PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Aralık Ayında Geri Çekilen Düzenleme Vali - Hekim Hiyerarşisi İçin İptal Edilmiş!

Mecliste bulunan tüm partilerin oylarıyla Aralık ayında hekimlerin özlük haklarında düzenleme getiren yasa teklifi Meclis’te kabul edilmiş ancak daha sonra geri çekilmişti. Ak Partili Vekil detayları paylaştı.

Gündem 17.06.2022, 16:39 18.06.2022, 22:00 Cansu Polat

Ak Parti Milletvekili İsmail Güneş teklifin geri çekilmesi ile ilgili Meclis Genel Kurulunda CHP Milletvekiliyle yaşadığı tartışmada tüm detayları anlattı.

Yeni yasa teklifinin görüşülmesi esnasında konuyla ilgili ilginç bir tartışma yaşandı. Ak Parti Milletvekili İsmail Güneş aralık ayında geri çekilen teklifle ilgili şunları söyledi:

-Diyebilirsiniz ki: "Yahu, daha önce siz bu kanunu getirdiğinizde bu emeklilik katsayıları yüksekti ve daha yüksek oranlarda alıyorlardı." Burada eğer o kanunu uygulasaydık -tabii ki burada hekimlerimiz her şeyi hak ediyor ama- valinin, diyelim ki genel müdürün, profesörün üstünde olacaktı; hiyerarşik düzen bozulacaktı.

Bu konuşma sonrası ise şu diyalog yaşandı:

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Nasıl hiyerarşik düzen bozuluyor ya?

İSMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Tabii ki onu düzenleme adına böyle bir sistem seçildi.

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Bir hekim 30 yaşından sonra göreve başlıyor.

İSMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Neticede biz şöyle bir şey yapıyoruz: Burada önemli bir düzenleme de...

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Yani bir hekim 35 yaşına kadar okuyor.

İSMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Şunu ben söyleyeyim: 2008 yılından sonra göreve başlamış hekimler, insanlar normalde buradaki kesilen kesintiye göre maaş almaları gerekiyor.

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Kenan Evren de "Askerlerden çok alıyor." diyordu.

SMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Eğer bu sistemi değiştirmezsek aşağı yukarı bir uzman hekim diyelim ki 9 bin lira civarı falan emekli maaşı alacak.

HABİP EKSİK (Iğdır) - Doktorların, sağlık emekçilerin bu ülkede yaşama kattıkları katma değer kaymakam ve valilerden çok daha yüksektir.

İSMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Biz bunları ne hâle getiriyoruz arkadaşlar? 12.500 liraya çıkarıyoruz yani bu, bir iyileştirmedir. "Yetmez." diyebilirsiniz, "Daha fazlası gerekebilir." diyebilirsiniz.

HABİP EKSİK (Iğdır) - Siz zaten atadığınız müdürlere, başhekimlere, oradaki müdür yardımcılarına çok yüksek paralar vermişsiniz.

İSMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Ama arkadaşlar, yapılan bu düzenleme tamamen sağlık çalışanlarımızın lehinedir.

HABİP EKSİK (Iğdır) - Bakanlıklarda 3 maaş, 5 maaş veriyorsunuz, onu da biliyoruz ama böyle söylemeyin bence.

İSMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Yani göreceksiniz, bundan sağlık çalışanlarımız da istifade edecektir.

HABİP EKSİK (Iğdır) - Böyle söylemeyin bence "Kaymakamdan fazla alacak." demeyin.

Yorumlar (18)
Atasagun 2 hafta önce
İl-ilçe sağlık müdürleri ,başhekim ve yardımcıları,başkan ve yardımcıları Validen fazla maaş almıyor mu zaten.....
Hadi ordan... 2 hafta önce
Valiye verdigin gibi valilik konutu, ev sofor araba koruma,, vali esine koruma araba.. vali cocuguna makamla ozel servis, sinirsiz benzin.. istedigi gibi ev esyasi... bedava yeme icme.. bedava ozel okul ozel ders ver.. birkere vali oldun diye omur boyu vali maaasi garentisi ver... ben zam istersem beni... vermesseniz sizi... ( hediye avanta rant vs haric onlari istemem sizde kalsin)
..BENBİLİRİM 2 hafta önce
Açıklama çok inandırıcı gelmedi bana söylenmiş olmak için söylenen bir söz gibi geldi yapılan düzenleme yetersiz eksik ve umutları boşa çıkaran bir düzenleme oldu ama onlarda haklı yapabilecekleri kapasiteleri bu daha fazlası beklenmezdi...
tahsin fatih emekli doktor eski bashekim 2 hafta önce
bu hiyerarsiyi kim kurmus ya... sen osmanlida hekimin hiyerarsisini biliyormusun...valin albayin vesairen hekimin yanina destursuz gelemezdi... hekim kadidan baska kimseye hesap vermezdi bu hiyerarsiyi kuranlar ittihatcilardir devlet ve duzen tam da dedigim gibiydi hiyerarsiyi senin gibiler bozdu amerikada ingilterede bu hiyerarsikler prof dahil hicbirisi uzman hekim kadar ucret alamaz
Garabet 2 hafta önce
Ya komiksiniz desem ne desem bilemedim baska bisey dicem hakaret olacak.. Herseye bi bahane bulmakta ustunuze yok.. Aralikta meclise getirdikten sonra mi farkettiniz bunlari?? Hadi diyelim bu dediginiz dogru ama siz dediniz ki diger saglik çalışanlari da kapsama alinacak bu yuzden geri cektik diye.. Simdi size yalanci mi desek? Ya da siz kendinize yakisani kendiniz soyleyin daha iyi
Hemşire 2 hafta önce
Şu anda tavanim 6712₺, %150 ye karşılık. Bu kanunla %260 a karşılık 11.500₺ ye çıktı. Temmuzda en az %40 zam var tavan 16.100₺ ye çıkacak. Bunun üzerine önceden %10 bu kanunla %20 acil servis farkı geliyor. Yani kısacası Ağustos ayında performans olarak 10.000₺ bekliyorum. Bu ay 2599₺ performans alıyorum bordro yayınlandı e devlette. Vergiler şahit+performans 6712₺ ediyor.
hemşire 2 hafta önce
hekimler çok iyia lıyor ama diğer sağlık çalışanları düşük alıyor böyle bilinsin
bazı sendikalarımız buna dava açtı eşitlik ilkesine aykırı çünkü
saülık bire ekip işidir, hekim zam varsa bize de zam olacak
xD 2 hafta önce
Neyse kamuda hekim kalmayınca görürüm sizi hasta bakılmazsa neyin tedavisini verecen
Cerrah 2 hafta önce
TUTTURMUSSUNUZ BİR EKİP İŞİ DIYE,İYİCE CILKINI ÇIKARDINIZ.BEN BEYİN AÇIYORUM SEN DAMAR YOLU AÇIYORSUN..YİYORSA 1 GÜN İŞ BIRAKINDA CÜRMÜNÜZ NEYMİŞ GÖRELİM.
tahsin fatih emekli doktor eski bashekim 2 hafta önce
sozlesmeli validen cok alinca hiyerarsi nerede kaliyor... kurullara atananlar valileri gecince hiyerarsi yokmu...isinize gelmeyince hiyerarsi oylemi..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?