PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Araştırmacılar Haklarını Arıyor!

Araştırmacı kadrosunda görev yapanların bazılarının aynı işi yapmalarına rağmen aynı haklara sahip olmamaları yeni mağduriyetler doğuruyor.

Gündem 27.12.2022, 19:17 Cansu Polat
Araştırmacılar Haklarını Arıyor!

Araştırmacı Mehmet Lütfi Aytuğ, kamuda görev yapan araştırmacıların hak arayışlarıyla ilgili önemli tespitlerde bulundu.

ARAŞTIRMACILAR HAK ARIYOR

Kısa ve özet olarak;

Kamuda çalışan iki sınıf Araştırmacı bulunmaktadır.

Bunlardan birincisi; Subay ve Astsubaylardan, Kamu ve kamu kuruluşlarda Araştırmacı olanlar (926 S.K. Geç. 32. Mad.) Bu grupta olan araştırmacılar hiçbir hak kaybına uğramadan Araştırmacı olmadan önceki görevlerine ait tüm mali ve özlük haklarından faydalanmaktadır.

İkincisi ise; 4046 Sayılı Özelleştirme kanunu ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sağlıkta “Araştırmacı” olanlardır. Bu grupta olanların maaşı; 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 11. Madde ile aynı dereceli Müdür Yardımcısı Maaşına eşitlenmiştir. Bu eşitleme ile birlikte, “Araştırmacılar” gerek toplu sözleşmelerle gerekse kanun değişikliği ile, diğer memur ve sınıflar için kazanılmış haklardan faydalanamamakta ve mağduriyetleri daha da artmaktadır.

Araştırmacıların Mağduriyetlerine, birkaç örnek verecek olursak;

İl Müdür yardımcısı, Müdür, Şube Müdürü, Müdür yardımcısı gibi görev unvanları için 3600 Ek Gösterge verilirken, bu görevlerde bulunurken” Araştırmacı” olanlar 3600 Ek Göstergeden faydalanamamaktadır. Toplu Sözleşme ile Sağlıkta Çalışanlara, ilave %20 ek ödeme verilmiş, ancak Araştırmacılara yansımamış, taban ek ödeme, teşvik ek ödeme vs. gibi haklardan da faydalanamamaktadır.

Bu durumun düzeltilmesi amacı ile Kanun Tasarısı hazırlandı, Türkiye Kamu Sen ve Memur Sen Genel Başkanlarına iletildi. Ayrıca, Kahramanmaraş Ak Parti Milletvekili, Ahmet ÖZDEMİR ve Trabzon Ak Parti Milletvekili Salih CORA beylere iletildi. Araştırmacıların gözü kulağı 2023 Ocak ayında çıkacak Torba Yasada.

Bu tasarının yasalaşması halinde, Kamuda çalışan “Araştırmacı” lar arasında eşitsizlik kalkacak ve tüm mağduriyetleri son bulacak, itibarları iade edilecektir.. 27.12.2022

Yorumlar (39)
FATIH TAHAN 1 ay önce
Araştırmacıların maddi ve manevi kayıplarının telafi edilmesi adaletin yerine getirilmesi önem arz etmektedir. Meclise gelecek olan torba yasaya araştırmacıların kayıplarını giderecek maddelerin konulması elzemdir. Bu konuda devlet büyüklerimizden destek ve yardım bekliyoruz.
Nesrin ilbars KEÇECİOĞLU 1 ay önce
#Araştırmacıların kazanılmış özlük hakları ellerinden alındı, 11 yıldır bu haklarının, ünvanlarının,makamlarının ve itibarlarının geri iade edilmesini bekliyorlar.YAŞ kararları ile askeriyeden ilişiği kesilenlere ödül gibi 6191 say yasa ile önceki özlük haklarını vermek ADİLMİ?
Sincar 1 ay önce
Sağlık yöneticilerinden il müdür yardımcısı,müdür,şube müdürü,müdür yardımcıları 1/4 derecede görev yapmakta iken 663 sayılı KHK ile görevlerinden alınan ve Araştırmacı yapılanlar maddi ve manevi mağduriyet yaşatılmakadır.Mükteseb özlük haklarını,taban ve teşvik ek ödeme,%20 sabit ek ödeme ve 3600 ek gösterge kapsamına alınması gerekmektedir.Yapılan bu haksızlığın ortadan kaldırmasını bekliyoruz.
Recai BAŞAR. Hatay 1 ay önce
#663 sayılı KHK ile #Araştırmacı kadrosuna atananların kazanılmış özlük hakları iradeleri dışında ellerinden alındı ,güncel zam ve tazminatların bir kısmından, Bakanlık ek ödemesinden ve 3600 ek göstergeden kapsam dışında bırakıldılar. Mağdurlar
Hidayet 1 ay önce
Araştırmacılar olarak bu mağduriyetin torba yasayla düzeltilmesi bir hakkın yerine gelmesini sağlayacaktır
Haydar Yılmaz Çağlayan 1 ay önce
Araştirmacilar olarak yillardir yasadigimiz buyuk haksizligin giderilmesini talep ediyoruz. Sayin Vekillerimizin bu konuda hazirladigi yada tekkifleri Ocak ayinda cikacak Tirba Yasada yer aksin Arastirmacilar da haksiz uygulamadan magduriyetlerinden kurtulsun..
44 1 ay önce
Kaybolan haklarımızın iadesini bekliyoruz i bekliyoruz yo
bayram duyar 1 ay önce
araştırmacıların gasp edilen haklarının bir önce iade edilmesini ve mağduriyetinin giderilmesini talep ediyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.