PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bakan Koca Gazeteci Acet’e Konuştu: Sağlıkçıların Şikayeti Yarı Yarıya Düştü

Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’e sağlıkta kritik konuları ele aldığı özel röportaj gerçekleştiren Sağlık Bakanı Koca, çalışanların şikayetlerinin yarı yarıya düştüğünü aktardı.

Gündem 14.11.2022, 11:56 Cansu Polat
Bakan Koca Gazeteci Acet’e Konuştu: Sağlıkçıların Şikayeti Yarı Yarıya Düştü

Gazeteci Acet Sağlık Bakanı Koca’dan beyaz reformun somut sonuçlarına dair 2 önemli veri dinlediğini okuyucularıyla paylaştı.

Mehmet Acet Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarını kendi ifadeleriyle şöyle aktardı:

-Beyaz Reform sonrası, hasta şikayetlerinin iletildiği SABİM’e başvurular ve Beyaz Kod sayısı (sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetle ilgili uyarı veren sistemin adı) yarı yarıya düştü.

-Bu da özellikle sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunun ciddi şekilde arttığını gösteren en önemli sonuç.

“SÖZ VERDİĞİMİZ 85 BİN SAĞLIK ÇALIŞANININ YARISINI ŞİMDİ ALIYORUZ”

Bakan Koca, görüşmemizde, “Hekimlerimizin çalışma ortamlarını daha güvenilir, hizmet edilebilir hale getirmek önemli. Her polikliniğe 1 tıbbi sekreter başlatmak istiyoruz” dedi.

Beyaz Reform paketinin içinde 85 bin sağlık çalışanının işe alınması vaadi vardı.

Bu rakamın içerisinde doktorların iş yükünü önemli ölçüde hafifletecek tıbbi sekreter alımı da var.

Koca, dün Niğde’de, yeni alımlarla ilgili tam rakamı da şu şekilde verdi:

“İlk etabı olarak 31 bin 317 kişinin alımı için kılavuz yayınlamak üzere önümüzdeki hafta ÖSYM'ye gönderiyoruz. 11 bin 317 sürekli işçi alımı için de İŞKUR'a listelerimizi gönderiyoruz. Toplamda ilk etapta 42 bin 500 kişi alacağız.”

“TUS’TA %99 ORANINDA DOLULUK SAĞLANDI”

Uzmanlık tercihinde ana kontenjan bir önceki yıla göre 3 kata yakın artmasına rağmen %99 oranında doluluk sağlandı.

Bakanlık eğitim araştırma hastanelerinde 4 binin üzerinde bütün kadrolar doldu.

Sağlık Bakanı Koca, Eylül ayında yaptığımız görüşmede, TUS’ta yerleşme oranının yüzde 90’ların üzerine çıkacağı öngörüsünde bulunmuş, iddiasını şöyle aktarmıştı:

“Önümüzdeki haftalarda yapılan TUS imtihanının sonucuna göre yerleştirme yapılacak. Açılan kontenjanlara yüzde 90’ların üzerinde yerleşme olacağını hep birlikte göreceğiz.”

Peki sonuç?

Yine Bakan Koca’nın sözleri üzerinden aktaralım:

“Uzmanlık tercihinde kontenjan bir önceki yıla göre 3 kata yakın artmasına rağmen, %99 oranında doluluk sağlandı. Bakanlık Eğitim-Araştırma hastanelerinde 4 binin üzerinde bütün kadrolar doldu.”

