PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bakan Koca Mecliste Kabul Edilen Sağlıkçı Kanunu'nun Detaylarını Anlattı

Sağlık çalışanlarının mali haklarının iyileştirilmesi amacının ağırlık teşkil ettiği 12 maddelik kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Bakan Koca'dan son dakika açıklaması da beraberinde geldi.

Gündem 16.06.2022, 21:41 29.06.2022, 04:19 Cansu Polat
Bakan Koca Mecliste Kabul Edilen Sağlıkçı Kanunu'nun Detaylarını Anlattı

"Gözümüz aydın!" diyen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Sağlık çalışanlarının mali haklarının iyileştirilmesi amacını taşıyan  12 maddelik kanun teklifinin TBMM Genel Kurulunda sunulduğu şekliyle kabul edildiğini söyledi.

BAKAN KOCA'NIN AÇIKLAMALARI:

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun: ÖZETLE MADDE 1. Sahada aile hekimliği görevi yapan hekimlerin, sözleşmeli aile hekimliği uzmanlık eğitimi (SAHU) alma hakları 2029 yılına kadar uzatıldı.

ÖZETLE MADDE 2. Tabiplerin ve uzman tabiplerin emeklilik maaşları pirim kesintisinden bağımsız olarak ve 2008 öncesi ve sonrası ayrımı yapılmaksızın artırıldı.

ÖZETLE MADDE 3. Sağlık tesislerinde ek ödemeye esas işlemleri denetlemek üzere, inceleme heyetlerinin oluşturulmasına yasal altyapı oluşturuldu. Sağlık çalışanlarının döner sermaye EK ÖDEME TAVANLARI ARTIRILDI. Kanunun 3. maddesi şunları içeriyor:

MADDE 3-1: Döner sermaye ek ödeme tavanları; eğitim görevlisi ile profesör ve doçentlerde yüzde 800’den yüzde 950’ye, uzman tabip ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman diş tabiplerinde yüzde 700’den 850’ye yükseltildi.

MADDE 3-2: Döner sermaye ek ödeme tavanları pratisyen tabip ve diş tabipleri ile uzman eczacılarda yüzde 500’den 650’ye; hastane müdürü ve eczacılarda yüzde 250 oranı yüzde 305’e yükseltildi.

MADDE 3-3: Döner sermaye ek ödeme tavanları diğer personelde yüzde 150’den 225’e; özellikle tıbbi işlemlerde, işlemler karşılığı yapılacak ek ödemelerde yüzde 800 ve 700 oranları sırayla 950 ve 850’ye yükseltildi.

MADDE 3-4: Sağlık çalışanlarına bugüne kadar ödenmekte olan sabit ek ödemenin, merkezi yönetim bütçesinden maaşla birlikte ödenmesi sağlandı.

MADDE 3-5: Döner sermaye ek ödemesinin hastane tahakkuklarına bağlı olması ortadan kaldırılarak il veya ülke bazında aynı standartla ek ödeme verilmesi sağlandı. Bu düzenlemeyle hastanelerimizin hepsi ek ödeme verebilir hale gelecek.

ÖZETLE MADDE 4. Sabit ek ödeme konusunda yapılan değişiklikten, Bakanlık kadrolarında olup üniversitede uzmanlık eğitimi veya yan dal uzmanlığı eğitimi gören asistanlar da yararlanacak.

ÖZETLE MADDE 5. DÜZELTME: 5 BİN LİRA ifadesi metinde yanlışlıkla yer almıştır. Doğrusu, 10 BİN LİRA şeklindedir: “Sağlık Bakanlığı hastanelerinden sağlık hizmeti almış olup pirim borcu gibi nedenlerle hastane gideri karşılanmayanların 10 bin liranın altında olan borçları terkin edildi.”

ÖZETLE MADDE 6. Sağlık Bakanlığından yapılan sabit ek ödemenin merkezi yönetim bütçesinden karşılanması ve ek ödeme tavanlarının artırılması gibi hususlar, benzer şekilde üniversite hastanelerinde de gerçekleştirildi.

ÖZETLE MADDE 7. Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde olduğu gibi, Adli Tıp Kurumunda görev yapan personelin sabit ek ödemelerinin de merkezî yönetim bütçesinden karşılanması sağlandı.

ÖZETLE MADDE 8. Doktor öğretim görevlileri ve başasistanların tıpta uzmanlık eğitiminde görev alabilmeleri için gerekli olan bir yıllık kadrolu olma şartı yerine fiili hizmet süresi geçerli oldu.

ÖZETLE MADDE 9. Memur olarak göreve başlayanların talepleri halinde sözleşmeli kadroya geçmeleri onaya bağlandı.

ÖZETLE MADDE 10. DÜZELTME: 22 BİN olan mevcut “pozisyon sayısı” özet metinde 2 bin şeklinde yazılmıştır. Düzeltmiş şekliyle cümle: “Pozisyon yetersizliği sebebiyle 4924 sayılı Kanun’a tabi sözleşmeli personel için sözleşmeli pozisyon sayısı artırıldı. (22 bin olan pozisyon 27 bine çıkarıldı).”

ÖZETLE MADDE 11. Eğitim aile sağlığı merkezi veya eğitim aile hekimliği birimlerinde eğitici olanların kurumdan ek ödeme almaları önündeki engel kaldırıldı.

ÖZETLE MADDE 12. Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatında çalışanların, döner sermaye bütçesinden verilen sabit ek ödemelerinin merkezi yönetim bütçesinden karşılanması sağlandı.

TEŞEKKÜR: Başta hekimler olmak üzere, sağlık çalışanlarının yıpratıcı bazı sorunlarına çözüm getiren Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun teklifini kabul eden TBMM’ye teşekkür ediyorum.

Yorumlar (47)
uyyy 2 hafta önce
tavandan alan bi kul var mı
?
Nihat 2 hafta önce
Hangi çözümden dolayı teşekkür etmiş anlayan var mı?
Emeği gecen 2 hafta önce
Emeği geçenlere hakkımızı helal etmiyoruz. (Sarı sendikalar ve üyeleri dahil)
Realite 2 hafta önce
Düzenleme uzman hekimler için çıktı
Sözleşmesi kadrosu 2 binden 27 bine çıktı
Sebebi yandal uzmanları ve perfierde ki kvc ve beyin cerrahlarını sözleşmeli yapıp
2,5 kat maaş vermek
Uzman hekimlerin ek göstergeleri çıkacak olan yönelikte yeniden düzenlenecek
Devlet mhrs başta olmak üzere kamu hizmet vermekte sıkıntıya düştü
Bunun çözümü uzman hekimlerde onun için Bünyasa çıktı
Her daim halk memnuniyeti esastır
Kamu hizmeti amacı budur
Yardımcı sağlık personeli arkadaşlar neye istinaden zam bekledi çözemiyorum
Mhrs vs sorunu olmasa uzman hekimlere de düzenleme yapılmaz idi
Kamu da olsa çalışan / işveren ilişkisi geçerlidir
İşveren amacı en iyi hizmeti en ucuza sağlamaktır
Önümüzde ki yıllarda yardımcı sağlık personeli şu an ki geliri alsın dua etsin
Mümkün değil yazın bir yere
Daha ilerleyen süreçte asgari ücret ile taşeron hemşire , att, tekniker vs vs çalıştıracak şehir hastaneleri
Şehir hastanesi işletmeleri özeleşecek
Ameliyathane 2 hafta önce
2019 marttan bu yana yazıyla sıfır rakamla(0) performans döner alıyorum (kışın 250 bin yazın 1milyon nufuslu bir ilçe hastanesinin ameliyathanesinde çalışıyorum 1/4u memurum bu arada) sıfır dönerin tavanını artirsan ne olur artirmasan ne...
Özden 2 hafta önce
Yanlış mı anladım döner sermaye ödemesi hastane tahakkuka değil tüm Türkiye hastanelerine göre olacak diyor sanırım yani eşşek gibi çalışan da çalışmayan da aynı döneri alacak benim anladığım kadarıyla
sağlıkçı 2 hafta önce
her sağlıkçı almalı. herkes çalışıyor kardeşim.
masal 2 hafta önce
eşşek gibi çalışıyoruz ama almıyoruz
smemuru 2 hafta önce
hiç kimse alamıyor sen onamı takıldın.
Hemogram 2 hafta önce
Sağlık çalışanı derken, komik bir hayat yaşıyoruz vesselam
Doğrucu 2 hafta önce
Sayın bakanım hastanelere 70 asistan başlıyor. Dönerler artmıyor. Daha da düşüyor malesef. Mahsuplaşmayı sağlayamadınız.
Cerrah 2 hafta önce
70 asistan başlayıp yetişmese sana annene babana bana anneme babama kim bakacak sevgili ysp kardeşim
adalı 52 2 hafta önce
özetle kulağımızı kesip ağzımıza vermişler....
dr 2 hafta önce
Detay derken? Aynı şeyi yazmış ya gene...töbe töbe
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?