ASM'nin Kapısını Kırdılar: Sağlıkta Şiddet!

Sultanbeyli Süleyman Taşpınar Aile Sağlığı Merkezi’ nde görev yapan Dr Terane Huseynova sabah saatlerinde ‘’Sağlıkta Şiddet Terörü’’ ne maruz kalmıştır.

Gündem 03.04.2020, 11:28 Güler Sağlam
ASM'nin Kapısını Kırdılar: Sağlıkta Şiddet!

Sabah saatlerinde poliklinik hizmet veren Dr Terane Huseynova Bayramzada’ ya başvuran hasta ’’Av Tüfeği Raporu’’ talep etmiş, meslaktaşımız da bu raporu verebilmesi için Psikiyatri Polikliniği’ ne sevk etmesi gerektiğini söylemiştir.

Hastaneye gitmek istemeyen hasta bunun üzerine ’’ Hastaneye gidemem, raporu sen vereceksin’’ diyerek baskı oluşturmaya çalışmıştır.

TIKLAYIN

Doktor Hanım’ ın açıklamalarını yeterli görmeyen hasta, ‘’ seni öldürürüm, siz doktorları boşuna öldürmüyorlar, kadınsın diye sana bir şey yapmıyorum ama kadınlar da öldürülmekte haklı’’ diyerek, meslektaşımızı hem hekim olarak, hem de kadın olarak tehdit etmiştir.

Bu tehditler karşısında korkan meslektaşımız, polisi aramak durumunda kalmış ve hasta bunun üzerine kapıyı yumruklayarak kırmıştır. ‘’ Bunu da gösterirsin polise selam da söylersin’’ diyerek kolluk güçlerimizle de dalga geçerek, işlediği suçtan dolayı başına hiçbir şey gelmeyeceği düşüncesini dile getirmiştir.

Kişilere bu sözleri söyleten, yıllardır söylemekten bıktığımız ama maalesef hiçbir adımın atılmadığı, etkin ve caydırıcı bir ‘’Sağlıkta Şiddet Yasası’’ olmamasıdır.

Mevcut Coronavirüs salgının artması durumunda, kişilerin hastanelerde yer bulamaması ve yoğunluk nedeniyle kendileriyle yeterince ilgilenilmediğini düşünecekleri durumlarda, şiddete başvurmaları yüksek olası bir durumdur. Bu dönemde kişilerin, yapacağı şiddetin karşılığında büyük bir cezai yaptırımla karşılaşacağını bilmesi, bu davranıştan vazgeçmesini sağlayacak tek unsur olacaktır.

TBMM’ den talebimiz; bu salgın döneminde kıymetini anlamış olduğumuz sağlık çalışanlarını koruyacak, etkin caydırıcı bir ”Sağlıkta Şiddet Yasası” çıkartmaları ve sağlık çalışanlarına hak ettikleri saygının gösterilmesini sağlamalarıdır.

Yorumlar (0)
-2
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?