaşı işlere gönderiliyorlar. Bakanlık burada yeterli sayıda hemşire var diye oraya atama da yapmıyor, 20 kişinin işini 15 kişi yapmak zorunda kalıyorlar.
Köroğlu 2 ay önce
Gariban her yerde gariban, torpilli olan sağlık hizmetleri sınıfındaki birsürü kişi mesai tamamlayana kadar ak ile karayı seçiyor sıkılmaktan. Bu vebal sizin yakanızı bir araya getirmez Efendiler!!!!
Ebe 1604 2 ay önce
23 yıldır sahada aktif çalışiyorum,hastane,acil,112...vb ..halen hertarafa koşturuyoruz,pandemi,filyasyon,aile hekimligine gecici görev,aşılama,pcr hep üzerimizden geçti geçiyor..yeni atama oluyor hoppp il müdürlüğüne masa başına nerde iş yok oradalar...sahada hiç çalışmamış, iş bilmeyen,hayatında hemsirelik ebelik yapmamış,masabaşı torpille liyakatsız rahat yer,il ilçe müdürlüklerinde etkisiz ama tepeden bakan,birde ahkam kesen,hiç birsey bilmedigi gibi oraya gelmeyi kendine hak görmüş,hakedip gelmiş gibi...yeni atama olsa ne oluyor yeni gelen genç nesil hiçbirşey yapmak istemiyor,servislerde sahada yine en eski ebe hemsire çalışıyor iş yapıyor..yeni atanan kesimi de biliyoruz görüyoruz,mağdur olanlarda yine bizleriz isi yapan yürütenlerde...kendi meslektaşlarımızdan mobbingin en büyügünü görüyoruz,iş yükünün ağırlik sebebi yine asıl kendi meslektaşlarımız..
Sağlıkçı 2 ay önce
Sahada hiç çalışmamış hasrane kadrosunda ebe hemşire torpille il ve ilçe sağlık müdürlüğünde masabaşında oturuyor,30 35 yıllık ebe arkadaşlarım acil de,serviste,gecici görevde ,hatta o ilçe sağlikta gencecik ebe -hemşire masa başında torpille oturadursun onun yerine 32 yıllık ebe hastaneye gecici görevden gecici göreve gidiyor,kim hangi kadroda pdc ise orada yapamiyorlar ,bu iş bilmez,iş yapmaktan imtina edende o masayı begenmezse baska kuruma baska masaya geçiyor..eleman yetmedigi yerde birde boş boş hiç çalısmayan ama var olan kisilerin işini yapmak iş yükünün ağırlıgını çeken yine bizleriz..yeni atamalar olmuştu tek bir çalısan kalmadı o atanan kesim bir yolunu bulup daha meslege baslamadan o parti bu parti gezip boş koltuk rahat yere geçti
Burnunun ucunu 2 ay önce
Masa başındaki hemşire sayısı 5-10 en fazla. Önce diğer kurumların konforlu memurları ile kıyaslayın
Vhki gih memur 2 ay önce
Ya masa başına çekilen hemşire ebe röntgen teknisyeni gih memur maaşı alsın yada gih memurlar sağlık sınıfı maaşı ve ek ödemesi ise gelince aynı paraya gelince farklı olmasin
Sağlıkçı 2 ay önce
Ebe hemşire att geçici görevlendirmelerinin % 75’i;
Sürekli işçi görevlendirmelerinin % 95’i gereksizdir. Referansları yerel ve genel siyasetçilerdir. Sürekli işçilerin siyaset yapmasının önüne yasal olarak engel konmalıdır. İş barışı ve huzurunu bozuyor
Tabip 2 ay önce
Tek birimli asm nin 4 senedir hemşiresi yok görevlendirme geliyorsa
hemşireler asmlerde çalışmak istemiyorsa düzende bi hata olduğunu anlamanız için ne yapmak lazım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?