PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Araştırmaya Göre Pandemide En Çok Hemşireler Etkilendi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Alişan Burak Yaşar, "Pandeminin ilk aylarında akut stres semptomları açısından bakıldığında hemşireler, doktorlar ve diğer sağlık personellerine göre en çok etkilenen gruptu" dedi.

Gündem 23.03.2022, 11:33 Zeynep Elmalı
Araştırmaya Göre Pandemide En Çok Hemşireler Etkilendi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Alişan Burak Yaşar, salgınların da diğer doğal afetler gibi travmatik faktörler olarak kabul edildiğini ve travmaya bağlı bozukluklar yaratabileceğini belirterek, "Pandeminin ilk aylarında akut stres semptomları açısından bakıldığında hemşireler, doktorlar ve diğer sağlık personellerine göre en çok etkilenen gruptu." ifadelerini kullandı.

Üniversite'den yapılan açıklamayla, İstanbul Gelişim Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Alişan Burak Yaşar'ın yürüttüğü, salgının ilk aylarında yapılan Akut Stres Düzeyi Araştırması sonuçları paylaşıldı.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Alişan Burak Yaşar, Uzm. Dr. Mehmet Sinan Aydın, Uzm. Dr. Aybeniz Civan Kahve ve Doç. Dr. Yunus Hacimusalar'ın ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarda, 387'si sağlık çalışanı, 640'ı sağlık çalışanı olmayan olmak üzere toplam 1.027 kişi üzerinde yapılan çalışmalarla salgının ilk aylarında akut stres düzeylerinin belirlenmesi sağlandı.

Buna göre, en yüksek akut stres semptomu düzeyinin hemşirelerde olduğu sonucuna ulaşıldı.

ENFEKTE OLMA RİSKİ STRES DÜZEYİNİ ARTIRABİLİR

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dr. Öğr. Üyesi Alişan Burak Yaşar, sağlık çalışanları arasında daha uzun süre hastayla birebir temasta olan hemşirelerin, enfekte olma riskinin yüksek olmasından kaynaklı akut stres düzeyinde artış olabileceğini aktardı.

Sağlık çalışanlarında koruyucu ekipman bulma zorluğu azaldıkça stres düzeyinde de azalma olduğuna işaret eden Yaşar, şunları kaydetti:

"COVID-19 salgını, sağlık çalışanları için uzun vardiyalar, hastalık riski nedeniyle aile üyelerinden uzak durma ve yoğun stres altında çalışma gibi önemli sonuçlara yol açtı. Toplum ve sağlık çalışanları için yaşananlar travmatik açıdan riskli deneyimlerdi. Salgınlar da diğer doğal afetler gibi travmatik faktörler olarak kabul edilir ve travmaya bağlı bozukluklar yaratabilir. Pandeminin ilk aylarında akut stres semptomları açısından bakıldığında hemşireler, doktorlar ve diğer sağlık personellerine göre en çok etkilenen gruptu.

Hemşirelerde akut stres semptomu düzeylerinin, doktorlar ve diğer sağlık çalışanlarına göre daha yüksek olmasının sebebi olabilecek bir diğer özellik ise hemşire gruplarında kadın cinsiyetin daha yüksek olması. Kadınlar, daha yüksek stres semptomları bildiriyor. Sağlık çalışanlarında iş adaleti sağlandığı düşüncesi arttıkça ve koruyucu ekipman bulma zorluğu azaldıkça akut stres düzeylerinde de azalma oluyor." 

Kaynak: Kaynak: Anadolu Ajansı
Yorumlar (11)
Hemsire 2 ay önce
Anamiz dinimiz ağladi ondan olabilir
Inandık 2 ay önce
Tamam tamam inandık inandık
Anti-Ysp 2 ay önce
Hiç güleceğim yoktu :)
Anti-ysp ye cevap(rumuzun iticiliği?) 2 ay önce
Tutmuyoruz gulebilirsiniz ????
boşver 2 ay önce
tabi tabi sağlıkmemuru ebe falan hep yattı bir hemşire mi araştırdı
Sağlık 2 ay önce
En çok hemşirelerin etkilendiğine ben de inanıyorum. Hastanede maske mesafe kuralları gelince günün yarısında yaptıkları bol dedikodulu altın günleri bozuldu bu da onları oldukça kötü etkiledi.
Sağlık Emekçisi 2 ay önce
Sosyal medyada hemşire dedikodusu yapan kişi mi söylüyor şu an bunu, insan önce kendine bakacak sonra başkasını yargilayacak ne bu genelleme
Doktor 2 ay önce
İnsan bilmediğinden ve bilgisizliğinden korkar. Doktorlar kendine ve bilgisine güveniyor ki korkmamış.
Doç. Dr cevat kelle 2 ay önce
Bilgisizlikten mi? Muha ha ha. Covidli hastaya sen 2 kez girerken hemşirenin 22 kez girdiğinden olmasın o korku? Yavru kuş...!
Sağlık Emekçisi 2 ay önce
Doktor rumuzlu kişiye cevaben; egonuz batsın.
Gene saglikciya bölme çabası 2 ay önce
Her zamanki gibi saglikciya kendi arasında 4 e bölüm ömür boyu rahat edin biz bir ekibiz eğitim mize göre görev yapıyor aynı yükü beraber yaşıyoruz bunu son zamanlarda ayrımcılık bölücülük yaparak saglikciya küçültmek çabası boşuna beyhudedir. Yazıktır günahtır kul hakkıdır biz bir ekibiz ve in personelim her gün kahrını cekmezse doktorum çabuk ve zeki olmazsa hemsirem okadar sabırlı laboratuvar tek düzenli ve çabuk rötgen teknisyenin ise yorgun olmasına rağmen bıkmadan çalışmasa biz bu işi yapamayiz.tum doktorlar tüm personeller birbirini severek bıkmadan yılmadan bu işi yapıyor .sanildigin aksine parayla değil duayla yola çıkıyoruz ..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?