Ankara Valiliği: Hamile ve kronik hastalığı olan memurlar idari izinli sayılacak!

Ankara Valiliği tarafından belirlenen kamu'da esnek mesai kapsamında Cumhurbaşkanlığı Genelgesi uyarınca hamile ve kronik hastalığı olan kamu çalışanları idari izinli sayılabilecek.

Gündem 31.08.2020, 13:41 31.08.2020, 13:48 Güler Sağlam
Ankara Valiliği: Hamile ve kronik hastalığı olan memurlar idari izinli sayılacak!

Ankara Valiliği koronavirüs tedbirleri kapsamında aldığı karar ile Ankara İl sınırları dahilinde uygulanacak kamuda esnek mesai esaslarını belirledi.

Ankara Valiliği’nin aldığı karara göre, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında Covid-19 salgının yayılımının en aza indirilmesi amacıyla Ankara İl sınırları dahilinde uygulanacak kamuda esnek mesai esasları belirlendi. Bu kapsamda salgından etkilenmeleri daha muhtemel hamile ve kronik hastalığı olan kamu çalışanları idari izinli sayılabilecek. Düzenleme ile 10 yaş ve daha küçük yaşta çocukları olan kadın personeller, ikinci bir emre kadar evden çalışabilecek.

Ankara Valisi Vasip Şahin imzasıyla yayınlanan genelgede şu ifadelere yer verildi:

* Covid-19 salgının yayılımının en aza indirilmesi amacıyla kamu çalışanlarına yönelik ilave tedbirleri içeren 26 Ağustos 2020 tarih ve 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 26 Ağustos 2020 tarih ve 31225 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanmıştır.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

* Genelgede, çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinin uygulanabileceği esası getirilmiştir.

* Valiliğimizce; sağlık ve güvenlik personeli hariç, esnek çalışma yöntemlerine ilişkin aşağıda belirlenen usul ve esaslar dikkate alınmak kaydıyla ilçe kaymakamları ve Valiliğimize bağlı kurum amirleri kendi kurum ve birimlerindeki ihtiyaç ve şartların gerektirdiği özel düzenlemeler yapabilecektir.

*Bu kapsamda 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren Valiliğimiz birimlerinde çalışan personelin durumlarının değerlendirilerek birim amirlerince dönüşümlü çalışma, uzaktan çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanacaktır.

Uygulamada;
– Cumhurbaşkanlığı Genelgeleri doğrultusunda hamile ve kronik hastalığı olanların idari izinli sayılması,
– 10 Yaş ve daha küçük yaşta çocukları olan kadın personelin ikinci bir emre kadar evden çalışması,
– Diğer personelin dönüşümlü (haftalık) olarak çalışması ve dönüşüm sistemi içerisinde büroda bulunmayacak olan personelin mahalle denetim ekiplerinde görev yapmasının planlanması uygun görülmüştür.

Esnek çalışma modeline göre hazırlanan görevlendirme listeleri İl ve ilçe Yazı İşleri Müdürlükleri’ne gönderilecektir.
Esnek çalışmaya tabi personelin görev mahallinden amirinden izin almadan ayrılmaması, ihtiyaç halinde çağrıldıkları anda göreve dönmeleri ve personelin güncel adres ve iletişim bilgilerinin ilyaziisleri@ankara.gov.tr e-posta adresine gönderilmesi hususlarında, bilgi ve gereğini arz ve rica ederim.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Nur Banu 10 ay önce
Sağlık ve güvenlik güçleri haricindeki personeli kapsıyormuş çünkü masa başı çalışanlar covid taşıyo ya ! Sağlıkçıların hakkını nasıl ödeyecekler bilmiyorum-
ailedeki son sağlıkçı 10 ay önce
sağlıkçılar ve çocukları kimsenin umrunda değil
241 10 ay önce
ANKARADA GİBİ İLLERDE PEK SIKINTI OLMAZ ÇÜNKÜ FAZLASI İLE ÇALIŞAN VAR AMA KÜÇÜK İLLER DE İDARECİLER UYGULAMAK İSTESE BİLE UYGULAYAMAZLAR İŞİ YAPACAK KİMSE YOK
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?