Bakan Koca’dan Gece Yarısı Hastane Denetimi! (Güncelleme)

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca gece yarısı İstanbul’da bulunan hastanelere habersiz giderek denetim gerçekleştirdi. Denetimin ardından Hastane personellerinden Beyza Filiz'in twitter paylaşımını gören Bakan Koca, twiti alıntılayarak nöbet tutan sağlıkçılara kolaylıklar diliyorum dedi.

Gündem 18.11.2019, 11:34 19.11.2019, 00:39 Güler Sağlam
Bakan Koca’dan Gece Yarısı Hastane Denetimi! (Güncelleme)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstanbul’da Devlet Hastanelerine gece yarısı ziyaret gerçekleştirdi. Bakan Koca,habersiz gittiği hastanelerde hastaları ve nöbetçi sağlık çalışanlarını ziyaret etti.

Acil servislerdeki nöbetçi doktor ve hemşirelerden bilgi alan Koca, sorunların yerinde tespiti için bu ziyaretlerine devam edeceğini belirterek, acil servislerdeki yoğunluğun giderilmesi için hastaların doğru yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.

TIKLAYIN

Bu kapsamda, sağlık okuryazarlığının artması gerektiğine dikkat çeken Koca, şöyle konuştu:

"Burada önemli olan bu acil oranlarıyla hizmeti sürdürmemek. Yani yüzde 30-31 oranlarıyla devam etmiyor olmalı. Dünya ölçeğinde yüzde 8-10 iken bizde yüzde 30-31 olmamalı. Bunu aşağı çekmemiz gerekiyor. Bu da hastayı kabul etmeme, hastaya bakmama şeklinde olabilecek bir şey değil. Biz her gelen hastaya mutlak bakıyor olmalıyız ama hastanın gündüz branş hekimine gidebilirliğini kolaylaştırmalıyız. Vatandaş branşta rahat randevu alabileceğini bilse çözülmüş olur."

Acil servislerdeki şiddet olayları hakkında ise Koca, olayların hasta yoğunluğu ve fiziki şartlardan kaynaklandığını belirterek, "Hızla, fiziki şartlarımızı hasta boyutuyla evet ama çalışan boyutuyla da çalışanın, personelin fiziki şartlarının da düzeliyor olması gerekiyor. Bir de hasta yükünü azaltan bir yaklaşım olmalı." diye konuştu.

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yeni binasına taşındığını ve böylelikle hem hasta açısından hem de personel açısından fiziki şartlarının iyileştiğini ifade eden Koca, ayrıca yasal düzenlemelerden sonra şiddet olaylarının yüzde 15-16 azaldığını dile getirdi.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER
Yorumlar (5)
Hemşire sağlık memuru 1 yıl önce
Keşke tasrayi da gezse de biz hemsire ler sağlık memurları bodrolarimizi sayın bakanımıza versek de halkımızı görse bir bekciden bile düşük maaş aldığımızı görse 15 sağlık hemşirelik sağlık memuruyum herşey dahil elime geçen 4300 TL iken yeni ise baslayan bir bekçi 4900 TL bir polis 6500 TL bir zabıta 5500tl bir asker 7500 TL bir imam 4700 TL bir öğretmen 6000tl alırken senin çalışanın maaşını bir bak deriz can ile sağlık ile uğraşan bizler ne haftasonu ne Bayramı ne yaz tatili ne kış tatili ne haftasonu vb vb herzaman çalışan bizler kamuda en düşük maaşı alan bizlerin ne düşünüyorsunuz diye bir sormak isteriz gelsin bekleriz son 8 yıldır döner sermaye sıfır TL alıyoruz ne 3600 ek gösterge ne servis ulaşım hakkı ne sabitlerin emekliliğe yansıtılması doktorların ki yansitilirken sormak isteriz bu adalet ve kalkınma mıdır diye
Hemsire 1 yıl önce
Gelsin bekleriz tüm illeri gezsin gelsin görsün fedakârca çalışan sağlık çalışanlarının halini aldıkları maaşları vb bodrolarimizi verelim kendisine kamuda en düşük maaşı aldığımızı görsün hep hizmeti kontrol edeceğine birde sağlık çalışanlarının halini görsün isteriz.bekleriz
saglık mem 1 yıl önce
Sağlık çalışanlarının bütün sorunlarını bilipte o kadar bakan gelip geçti de son 17 yıldır hiç birşey yapmayan da sizlersiniz kamuda en düşük maaşı alıyoruz Bir bekciden bile düşük maaş alıyoruz döner sermaye son 7yildir alamıyoruz,sabitler emekliliğe yansımıyor,3600 ek gösterge sadece hemşirelere veriliyor, ne servis ne kresimiz var
Mustafa özdemir 1 yıl önce
Biz 30 kere yeditepe üniversitesinin ambulansini şikayet ettik orayı denetlemeye gücü yetmiyo heralde usulsüzlükler diz boyu gitsin denetlesin diyecem ama gücü yetmez
SİNCAN 1 yıl önce
ARTIK İNANDIRICILIĞINIZ KALMADI. SAĞLIK DEYİNCE AKLIMA LİYAKATSİZLİK ADAM KAYIRMA MENZİL SARI SENDİKA VE ADALETSİZ ÖZLÜK HAKLARI GELİYOR. DAHA NE OLSUN. BUNU DA BAŞARDINIZ. YAZIKLAR OLSUN.
4
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?