Avukatlar Hastane Bastı! 3 Ölü

Pakistan'ın Lahor kentinde yüzlerce avukat, kendileriyle alay ettiğini öne sürdükleri doktorlara saldırdı. 200'ü aşkın avukatın bastığı Pencap Kardiyoloji Enstitüsü'nde çıkan olaylar nedeniyle tedavi göremeyen 3 hasta yaşamını yitirdi.

Gündem 12.12.2019, 13:15 13.12.2019, 00:53 Güler Sağlam
Avukatlar Hastane Bastı! 3 Ölü

Pakistan'da doktorların alay konusu olduklarını gerekçe göstererek Lahor kentindeki Pencap Kardiyoloji Enstitüsü'nü basan yüzlerce avukat yüzünden 3 hastanın hayatını kaybettiği açıklandı.

Sağlık Bakanı Yasmeen Rashid, hastaların hayatlarını kaybetmelerinde avukatların rolü bulunduğunu, zira çıkan olaylar nedeniyle doktorların hastalara zamanında müdahale edemediğini dile getirdi.

Hastaneyi bastıktan sonra doktorları darp eden, tıbbi ekipmanlara ve onlarca araca zarar veren avukatlar bir polis aracını da ateşe verdi.

Yetkililer, kentteki avukatlarla doktorların arasında geçen aydan beri gerilim yaşandığını kaydetti. İddiaya göre gerginlik, hasta yakınını ziyaret için hastaneye giden bir avukatın doktorların kötü muamelesine maruz kaldığını öne sürmesiyle başladı.

Olayların fitilini ateşleyen gelişme ise, bir grup doktorun avukatlarla alay ederken çekilen görüntülerini sosyal medyada paylaşması oldu.

TIKLAYIN

Yaşanan gelişmelerin ardından Başbakan İmran Han'ın, olaylarla ilgili soruşturma başlatılması talimatı verdiği açıklandı.

Olaylara karışan avukatların kimliklerinin belirlenmesi için medya kuruluşlarının elindeki görüntülerin inceleneceği ifade edildi.

Pakistan'da bir doktorun, avukatlarla alay ettiği bir videonun sosyal medyada paylaşılmasından sonra avukatlar doktoru protesto etmek için hastaneye gitti. Ancak avukatların protestosu hastane baskınına dönüştü ve olayda 3 kişi hayatını kaybetti.

Geo TV haber kanalının haberine göre, Pencap Barosu (PBC) Başkan Yardımcısı Shahnawaz İsmail, viral olan bir videoya tepki göstermek için avukatların Lahor şehrindeki hastaneye saldırdığını açıkladı. Açıklamada, doktorların ve Pencap Kardiyoloji Enstitüsü (PIC) çalışanlarının, hastaneye annesini getirmiş bir avukatı darp ettiği ve doktorların ihmali yüzünden avukatın annesinin sağlının kötüye gittiği bilgisi de yer aldı. İsmail ayrıca, viral olan videonun sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunduklarını, ancak polisin kimseyi gözaltına almadığını da sözlerin ekledi.

Olaylara neden olan videoda, doktorların avukatlarla alay ettiği ve avukatların darp edilmesiyle ilgili bir bölüm bulunurken, hastaneye giden avukatların doktorlara ve hastalara saldırdığı bununla birlikte hastanedeki ekipmanlara da zarar verdiği belirtildi. Avukatlar ve doktorlar arasında çıkan arbedeye polisin göz yaşartıcı gaz ve coplarla müdahale ettiği ve 2 saat süren olaylarda, avukatların bir de polis aracını ateşe verdiği belirtildi. Ayrıca, Pencap Eyaleti Enformasyon Bakanı Feyyaz Çohan'ın da olayların yaşandığı hastaneye geldiği ve avukatların hedefi haline gelerek tartaklandığı açıklandı.

Öte yandan, avukatların doktorlara saldırması nedeniyle bazı hastaların doktorsuz kaldığı ve müdahale edilemeyen 3 hastanın hayatını kaybettiği bildirildi.

Yorumlar (0)
1
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?