PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

ASM’lerde Görev Yapan ‘Grup Elemanları’ Sağlıkçı Sıfatını İstiyor

Aile Sağlığı Merkezlerinde görevlendirilen sağlık çalışanları “grup elemanı” tanımıyla özlük haklarının yıllardır verilmediğini, aynı kurumda farklılaştırma uygulandığını ileri sürdüler.

Gündem 14.01.2023, 22:06 15.01.2023, 01:35 Cansu Polat
ASM’lerde Görev Yapan ‘Grup Elemanları’ Sağlıkçı Sıfatını İstiyor

Büşra Şahiner, aile sağlığı merkezinde grup elemanları sıfatıyla görev yapan sağlık personelinin sorunlarını dile getirdi.

Bir aile sağlığı merkezine girdiğinizde bu kurumla ilgili ne düşünürsünüz? Ben söyleyeyim..

  • Öncelikle bu kurumun bir devlet kurumu olduğunu biliriz..
  • Çalışan SAĞLIKÇI'ları da devlet kurumunun çatısı altında olduğunu düşünürüz..
  • Bu kurumda herkesin özlük hakkı vardır ve devlet bu hakları korur deriz..
  • Bu kurum içinde çalışan herkes aynı şeye hizmet eder ve karşılığını herkesle aynı alır, iş güvencesi vardır deriz.. deriz de deriz..

Gelin ben size biraz gerçeklerden bahsedeyim..

Evet burası bir devlet kurumu , evet bizlerde kalifiyeli sağlık çalışanlarıyız(hemşire,att, ebe,tıbbi sekreter,temizlik personeli) bize "grup elemanı" demişler bizim özlük haklarımızı vermemişler aynı kurumda farklılaştırmaya neden olmuşlar .. Bir kısmına iş güvencesi verilmiş devlet himayesi altına alınış, maaşları gelişen ve değişen Türkiye şartlarına uyumlandırmış.. Diğer bir kısmı ve üzücü olanı bizler.. iş veren doktor olmuş, işten çıkaran yine doktor.. askeri ücreti bile vermemişler .. sen bugün işe gel ama yarın doktorun istemezse gelmezsin demişler .. demişler de demişler..

Devlet büyüklerimiz böyle demiş ancak biz bunları yaşarken yıpranmışız, tükenmişiz, birçok sosyal haktan mahrum bırakılmışız , görmezden bilmezden gelinmişiz.. Birçok arkadaşımız işten çıkarılma korkusuyla görev tanımı dışında işler yapmış.. Psikolojik destek almış, Aile birliğinde bozulmalar ve kopmalar yaşanmış hepimiz bu sistem altında ezilmişiz.. Hasta gelmiş takibini yapmışız, doktora kızmış gelmiş bizlerle tartışmış..

Randevusuz gelen hasta randevulu hastanın muayene sırasını istemiş evde çocukları varmış erken gitmesi gerekmiş , randevulu hasta ile çatışmış bizler ortamın sükunetini sağlamışız , hem hasta hakkını korumuş hem olası bir kaosu önlemişiz.. Yapmışız da yapmışız ama karşılık alamamışız..Pandemi var denmiş hadi birlik beraberlik nidaları atılmış hepimiz işimize dört kolla sarılmışız.. herkesle aynı şartlarda aynı işi çok daha fazlasını yapmışız ancak bunu da yaparken "sağlıkçı " sıfatımız olmadığı için dışarı çıkma yasaklarında enerjimizi, sokaklarda kontrol yapan görevli arkadaşlara "sağlıkçı" olduğumuzu kanıtlamak için kullanmışız.. Balkonlara çıkılmış alkışlar eşliğinde bizlere teşekkürler edilmiş.. Ancak "alkış" ve "teşekkür" karnımızı doyurmaya yetmemiş..

Ben biliyorum ki herkes Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan herkesi devlet himayesinde sanıyor değiliz arkadaşlar.. sahi biz neyiz? Bizim bir adımız var mı? Verdiğimiz emeğin bir karşılığı var mı? İstiyoruz ki bizi belli belirsiz sıfatlardan kurtarın.. Hakettiğimiz iş güvencesi ve özlük haklarını verin.

Büşra Şahiner

Yorumlar (10)
normal 2 hafta önce
sizin is vereniniz doktorlar...devletten maas almadiginiz icin ozel sektor gibi dusunun..ama daha beteri maas verip bir kismini alan elden geri alan doktorlar varmis...neyse kpsa ye girin puan alin atanin cekmeyin bu cileyi...
GERİ ZEKALIYA CEVAP 6 gün önce
KAMU DIŞI ASE LER İŞE GİRİKEN KPSS İLE Mİ GİRDİLER BİZ YILLARDIR MEK VERİYORUZ HASATNEDE ÇALIŞANLAR TAŞERONLAR KPSS İLE Mİ GİRDİLER ÖĞRETMENEVLERİ KPSS İLE Mİ GİRDİ DAHA BİNLERCE
... 2 hafta önce
Kamu personeli olmayan ebe hemşire ve att olarak çalışan aile sağlığı elemanları Kasım 2022 öncesi işe girmiş ise kadroya geçmiş bulunmaktadır. Kararname yayınlanması sonrası bulundukları il sağlık müdürlüğüne verecekleri dilekçe ile kadroya geçecektir. Hayırlara mukavele olması dileklerimle.
Savas 2 hafta önce
Evet çok doğru söylemiş
Ayşe Tıbbi Sekreter 2 hafta önce
Bir kurumda haksızlıklar eşitsizlikler varsa bunu düzeltmesi gereken üst yöneticilerimiz yani bakanlığımız olmalıdır Kİdi üzerinden birilerinin eşitlik dagitmasini bekliyorsanız malesef herkes önce kendini kendi cebini düşünüyor ve siz bu bencillik altında eziliyorsunuz haksızlıklara ugruyorsunuz ve buna dur diyemiyorsunuz çunku kapı orda diyebilen bir Dr un elemanisinizdir sizi savunan kimse yoktur hatta aynı meslek kolundaki arkadaşınız bile sizin işten cikarilmanizi sagliyabiliyor bu haksızlığa dur diyecek yok mu ben yöneticilerimiz den yani devletinizden umutluyum bizi kendi bünyesine alacağını düşünüyorum inşAllah
Ethem 2 hafta önce
Bu haksızlıga devlet büyük larimiz durdemesi lazım bizler devlet büyük lerimize güveniyoruz
ADEM 6 gün önce
ÖNCELİKLE BÜŞRA HANIMA TEŞEKKÜR EDERİM BİRLİK BERABER OLMAMIZ LAZIM İNŞALLAH OLUMLU SONUÇLAR ALIRIZ
ASM 1 hafta önce
ASM grup ta Kadrolu olmalı aynı odada ki hemşireler arasına nifak devlete yakışmamış
Emine Akyol 5 gün önce
8 senedir Aile Sağlığı Merkezinde tıbbi sekreter olarak 4 A statüsünde çalışmaktayim. Ben gibi diğer çalışan arkadaşlarim da hep beraber bütün emegimizle sağlık hizmeti verip sağlikci olarak gorulmemek bizi yıpratıyor. Artık KADRO istiyoruz.
Rana 2 gün önce
140 binlik kadroda insaAllah bizde varizdir
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.