Yorumlar (19)
Sağlık 4 hafta önce
Sağlıkcilarin şikayeti bitmedi sadece dr lar memnun biz değiliz dr lara verilen kadar değil isteğimiz ama verdiğiniz de sadaka sadece herkes kendi hakettiği kadarını almalı bakan koca siz bence istifa edip gidin
koca koca duymazlıklar 3 hafta önce
ağır iş yapan eğitimli sağlıkçılar hakkını istiyor hala duyan ses veren yok
zeyn 3 hafta önce
ayy Allahım ya hala sağlık personeli diyor, doktor diyeceksin doktor
Yetkililere duyurulur 4 hafta önce
10 aydır eylem yaptı doktorlar ayda 3-5 gün. Sonucunu da aldılar, oturdukları yerden bir şeylerin değişmesini beklemediler.
Hmm 4 hafta önce
Herkes hakettiğini alıyor zaten şu an
cengiz han 4 hafta önce
Dedigine sen inandinmi ki sayin bakan.bu bakanlik doktor bakanligi.saglik personeli maraba
Sağlik 2 4 hafta önce
Zaten sağlıkçı derken doktoru kastediyor sayın bakan. Gerisi ucuz iş gücü bakanımızın gözünde. Keşke hekimlerimiz bu topraklara, bu millette neleri borçlu olduğunu hatırlayabilse. Tepeden bakmacı tutumlarını keşke değiştire bilseler...
Serkan K. 4 hafta önce
Allah'a havale ediyorum hak yiyenleri. En kısa zamanda sonucunu görürüz inşAllah...
02 Mehmet 4 hafta önce
MİLADI DOLMUŞ OLAN YARDIMCI HİZMETLER SINIFI KALDIRILMALI
Kamu kurumlarında teknisyen yardımcısı, hizmetli, aşçı, kaloriferci, dağıtıcı, mübaşir, terzi, berber, garson, bahçıvan, matbaacı gibi çeşitli ünvanlarda görev yapan ve sayıları 111 bin olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin, bulundukları sınıftan kaynaklı olarak birçok maddi ve manevi mağduriyet yaşadıklarına dikkat çekerek, Yardımcı Hizmetler Sınıfında " bulunan personelin kurumlardaki ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde çalıştırılabileceği gibi çok geniş bir tanımı olması ve bu sınıfın içinde bulunan yirmi iki unvanın ayrı ayrı görev tanımının da olmaması sebebiyle amirleri tarafından ünvanları göz ardı edilerek Yardımcı Hizmetler Sınıfı'nda bulundukları gerekçe gösterilerek ünvanı ile uyumsuz işlerde çalıştırılmaktadırlar. Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personelin kadro unvanlarına ilişkin görevlerin sınırının belirtilmemiş olması bu personele kurumlarında pek çok işin gördürülebileceği personel olarak bakılmasına neden olmaktadır. Ayrıca hukuki yönü olmamasına rağmen bazı görev ve işlerin yardımcı hizmetler sınıfı personeline gördürülmesi, zaman içinde söz konusu görevlerin ilgililerin unvanı ile özdeşleşmesi ve haklı olarak bu görevi yapmak istememelerinde ise sorunlu personel olarak düşünülmesine sebep olmaktadır" . YHS personelinin yükselebileceği teknisyen, bilgisayar işletmeni, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, memur gibi kadrolara kurumlar tarafından genellikle ilk defa atama yoluyla personel alımına gittiklerinden ve kurumların periyodik olarak Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavı açmamalarından dolayı üniversite mezunu olsalar dahi sınıf değiştirme imkanı bulamamadıklarını 657 sayılı DMK' da bahsedilen hizmet sınıfları arasında sadece Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil personel için ek gösterge belirlenmemiştir. Ek gösterge belirlenirken bir hizmet sınıfına dahil personelin tamamının dışarıda tutulmasının rahatsızlık oluşturmasının yanı sıra, ek göstergeden yararlanamadıkları için Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin aylık ücretleri ve emeklilik hakları (emekli aylığı ve emekli ikramiyesi) memurlar arasında oldukça düşük seviyede bulunmaktadır. Bilindiği gibi 2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır."
Taşeron firmalara bağlı olarak kamu kurumlarında çalışan taşeron personelin devlet kadrolarına işçi olarak geçirilmeleri ile birlikte ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerin bu personel eliyle gördürülmesi sonucunda YHS personeline ihtiyaç da kalmayacağını kaydeden "Gelişen ülkemizde kamu personel yönetimi anlayışı kuralcı, hiyerarşik, mekanik ve geleneksel yönetim anlayışı iken bu yönetim anlayışı değişerek yerini etkinlik, verimlilik, tutumluluk dinamiklerini esas alan, ücret dengesizliğini gidermeyi hedefleyen, performansa göre değerlendirme üzerinde duran, esnek yapılanma ve katılımcı yönetime uygun bir kamu personel yönetimine bırakmaktadır. Bu sebeplerle günümüzde miadı dolmuş olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı'nın kaldırılarak bu hizmet sınıfındaki mevcut personelin, eğitim durumlarına ve ihraz ettikleri unvanlara uygun hizmet sınıflarına geçirilmeleri gerekmektedir"……………?? ON YEDİ YIL OLDU BİR GELİŞME YOK
memur 4 hafta önce
Sadece doktorların şikayeti azaldı sayenizde...sağlık personelinde şikayetler arttı ama siz kulak tıkıyorsunuz..
Vatan 4 hafta önce
Promosyon uda soraydın
hemşire 4 hafta önce
ben bu adama söverim ya
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın