PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Bakan Koca 'Beyaz Reform' Dediği Yönetmeliği Yorumladı

“Beyaz reform” olarak nitelendirdiği Ek Ödeme Yönetmeliğine dair açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Koca bir süredir bitkisel hayatta olan performans sisteminin fişinin çekildiğini ile sürdü.

Gündem 13.08.2022, 11:02 13.08.2022, 11:07 Cansu Polat
Bakan Koca 'Beyaz Reform' Dediği Yönetmeliği Yorumladı

Bakan Koca “sağlık çalışanları için bir reform gerçekleştirildi” ifadesini kullanırken Resmi Gazete ile yayımlanan ek ödeme Yönetmeliğine ilişkin açıklamaları şu şekilde oldu:

"Resmi Gazete'de yayımlanan Ek Ödeme Yönetmeliği ile sağlık çalışanları için bir reform gerçekleştirildi. Biz buna 'beyaz reform' diyoruz. Yönetmeliğin teknik anlatımı sebebiyle anlaşılmayan noktalar var. Sırasıyla anlatacağız. Bazı konuları 15 Ağustos'a bırakıyoruz." dedi.

"Sağlık çalışanları için bir reform gerçekleştirildi"

Koca açıklamasında, “Resmi Gazete’de yayınlanan Ek Ödeme Yönetmeliği ile sağlık çalışanları için bir reform gerçekleştirildi. Biz buna Beyaz Reform diyoruz. Yönetmeliğin teknik anlatımı sebebiyle anlaşılmayan noktalar var. Sırasıyla anlatacağız. Bazı konuları 15 Ağustosa bırakıyoruz” ifadelerini kullandı.

"Sunulan en küçük hizmetin karşılığı olacak"

Koca, yönetmelikte yer alan maddeleri ise açıklayarak şu şekilde sıraladı:

“Mahsuplaşma uygulamada tamamen kaldırılmıştır. Ne sabit ödemede ne de taban ödemede mahsuplaşma olmayacak. Hastanelerde bireysel iş yüküne bağlı teşvik ödemesi yapılacak. Sunulan en küçük hizmetin karşılığı olacak. Bir tek girişim bile, sağlık çalışanının teşvik ödemesine yansıyacak.

Döner sermayede Taban Ödemesi ile yeni bir sabit ek ödeme oluşturuldu. 15 Ağustostan itibaren ödenecek olan taban ödemesi, Eylül itibariyle maaşla birlikte bordroda yer alacak.

"Taban ödemesi memur maaş artışına göre düzenli artacak"

Taban ek ödemesi, yıllık izinde 12 gün için ve hastalık sebebiyle raporlu olma durumunda da geçerli olacak, kesilmeyecek. Taban ödemesi memur maaş artışına göre düzenli artacak, mahsup edilmeyecek.

Böylece sağlık çalışanlarının aylığı, memur maaşı sabit ödeme ve taban ödemesinden oluşacak.

"Poliklinik hizmetlerinin teşvikte ağırlığı artırılacak"

Eğitim kliniği başarısına göre asistanlara pozitif ayırımcılık yapılacak. Mesai sonrası görev yapan asistan hekimler ve hekim dışı personel ek ödemeden yararlanacak. Poliklinik hizmetlerinin teşvikte ağırlığı artırılacak.

Çalışanların bireysel ve klinik iş yükleri, görev tanımları ve görev yaptıkları birim ile hizmetin elde edilme maliyeti dikkate alınacak.

Döner sermaye ek ödemelerinde ülke genelindeki dengesizlik giderilip, adil paylaşım sağlanacak. Hastanelerin teşvik ödemesinde tahakkuk, kaynak kullanım verimliliği finansal sürdürülebilirlik ile kurum hedeflerine ulama gibi hususlar etkili olacak.

"Mesai sonrası çalışma..."

Normal doğumu teşvik amacıyla kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinde ek bir teşvik uygulanacak. Özellikli hizmetler teşvik edilmeye devam edilecek. Mesai sonrası çalışma, günlük is yükü dikkate alınmak kaydıyla teşvik edilecek.

