Ankara İl Sağlık Müdürlüğü'nden Hasta Sayısı Patladı İddialarına İlişkin Açıklama Geldi!

Ankara Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan basın açıklamasında; "Yapılan çalışma ve hazırlıklarımızdan ilimizde hasta patlaması olduğu ve sağlık alt yapımızın çöktüğü gibi sonuçlar çıkarmak gerçekle bağdaşmamaktadır." denildi.

Gündem 04.08.2020, 23:55 05.08.2020, 02:34
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü'nden Hasta Sayısı Patladı İddialarına İlişkin Açıklama Geldi!

Anadolu Ajansı aracılığıyla basına servis edilen açıklamada;

Ankara Sağlık Müdürlüğü: "Yapılan çalışma ve hazırlıklarımızdan ilimizde hasta patlaması olduğu ve sağlık alt yapımızın çöktüğü gibi sonuçlar çıkarmak gerçekle bağdaşmamaktadır."

"Ankara'da hastane yatak doluluk oranı yüzde 50, yoğun bakım yatak doluluğu yüzde 63. İlimizde halen pandemi kontrol altındadır." denildi.

Basın açıklamasıyla ilgili bugün "Covid Hastalarının Artışı Sonrası Ankara İl Sağlık Müdürlüğünden Son Dakika Ek Tedbirler!" başlıklı haber sitemiz ziyaretçilerine duyurulmuştu.

YAPILAN AÇIKLAMA:

TIKLAYIN

COVID-19 pandemisi ile ilgili olarak Müdürlüğümüzce ileriye dönük yürütülen hazırlık çalışmalarımızın bazı basın ve yayın organları tarafından acil durum olarak yorumlanması üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirmek ve yanlış anlaşılmayı önlemek adına aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Bilindiği gibi, son günlerde dünyada hızlı bir vaka artışı olmaktadır. Önümüzdeki aylarda ikinci bir dalga beklentisi uzmanlarca dile getirilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü kötü senaryoya karşı ülkeleri uyarmaktadır. Ülkemizde de son günlerde, sınırlı olsa da, artışlar gözlenmektedir.

Hareketliliğin en fazla olduğu illerden biri olan Ankara’da il düzeyinde çalışmalarımız yoğun bir şekilde yürütülmektedir. İl Sağlık Müdürümüz başkanlığında 28.07.2020 tarihinde yapılan Pandemi Değerlendirme Toplantısında, normalleşme sürecindeki farklı senaryolar tartışılmış ve olası yeni durumlara karşı alınması gereken tedbirler gözden geçirilmiştir.

Muhtemel senaryolara karşı il düzeyinde yapılması gereken hazırlıklar ve alınacak tedbirler konusunda ilgili sağlık kuruluşlarımız yazılı olarak bilgilendirilmiştir. Ayrıca Kurban Bayramı sonrası göz önüne alınmış ve COVID 19 hastalarında ilave yatış ihtiyacı dikkate alınarak sunulacak hizmet kapasitesinin artırılması yönünde sağlık kuruluşlarımız uyarılmıştır.

Yapılan çalışma ve hazırlıklarımızdan ilimizde hasta patlaması olduğu ve sağlık alt yapımızın çöktüğü gibi sonuçlar çıkarmak gerçekle bağdaşmamaktadır. Ankara ilinde bugün itibarıyla hastane yatak doluluk oranı % 50, yoğun bakım yatak doluluk oranı ise % 63 tür.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın sağlığı için çalışmalarımıza kesintisiz devam etmekteyiz. İlimizde halen pandemi kontrol altındadır. Hastanelerimiz, tüm sağlık çalışanlarımızla mücadelede aktif olarak görevini sürdürmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü

Yorumlar (3)
Xxx 3 ay önce
E o zaman tedbir kararlarınız ne. Kararlarınızı bir kere daha okuyun. Covid ilk çıktığında bu kararları almamıştınız.
Öztürk Yıldız 3 ay önce
Ankara Sağlık Müdürlüğü bu ara yenilenecek görevlendirmelerle ilgilenmektedir. Halk Sağlı ise Çevre Sağlığı çalışanlarını görevleri dışında başka yerlerde görevlendirmelerle meşgüldür. Bazı hastane ve şubelerde ise personel boş mesaiye gelmektedir.
Sultan 3 ay önce
Kovit patladi ama sistem dimdik ayakta yikilmadik. Yikildik demek herbaba yigidin harci degil zaten
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?