PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Bakan Koca Gündeme Dair Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığında toplanan kabine toplantısının ardından gündeme dair gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

Gündem 25.10.2022, 12:23 25.10.2022, 12:44 Cansu Polat
Bakan Koca Gündeme Dair Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Bartın’daki maden kazası sonrası tedavi gören vatandaşların durumuna ilişkin, 3 madencinin entübe, yoğun bakımda olduğunu, bugün veya yarın bir yaralının solunum cihazından ayırabileceklerini kaydetti.

Sağlık Bakanı Koca maden kazasında yaralananlarla ilgili, “Diğer 3 yaralıdan biri zaten servise çıkarılmıştı. Yarın muhtemelen bir hastamız daha yoğun bakımdan servise çıkarılabilir. Genel durumları daha iyi, kötüye gidişleri yok ama 2 kişinin kritik durumu devam ediyor.” Dedi.

Sağlık çalışanlarının yaşlı hastaya kötü muamelede bulunduğu görüntülerin kaydedildiği İçerenköy Özel Bayındır Hastanesinin durumuyla ilgili soru üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hadisenin görüntüleri ortaya çıkar çıkmaz tedbir aldıklarını, müfettişleri görevlendirdiklerini belirtti.

Soruşturmanın disiplin kuruluna geçen hafta geldiğini aktaran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İlgili sağlık çalışanlarının meslekten men edilme durumları değerlendirildi. Karardan sonra hastanenin nasıl yeniden hizmete açılacağı da netleşmiş olacak. Bizim açımızdan her sağlık tesisinin en erken sürede hizmete dönmesi esastır. Soruşturma tamamlandığında hastanenin nasıl hizmete gireceği de belirlenmiş olacak.” diye konuştu.

ETLİK ŞEHİR HASTANESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen günlerde açılışı yapılan Etlik Şehir Hastanesindeki yoğunluğun ne durumda olduğu sorusuna Bakan Koca, şu yanıtı verdi:

“Etlik Şehir Hastanesine hem bu açıktan atamayla birlikte çok sayıda hekimin ataması yapıldı hem de Devlet Hizmet Yükümlülüğü kurasında da eksik olan branşları tamamlamak üzere yeni hekimler yerleştirilmiş oldu. Her geçen gün bir planlama dahilinde hekim ve personel takviyesi yapılıyor. Şu an günlük poliklinik sayısı 8 binlere ulaştı. Yılbaşında 20 bini bulacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca mevcut hiçbir hastanemizi de kapatmıyoruz. Var olan hastanelerimiz mevcut yerlerinde sağlık hizmeti vermeye devam edecekler. Bu söylediğim Sami Ulus için de geçerli, Dışkapı için de geçerli, Onkoloji için de geçerli.”

HASTANE RANDEVU SİSTEMİ

“Hastane randevularına ilişkin yeni bir düzenleme olacak mı?” sorusu üzerine ise Koca, bu konuda her gün iyileştirmeler yaptıklarını söyledi.

Koca, “Tamamen istediğimiz noktada olmasa da sorun giderek azaldı. Biliyorsunuz kamuya dönen hekimlerimiz oldu. Yaklaşık 6 bine yakın hekim döndü. Sanıyorum onlar da önümüzdeki 3-4 hafta içinde göreve başlamış olurlar. Sorunun her geçen gün azalacağını söyleyebilirim. Bununla ilgili yeni birtakım tedbirleri de hızla alıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (6)
UZM.DR. 1 ay önce
1.basamak çalışanlarına teşvik yine gündemde yok. Anlaşılan bakanlık üvey evlatlarını evlatlıktan da reddetti.
Hemşire 1 ay önce
3.basamaga gec cebin para gorsun hocam
hekim 1 ay önce
ELINI KOLUNU SALLAYAN HASTANEDE.SEVK SISTEMI OLMADAN RANDEVU COZULMEZ.BIRDE ILAC YAZDIRMAK ICIN RANDEVU NEDIR.DIREK ECZANEDEN ALINMALI
Zemşire 1 ay önce
Yalan haber veya asılsız haberlerle milleti oyalamyın. Promosyon u yok şu tarih yok yarın açıklanacak diye haber lerle oyalıyorsunuz
Kamu eczacısı 1 ay önce
Sayın Bakanım kamu eczacılarını unuttunuz bir Allah’ın kulu da sana bu konu hakkında soru sormuyor çöm enteresan gerçekten kamu eczacıları hakkını istiyor!
Onnrr 1 ay önce
Rezil olduk 1.basamak olarak.Bir de 3.basamaga geç demişler niye yıllardır emek verdiğim yeri birakayım size ne kardeşim?1 basamak hekimi olarak Teşvigim nerede?