Bakan Koca'nın Hızına Ayak Uyduramayan Sağlık Bürokratları Var!

Bugün Sağlığın başı olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın idareciliğine hiçbir itiraz yok. Aksine alkışlıyoruz mükemmel bir yönetim anlayışı güdüyor. Özelikle virüsle mücadelede üstün başarılar elde etmiş bir yöneticidir.

Gündem 08.07.2020, 12:50 08.07.2020, 12:57
Bakan Koca'nın Hızına Ayak Uyduramayan Sağlık Bürokratları Var!

Sayın bakanın üst düzey ekibine de diyecek bir lafımız yok. İşin ehli insanlar. Bakan beye ayak uyduruyorlar. Ama daha aşağı indiğimizde özelikle iller bazındaki idareciler hakkında bu sözleri sarf etmemiz neredeyse mümkün değildir. Sayın bakanın hızına ayak uyduramayan çok sayıda sağlık alanında bürokrat var. Müdür, müdür yardımcısı, başhekim ve hastane müdürleri gibi.saglikpersonelihaber.net

Devletlerin, kurumların ve işletmelerin başarılı olabilmeleri için toplumun bütün kademelerinde adalet ve liyakat hayati bir öneme haizdir. Yönetici konumunda olanlar için liyakat olmazsa olmazdır. Çünkü yönetici, karar veren ve kararlarının önemli sonuçları olan kişidir. Bu sebeple liyakat kaygısını en fazla taşıması gereken de yöneticiler olmalıdır. Fakat günümüzde herkes her işe talip olmakta, kendisini her iş için ehil görmektedir. Daha, ben bu işe uygun değilim, ben bu işi yapamam diyen maalesef pek görülmüş değildir.

Bugünlerde Diyarbakır’da sağlık alanında başlatılan revizyon çalışmalarında gördüğümüz gibi. İşin ehli olmayan o kadar çok kişi göreve talip olmuş ki; işin ehli olanların maalesef esemesi bile okunmuyor. Onun adamı, bunun adamı. Olmaz kardeşim olmaz. Sağlık bu.

TIKLAYIN

Bir makamı birine vermenin ilk şartı liyakat olmalıdır. Kriterler ve prensipler herkes için eşit olmalı, kişilere göre hesaplar yapılmamalıdır. Kişiye göre iş icat etmek yerine işe uygun ehil kişilerin seçilmesi başarı için elzemdir. Adalet ve liyakatin olmadığı yerde güven sarsılır, verim düşer, sosyal sağlık bozulur.

Diyarbakır Sağlık Müdürü, bugünlerde yoğun bir revizyon çalışması yürütüyor. Görev değişikliklerini makamlara atanacak kişileri neye göre yapıyor bilmiyorum. Ama konuşulanlar söylenenler maalesef iç açısı değil. Doğru olan işi ehil kişilere teslim etmektir. Diyarbakır 2 milyona yakın bir nüfusuyla metropol bir şehirdir. Bu kadar insanın sağlığıyla oynamanın hesabını Yüce Allah’ta sorar.

İnşallah, torpil değil, adalet, inşallah onun bunun adamı değil, liyakat, inşallah rant ve makam değil, vatandaşa kaliteli ve dürüst hizmet eden kişiler seçilir.

“Mal cimrilerde, silah korkaklarda, karar da zayıflarda olursa işler bozulur”.

Volkan ESER/Güneydoğu Güncel

Yorumlar (3)
GARİBAN TAŞERON İŞÇİ 4 ay önce
YİNE ONUN BUNUN ADAMI SEÇİLİR LİYAKAT NEREDE TORPİL ALMIŞ BAŞINI GİTMİŞ KURT'A KUZUYU TESLİM EDİYORSUNUZ ODA SONUNA KADAR YUTUYOR YAM YAM ÇOK YAMYAMLARI SÖZLEŞMEYE ALMAYIN
Aydın09 4 ay önce
Aydında Fevzi Yavuzyılmaz zamanında idarwci olanlardan eski 112 başkan yardımcısı alkolü fazla kaçırınca gecenin bir vakti 112 personelini tehdit etti öyle gitti bu adam 2. 5 yıl görev yaptı.
Aydın Doğumevi Başhekimi Alkollü olarak yakalandı. Ehliyetine el koyuldu. Polisi darp etti 2.5 yıl görev yaptı bu olay üzerine görevden alındı.
Aydın Nazilli Devlet Hastanesi Başhekimi milletvekiline Karadenizliyim ben diyerek tehditvari içerikli konuştu. Bilmiyırdu ki konuştuğu milletvekili de Aydın da uzun süreler yaşamış bir karadenizli idi. Görevden alındı.
Aydın Devlet Hastanesi Müdürü evli olmasına rağmen hastanede bir personel ile ilişkisi ortaya öıkınca igörevden alındı.
Atatürk Devlet Hastanesi müdürünün bir bayan persıneli taciz ettiği haberlere konu oldu şu an izine ayrıldı.
Sağlık Hizmetleri Başkan yardımcısı personeline mobbing uyguladığı gerekçesiyle görevden alındı.
Şimdi Balıkesir Personel Başkanı o zamanki Aydın Personel Başkanı ve Mali işler Başkan yardımcısı Başmüfettiş raporunda
İdarecilik yapamazlar raporunavrağmen görevdeler. Tahminen görevden alınacaklar.
Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı 20 binlira maaş almasına rağmen maaşların yetmeyişiyle ilgili sosyal medya paylaşımı yaptı. Yetmedi kendine bağlı bir personele yakınlığından dolayı tahminen görevden alınacak.
Halk Sağlığı Başkanı Abd ziyareti sonrası 15 gün karanrinada beklemesi gerekirken 10. Günde görevine başladı. Personel şikayetçi olunca aynı gün geri gitti.
Bu kişi sigara yasağının ilk sorumlusu iken odasonda sigara içer. Yetmez bahçede sigara içer yetmez Sağlık Müdürü, personel Başkanı, Sağlık Hizmetleri Başkanı Halk Sağlığı Başkanı aynı odada sigara içerek toplantı yapar. Bütün odata giren persınel bu leş gibi kokuyu hisseder
. İşte bu insanlar binlerce lira ceza yazarlar sigara yasağına uymayan vatandaşa
Yettimi yetmedi tabi
19 aydır 600 yataklı Aydının en büyük hastanenin yani
Aydın Devlet Hastanesi Başhekimi yok.
10 aydı 550 yataklı Nazilli Devlet Hastanesi Başhekimi yok.
9 aydır Aydın Doğumevinin başhekimi yok.
12 aydır da Kamu Hastaneleri Başkanı yok.
İşte bu şartlarda Aydın Sağlık Müdürlüğü.
Müdürün yapacak çok işi var. Öncelikle müdürlükte her olan biteni günlük Balıkesir Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaza rapor edenlerden kurtulmalı sonra da işinin ehli liyakatli zdava adamı pırıl pırıl insanları göreve getirmeli.
Değilse gidişi çok yakın olur.
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?