Bakan Koca Filyasyona Gönderiyor, Başhekimler Sekreterlik Yaptırıyor!

SHS olarak adlandırılan Sağlık hizmetleri sınıfında yer alan unvanlar olan, ebe - hemşire - sağlık memuru gibi kadrolarda bulunan personellerin hastanelerde ve müdürlüklerde masa başı işlerde görevlendirilmeleri nedeniyle sahada sağlık personeli eksikliği iyice ayyuka çıkmış durumda. Özellikle covid-19 pozitif yada temaslı olan personellere de uygulanan 14 günlük zorunlu karantinadan sonra nöbetler dahi belli kişiler üzerinden baskılarla döndürülmeye çalışılıyor.

Gündem 23.09.2020, 14:05 25.09.2020, 00:21 Güler Sağlam
Bakan Koca Filyasyona Gönderiyor, Başhekimler Sekreterlik Yaptırıyor!

Bakanlık Merkez bina başta olmak üzere İl sağlık müdürlüklerinde ebe ve hemşireler satın alma, özlük, mutemetlik hatta arşiv gibi idari birimlerde görev yapıyorlar. Bunun üzerine koordinatör adı verilen görevlendirmelerde had safhaya ulaşmış durumda. Bakan Koca'nın Bakanlıkta mimari bile filyasyona görevlendirdiği bilinirken, sahada aktif görev alması gereken hemşirelerden torpilli olanları bilgi işlem sorumlusu olarak sürekli işçi amiri yapıldığı haber merkezimize gelen bilgiler arasında.

Belirli bir düzen ve kriter olmadığı için kimin nerde çalıştığıda belli değil. Ne yapalım çalıştıramıyoruz diyerek sağlık hizmetleri sınıfı personelinin idari hizmetlerde çalıştırılması uygulaması Bakan Koca'nın el atması gereken acil konular arasında yer alıyor. 

TIKLAYIN

Daha öncede yayınladığımız birçok haberde "Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğünün 81 il sağlık müdürlüğüne resmi yazı gönderdiğinden bahsetmiş sağlık personelinin alanı dışında görevlendirilmesinin önüne geçilmesi gerektiği yine bu sayfalarda dile getirilmişti. Haber için tıklayınız.

Sağlıkta köklü reformlar yapılıp personelin iş tanımı yapılıp herkesin kendi işini yapması gerekmektedir. Aynı işi ( örneğin satıl alma memurluğu )  hem hizmetli kadrosundaki memurların hem ebelerin hemde biyologların yapması abesle iştigaldir.

A ilinde müdürün sekreteri yüksek lisanslı hemşire iken b ilinde d'li işçi olabiliyor. 

Sıkıntının büyük kısmı personel eksikliği iken bir kısmıda görevi kötüye kullanmaktan geliyor

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (22)
Ankara 4 ay önce
Ankara Destekte masabaşı çalışan kaç adet hemşire var???Biliyor musunuz?
Xxc 4 ay önce
Arkadaşlar kovitli olup veya temaslı olan sağlıkçılar 14 gün değil 10 gün karantina izni veriliyir, 14 gün diye birşey yok bilginiz3
Mutemet 4 ay önce
Benim çalıştığım hastanede 4A 4B 4C 4D 4924 696 KhK 663 khk 7 çeşit maaş, 12 tane sigorta şifrem var, yolluk,ek ödeme performans, sabit ek ödeme, 696 toplu iş sözleşmeleri ve primleri, gökkuşağı gibi rengarenk, istihdam ve ödeme türlerimiz var ülkemizde maşAllah...memur bulamayan idareler mecburen sağlıkçıları çalıştırıyor. Bir de böyle haberler yapıp mutemetler ve ihale mevzuatı gibi önemli bir kanunu takip etmekle sorumlu satınalma personellerini önemsizleştirip itibarsızlaştırmayın. Kimsenin yaptığı işi küçümsemeyin..
yakup 3 ay önce
4C kaldırıldı değerli mutemedim
Saglikci 4 ay önce
Yıllarca sağlık personeli tıbbi sekreter ayniyat saymanı ve laboratuvar da çalıştılar sağlıkçı kendi görevini yapamadi bu halada devam ediyor lütfen bu sorunu çözün sağlıkçı kendi gotevini yapsin saygilarimla
adalet nerede 3 ay önce
balık baştan kokar. önce doktorlar görevini yapsın sıra elbet hemşirelere de gelir. Abuk subuk yerlerde masa başında doktor görebiliyorum. birilerinin doktorlara da asil görevini hatırlatması gerek.
Maalesef 4 ay önce
Kuşadası devlet hastnesi covit poliklinikte hemşireler masa başı sahısı belirsiz. Yönetim işine gelenleri masabaşında. Sahada çalışacak hemşire arıyorlar. sekreter hemşire, taşınır hemşire, satın alma hemşire veya ebe. Çalışanlar üzerinden iş ediyor. Yüklenin bakalım nereye kadar.
Torpilsiz 3 ay önce
Eyüp devlet hastanesi de aynı durumda, affedersiniz şeyden çok müdür, şef var. Hemşire görevini yapsın, başka işlere karışmasın...
Xxb 3 ay önce
Burdur devlet hastanesi de aynı durum da, eğitim,hasta hakları, döner sermaye vs. birimler de hemşireler görevli.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-8
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?