Üniversitelerde olanlar dâhil bütün sağlık çalışanlarının sabit ek ödemeleri merkezi yönetim bütçesine aktarılarak maaşa eklendi” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (28)
Dünya 2 ay önce
Dünyanın her yerinde doktorla diğer sağlık çalışanı arasında bir alım gücü farkı vardır. Kusura bakma sen 11-12 alırken genel cerrah 15 alsın aradaki 3-5 bin lira gibi paraya okusun etsin ameliyat yapsın dersen o doktorlar alın ameliyatı kim yapıyorsa yapsın der. Yeni doktorlar geliyor arkadan diyeceklere şunu diyeyim. Genel cerrahi kalp damar beyin gibi branşların okuma süresi azaltılmadı, emeği azalmadı o gelecekler de 11-12 senenin ve o sınavların hakkını isteyecek. Arada 5 bin lira olsun dersen kimse ameliyat falan yapma derdine düşmez. O işin ederi özelde çok daha yüksek ama senin işinin ederi özelde yüksek değil bunu çok iyi biliyorsun. Uzun oldu ama anlatabildim umarım. Anlamak istemeyen yine anlamaz zaten. Onlara da şöyle diyelim. Kardeş önceden de fazla kazanıyordu doktorlar röntgene gireceğine tıpa girseydin kazansaydın. Sonradan çok kazanmaya başlamadılar yani.
Klinik asetaminofen 2 ay önce
Cerrahlar ameliyat yapmayı iyice azaltmıştı, mutsuzlardı. Onları teşvik etme amacıyla düzenleme getirildi. Merak etmeyin 20-30’lar havada uçuşuyor da hepi topu 1.000 dolar 1.500 dolar. O parayla alıp Mercedes’e mi binecek napacak ? Ülkede maaşlı çalışan kimse halinden memnun değil. Tabi ballı kaymaklı değilse.
Sinan 2 ay önce
Hani biz YSP'ye bir şey yok. Hep doktora çalışın. Doktor bakanlığı.
Arveles 2 ay önce
Kardeş ben olsam istıfa eder almanyaya giderım bellılı emegımızın karsılıgını alamıyoruz varmısım??
Sağlık çalışanı 2 ay önce
https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/1524845710889340932?s=24&t=-qvAhQvNhQACKHsEnybBTA
Cumhurbaşkanı ve bakanımızın Sabit ödemelerin herhangi bir kayba uğramadan emekliliğe yansıyacak sözünü yarın görmek istiyoruz inşaAllah
Hem 2 ay önce
Ekobsta 492 TL görünüyor devlet hastanesi lisans hemşire?
Mert bir üniversite çalışanı olarak ben bu ödemeyi alıcağımı sanmıyorum 2 ay önce
Üniversite personeli olup da alan var mı bu ödemeyi
Uzm.Dr. 2 ay önce
Halk sağlığı laboratuvarlarında çalışan biyokimya ve mikrobiyoloji uzmanları olarak bizim için beyaz reform olmadı sayın bakanım. Bizim taban ödemesi neden 0.75 ile çarpılıyor, neden 0.25 eksik veriyorsunuz. Teşvik ödeme neden yok. Hastanede aynı branşta çalışan uzmanlardan iş yükümüz daha fazla olmasına rağmen, böyle bir haksızlığa uğramamız revamıdır. Beyaz reform bizim için neden geçerli olmuyor. Halk sağlığı laboratuvarında çalışan biyokimya ve mikrobiyoloji uzmanları üvey evlat mı. Bu durumun acilen düzeltilmesi gerekir.
UZM.DR. 2 ay önce
Halk sağlığı laboratuvarlarında çalışan mikrobiyoloji ve biyokimya uzmanlarının taban ödemesi neden 0.75 ile çarpılıyor. Teşvik ödemesi de yok. Sözleşmeli yöneticilerin keyfine bırakılarak hedef belirlenecekmiş. Sözleşmeli yöneticilerin zaten tuzu kuru, niye kendini yorsun, siyasilerin peşinde koşup bir sonraki sözleşmesini garanti altına alır. 1. Basamak yeni mi kuruldu da hedef belirleniyor. O zaman hastanelerin taban ödemesi niye 1 (bir) ile çarpılıyor. Nerede adalet, nerede hakkaniyet. Tabansa herkese aynı taban olsun. Açık ve net söylüyorum, veriler bakanlığın elinde; karşılaştırıp baksınlar hastanelerdeki laboratuvarlardan halk sağlığı laboratuvarları daha çok tahlil yapıyor. Tüm aile hekimlerinin lab. yükünü çekiyor. Acilen bu hatadan vazgeçilmesi ve düzeltilmesi lazım.
unenafiyisu 2 ay önce
http://slkjfdf.net/ - Equmihoca Inovojini kxn.bwds.saglikpersonelihaber.net.kfr.qr http://slkjfdf.net/
Mert bir üniversite çalışanı olarak ben bu ödemeyi alıcağımı sanmıyorum 2 ay önce
üniversite çalışanı olarak ben bu ödemeyi alıcağımı sanmıyorum
Mustafa 2 ay önce
YÖK e bağlı devlet hastanesinde öğretim görevlisi uzman doktorum 14.469 tl maaş artı sabit aldım. Taban ek ödeme de yok.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?