ASM'lerde Görev Yapan 12 Bin Sağlık Çalışanının İşi Tehlikede

Son dönemde yüksek kira ve asgari ücretle boğuşan sağlık ocağı hekimleri, hemşire dahil SSK’lı personeli işten çıkarmaya başladı.

Gündem 30.12.2021, 10:06 Zeynep Elmalı
ASM'lerde Görev Yapan 12 Bin Sağlık Çalışanının İşi Tehlikede

Sözcü’de yer alan habere göre, ödenekleri her yıl memur maaş zammı kadar artırılan Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) döviz yüzünden aşırı zamlanan tıbbi sarf malzemeleri, yüksek kira artışları ve yeni asgari ücret zammı nedeniyle mali krizin pençesine düştü. Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Dr. Derya Uğur, cari gider ödemelerinin asgari ücret ve kira zamları kadar yükseltilmemesi halinde ASM’lerde maaşları hekimler tarafından ödenen birçok hemşire ve temizlik görevlisinin zorunlu olarak işten çıkarılacağını, sağlık hizmetlerinin aksayacağını bildirdi. Dr. Uğur, birçok ASM’de şimdiden personel çıkarmaların başladığını açıkladı. Dr. Uğur, ASM’lerin her yıl memur zammı oranında artırılan cari gider ödenekleriyle faaliyetlerini yürüttüğünü, giderler arttıkça aradaki farkın hekimlerin cebinden çıktığını, hekimlerin yoksullaştığını söyledi.

ÖDENEKLER YETMİYOR

Özellikle bu yıl yaşanan aşırı hayat pahalılığının ASM’lerdeki sağlık hizmetlerini tehlikeye düşürdüğünü belirten Dr. Derya Uğur şunları söyledi: “Bakanlıktan gelen ödeneklerle ASM’lerin elektrik, doğalgaz, her türlü tıbbi malzeme, temizlik, kira ödemeleri ve personel ödemeleri yapılmaktadır. Zamlar yüzünden maliyetler arttıkça halka sunulan sağlık hizmeti zorlaşıyor. ASM’lerin büyük bölümü ödenekleriyle kira ödüyor. Kira ülke genelinde yüzde 40, İstanbul’da yüzde 78.8, Ankara’da yüzde 62, İzmir’de yüzde 50 arttı.”

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

FATURALAR KABARDI

Uğur, aynı şekilde elektrik, su, doğalgaz zamlarıyla dövizdeki artıştan aşırı etkilenen tıbbı sarf malzemeleri ve temizlik malzemelerinin de sınırlı ödeneklerin tükenmesine yol açtığını belirtti.

SAĞLIK HİZMETLERİ TEHLİKEYE GİRDİ

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Dr. Derya Uğur, ASM’lerde memur olmayan ve maaşları hekimler tarafından ödenen 12 bin civarında personel çalıştığını söyledi.

Hastalara iğne, pansuman veya serum yapan hemşire ve ebelerle ASM’lerin temizlik ve benzeri işlerini bu personelin yaptığını belirten Dr. Uğur, “Ödeneklerle bir taraftan bina giderlerini, bir taraftan sağlık araç ve gereçlerini, bir taraftan temizlik malzemelerini, bir taraftan da personelin maaş, vergi ve SSK primini ödüyoruz. Asgari ücret zammını karşılayamayacağını düşünen birçok ASM’de işten çıkarmalar başladı. 12 bin sağlıkçının işi ile halkın beklediği sağlık hizmetleri tehlikeye girdi” diye konuştu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (13)
Vatandaş 4 hafta önce
İşe yaramaz bir sistem aşı yapma,ilaç yazma ve yatış yeri 2 tane dikiş atılamayan sağlık kurumu 30 yıl önce sağlık ocağında köyde ebe parmağıma dikiş atmıştı 30 öncesi ve sonrası
Sağlıkçı.. 4 hafta önce
Kapatın gitsin bütün yük hastanelerin ailelerine binmiş durum da en azından devlet para yükünden kurutulur coğu asm işe yaramıyor kapanmasında zarar yok fayda var nasıl olsa hepsi hastalarını acillere postalıyor.
kamil 3 hafta önce
adıyamanlı kardeş bilmeyeni kandırabilirsin ama öğenci aşılarını ilçe sağlık müdürlüğü yapıyor bir çok yerde aile hekimliğinin yanıbaşındaki eczane ödüyor 10 tane hastaya reçete yazılıyor hiçbir raoru vermeyip özel hastane vs ye gönderiyorlar
Vatandaş 4 hafta önce
Eski sağlık ocakları sevk yeri olarak görülüyordu.
Bugün aile hekimliği filtre görevi yapmaktadır, aile hekimliği kapatılırsa hastanelerin iş yükü şimdikinden çok daha fazla olacaktır, sağlıkçı olan bazı insanlar kendi yaptıkları işi zor, diğerlerinin işini kolay ve gereksiz görmekteler, asıl olan sağlık bir bütündür, 1.2.3 basamak hepsi kendi içinde zordur, atıp tutmak kolaydır.
Adıyamanlı 4 hafta önce
He kapatılsın o zaman yılda 10 milyon doz bebek çocuk gebe öğrenci aşısını sen yaparsın, 2 milyon kanser taramasını sen yaparsın, yılda 500 binden fazla gebeyi sen izlersin, yılda 40 milyon kronik hastanın ilacını yazarsın, yılda 1 milyon kişinin sosyal yardımlardan faydalanmasını sağlarsın, kırsalda evde bakım harici 400 bin kişiye evde bakarsın, değil mi güzel kardeşim, diğer şeyleri daha yazmıyorum. Aile hekimliği sistemi dünyanın ileri tüm ülkerinde vardır ve sağlık sistemlerinin mihenk taşıdır.
VHKİ GİH MEMUR 4 hafta önce
aile sağlığı merkezindeki doktor raporlu tansiyon hastasına ilacını yazdırmaya gidince bile covit testi istiyor bakmıyor bile yüzüne bence eskiki sağlık ocakları daha iyiydi
Hekim düşmanlarına 4 hafta önce
Hekimlerin zammına karşı çıkanlar bakın görün zararlı siz çıktınız. Hain eşer kendi düşer.
Acs 4 hafta önce
O zamda aile hekimliği de yoktu anca sallıyorsun sahtekar doktorlar bir türlü doymadınız be özelin almadığı bitikler devlette kaldı özelde parayı vuran vuruyor elek altı mecburi hizmet kamu da kabul edin artık sizden bişi olmaz boşa ağlıyorsunuz bunu devlet de biliyor …
Haine cevap 4 hafta önce
Haini başka yerlerde arama,hainlik senin içinde,hain sensin.Kalitesiz,içini hainlik kaplamış fesat canlı seni.Gidebiliyorsan,yiyorsa,seni alacak bir hastane varsa git özele para kazan,millet harıl harıl hasta bakıyor para kiriyor sen burda klavye başinda mesai dolduruyorsun,niteliksiz hekim :))
Ay sen 4 hafta önce
Acıl olarak zam yapılmalı binlerrlce kişi ekmek yiyor
hemşire 4 hafta önce
doktorlrın parasını azaltın
Dolorex 4 hafta önce
Aile hekimleri kapatilsin diyen angutlar siz hastanede randevusuz bakmam randevusuz bakmam dediğiniz pandemi zamaninda Aile hekimleri full çekti kör olmayın cahil cahil konuşmayın
Kamil e cevap (ADIYAMANLI) 3 hafta önce
Şu an tüm öğrenci aşıları aile hekimliklerinde yapılmaktadır. İstersen sana yazısını yollarım. Kimseyi kandırmıyoruz aslanım mevzuat tan haberin yok atıp tutma, yaklaşık 3 yıldır tüm aşılar AİLE HEKİMLİKLERİNDE YAPILIYOR ASLANIM.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-4
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?