Artık Bütün Çağrılara 112 Çağrı Merkezi Cevap Verecek!

İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında, Türkiye’de hizmet veren farklı acil yardım çağrıları için kullanılan 7 kuruma ait acil çağrı numaraları (İtfaiye: 110, Jandarma: 156, Emniyet: 155, Sağlık: 112, Orman: 177, Sahil Güvenlik: 178, AFAD: 122) tek numara altında 112 altında toplanacağı bildirildi.

Artık Bütün Çağrılara 112 Çağrı Merkezi Cevap Verecek!

Sağlık, itfaiye, jandarma, polis ve valiliklerce gerekli görülen diğer birimlerin aynı mekânda olduğu ve koordinasyon imkânı sağlayan model ile tüm ekiplerin en kısa sürede olay yerine ulaşmaları amaçlanıyor. Herhangi bir ildeki çağrı merkezine yabancı bir dilde çağrı düştüğünde alınan çağrı Ankara Merkez Acil Çağrı Merkezine Yeni Nesil 112 Yazılımı sayesinde yönlendirileceği öğrenildi. 112’yi arayan ve yabancı dil konuşan kişiler İngilizce, Almanca, Arapça ve Rusça dillerinde taleplerini 13.06.2018 tarihi itibariyle Ankara 112 Acil Çağrı Merkezindeki yabancı dil havuzu operatörlerine iletebilmekte ve acil çağrı hizmetlerinden faydalanabilmektedir. 

ENGELSİZ 112

TIKLAYIN

İşitme engelli vatandaşlarımız için kendilerine özgü geliştirilen programlar (telefon uygulamaları gibi) sayesinde, 112 Acil Çağrı Merkezi ile görüntülü bir şekilde işaret diliyle haberleşmeleri ve mesajlaşmaları sağlanacaktır. Uygulamanın, hem Google hem de Apple mobil marketlerine yüklenme çalışmalarına başlanmıştır.

Proje de yapılan çalışmalar:

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2019, 13:28

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER