Bakan Selçuk'dan Sağlıkçılara: Evde Hastalananlar Var, Meslek Hastalığı Nasıl Kabul Edelim!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un, Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısında koronavirüsün meslek hastalığı kabul edilmesi talebine "Evde hastalananlar var, nasıl meslek hastalığı kabul edelim" ifadelerini kullandığı belirtildi.

Gündem 02.04.2021, 11:56 03.04.2021, 17:22 Güler Sağlam
Bakan Selçuk'dan Sağlıkçılara: Evde Hastalananlar Var, Meslek Hastalığı Nasıl Kabul Edelim!

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısında bütün memur konfederasyonları ek zam isterken hükümet talebi görmezden geldi.

Öte yandan sağlık çalışanları için koronavirüsün illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı olarak kabul edilmesi taleplerine ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un, "Evde hastalananlar var, nasıl meslek hastalığı kabul edelim" karşılığını verdiği ifade edildi.

KPDK toplantısından öne çıkanlar şu şekilde:

  • Bütün konfederasyonlar geçen yıl için yüzde 4+4, bu yıl için de yüzde 3+3 olan zam oranlarının enflasyon karşısında eridiğine dikkat çekerek seyyanan zam talep etti. Ancak Selçuk konfederasyonların ek zam talebi konusunda herhangi bir şey söylemedi.
  • KESK Mali Sekreteri Elif Çuhadar, Kovid -19’un sağlık emekçileri için illiyet bağı aranmadan meslek hastalığı olarak kabul edilmesini istedi. Selçuk ise 'illiyet bağı' kurulan her talebin kabul edildiğini, yasada da bu yönde bir düzenleme olduğunu söyledi.
  • 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Yasası’nda değişiklik yapılması, grevli toplusözleşme hakkı tanınması konusunda da talepler dile getirildi. Ancak bu konuda da iktidardan bir yanıt alınamadı.
  • Bütün konfederasyonlar objektif olmadığı ve torpile kapı açtığı gerekçesiyle mülakat sistemine karşı çıktı. Mülakatın kaldırılmasını istedi. Selçuk ise mülakatın gerekli olduğunu, daha nesnel ve objetif olması konusunda çalışma yapılabileceğini dile getirdi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (25)
Hemşire 4 ay önce
Sandıkta bu sözleri unutmayacağız
Recep ÇADIRCI 4 ay önce
şu kadından nefret ettiğim kadar hiç kimseden nefret etmiyorum sanırım.
CovidAcil 4 ay önce
Yine cahilce konusmalar!
Adalet 4 ay önce
sen neyi doğru düşündün ki.. bir asker cephede vurulduğunda şüpheye yer yoktur.. sağlıkçı asker gibi ama belki evde çarşıda pazarda kaptı virüsü ama belirsizlik varsa sen vatandaşı tutarsın anayasanın temel ilkesi budur
Saglik 4 ay önce
Torpille işe aldığınız taşeronlara herşeyi verirken bu kadar cesaretli konuşamıyorsunuz onlara ne kadar iyilestirme yaptiniz yazıklar olsun...konu saglikcilara geldimi bu kadar rahatca konuşuyorsunuz size oy veren her saglik personeli aslında kendi sonunu hazırlamış oluyor...pandemi döneminde konuşulan laflara bak doğalgaz kullanan işçilerinize acaba neden hala senelik 6 ton bedava kömür veriyorsunuz onu sorgulayin onlar kömürü satıp bedava doğalgaz kullanırken bizler onun parasını ödüyoruz ülkede adalet yok inanç yok herşey sözde müslümanlık...cikip bizim evde covit olacagimizi dusuneceginize perdenin arkasındaki çöplüğe bir bakın....
ali 4 ay önce
yetkisiz sen nerdesin çık eylem yap saklanma
radyopatolog 4 ay önce
Adam belki evde yaktığı sobadaki kömürden hasta oldu, kömür madencilerini nasıl meslek hastalığı kabul ediyorsunuz? Kuluçka süresi denen bir şey var sadece tavuklarda olmaz. Hastalığı kapar daha sonra başka bir yerde iken hasta olur.
ALİ Veli 4 ay önce
MÜTHİŞ ZEKİ BİR KADIN. FIŞKIRIYOR .
Sandıkta Görüşürüz 4 ay önce
Sayın bakan sandıkta görüşürüz.Teesüf ederim.
he he 4 ay önce
sandık önüne gelirse görüşürsün
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
33
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?