PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Bakan Koca Eşitlenecek Dedi Ama Ek Ödeme Farkı 8 Bin 400 TL Oldu!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın 1,5 ay önce eşitlenecek diye açıklama yaptığı yönetmelik nedeniyle çalışanlar arasında 8400 TL fark devam ediyor.

Gündem 17.10.2022, 13:19 24.10.2022, 18:01 Cansu Polat
Bakan Koca Eşitlenecek Dedi Ama Ek Ödeme Farkı 8 Bin 400 TL Oldu!

Sağlık Bakanlığının çıkardığı yönetmelikle Hekim ve hekim dışındaki öğretim üyeleri arasında belirlenen katsayı uçurumu, YÖK tarafından çıkarılan yönetmelikle adeta ikiye katlandı. Temel tıp öğretim üyeleri arasında Bakanlık ve Yök arasındaki fark 8400 lirayı buldu.

Sağlık Bakanlığı 12 Ağustos 2022 tarihli Ek Ödeme Yönetmelik değişikliğinde Hekim kökenli öğretim üyelerinin ek ödeme kaç sayısını (prof, doçent, doktor öğretim üyesi) 1.50 hekim dışı öğretim üyelerinin kat sayısını da 0.32 olarak belirledi.

Sağlık Bakanlığının yayınladığı kaç sayılar arasındaki bu fark öğretim üyelerine ciddi bir haksızlık olarak uygulanırken YÖK’ten adeta ikinci bir ayrımcı uygulama geldi.

15 Eylül 2022 tarihli Yüksek Öğretim Kurulu Ek Ödeme Yönetmeliğinde ise bu oranlar temel tıp öğretim üyelerine 4.00 katsayı olarak belirlendi.

YÖK’e bağlı tıp fakültesi bulunan üniversitelerde temel tıp öğretim üyeleri 9200 TL ek ödeme alırken, sağlık bakanlığı hastanelerini kullanan afiliye tıp fakültelerinde ise temel tıp öğretim üyelerine sadece 803 TL ödeme yapılmakta.

Sağlık Bakanı DR. Fahrettin Koca'nın 5 Eylül 2022 tarihinde attığı tweetinde tüm öğretim üyelerinin katsayılarının eşitleneceği belirtilmişti. Aradan geçen 2 ay gibi zamana karşı en ufak bir iyileştirme adamı atılmadı.

Eşit iş yapılmasına rağmen YÖK’e bağlı temel tıp öğretim üyeleri ile afiliye tıp fakülteleri arasında oluşan devasa ve adilane olmayan uygulama tepki topluyor.

Yorumlar (14)
UZM.DR. 2 ay önce
Bir tek bu haksızlık yok, 1.basamak çalışanlarına da teşvik ödemesi yok. Ecek, acaklarla oyalanıyoruz. Neresinden tutulsa elde kalıyor.
admin 2 ay önce
1.basamaklara ne zaman teşvik verilecek acaba ? hergün canımız pahasına sahalardayız.
bjk 2 ay önce
1. basamak entegre hastaneler gib yh th hiç teşvik yok adalet bunun neresinde hani sağlık ekip işi idi 2 ve 3 basamakta hastaların yüzünü görmeyenler teşvik alırken ketem entegre hastaneler hiç teşvik almiyor
ERGÜN 2 ay önce
Sayın bakanım herkes birbirinin aldığı parayı konuşur ve ona göre davranır oldu.ALLAH SONUNU HAYRA ÇIKARA
dr 2 ay önce
ilk defa bu yönetim zamanında uz dr ıle prt dr arasında 2.5 kat fark oldu.yazık utanın bıraz 1 basamakta 19000 ıle 22000 tl araı maaş
Hasan577658 2 ay önce
1.basamakta hepatit C li bir hasta ile riske gir 3000 hasta calış labaratuvarda teşvik alma yazıklar olsun.
aslı 1 ay önce
hekimlerle hekim dışı sağlık personellerinin arasında neredeyse 10 kat fark oluştu bunu gören yokmu.nerdeyse açlık sınırında yaşıyoruz.kimse bunu neden dile getirip üzerinde çalışmıyor.Hekim dışı sağlık çalışanlarının kimsenin parasında gözü yok ama çalışan ve üreten bizlerinde hakkı verilsin hakkımız bu değil.kimse neden bunu konuşmuyorda hala durumu iyileştirilenler konuşuluyor.
sağlık personeli 2 ay önce
benim yorumlarım neden yayınlanmıyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın