Ankara Etlik Şehir Hastanesi Açılışı 2021 Mart Ayına Kalmış!

Covid-19 salgınıyla beraber yeniden gündeme gelen Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle yaptırdığı şehir hastanelerinin önemi basında yer alırken, Bakan Koca'nın 2020'de açılacak dediği etlik şehir hastanesinin mart 2021'de açılacağı söylendi.

Gündem 13.04.2020, 17:23 14.04.2020, 19:29
Ankara Etlik Şehir Hastanesi Açılışı 2021 Mart Ayına Kalmış!

Sözcü Gazetesi köşe yazarı Çiğdem TOKER etlik şehir hastanesini bugünkü köşesine taşıdı.

Ankara'da inşaatına beş yıl önce başlanan, 2019'da açılması gerektiği halde açılmayan Etlik Şehir Hastanesi projesinde neler olduğunu da merak eden çoktu. İtalyan Astaldi ile Türkerler ortaklığının yürüttüğü KÖİ projesi, Sağlık Bakanlığı ile 5 Mart 2012 tarihinde imzalanan “gizli” sözleşmeye göre inşa ediliyor.

Astaldi-Türkerler'in bu proje için çok sayıda bankadan 876 milyon Euro finansman sağladığı büyük boy temsili çek fotoğrafıyla duyurulmuştu. Şirketin, inşaatı gerçekleştiren taşeron şirketlere ve işçilere borçlarının biriktiği, ödenmeyen borçlar nedeniyle inşaatın durduğu biliniyordu. Bir ara o alanın adliye olacağı, Adalet Bakanlığı'na satılacağı gibi tevatürler dolaşsa da buna ihtimal vermedim.

Bankacılık ve inşaat sektöründeki güvenilir kaynaklardan edindiğim yeni bilgileri paylaşacağım.

– Her ne kadar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Etlik Şehir Hastanesi'nin bu yıl açılacağını daha önce açıklasa da hastanenin açılışı 2021 yılı Mart ayına kalmış. Hatta Haziran 2021'in daha gerçekçi bir tarih olacağı belirtiliyormuş.

TIKLAYIN

– Hastane projesinin kapalı alanında artırıma gidilmiş. 2018 yılında bu hesaplamaya ilişkin esaslar Bakanlık onayıyla değiştirilmiş.

– 30 bin 509 metrekare artışla, hastanenin toplam alanı 1 milyon 145 bin 129 metrekareye yükselmiş. Bu da sabit yatırımda 157 milyon 333 bin 107 TL 28 kuruş artırıma yol açmış.

– Peşinatın alınmasıyla birlikte sahada kalan ödemeler yapılacak ve işlere yeniden başlanacakmış.

GECİKMENİN MALİYETİ

– Şehir hastanesindeki 2 yıla yaklaşacak gecikme maliyetinin yaklaşık 40 milyon Euro'yu geçeceği hesaplanıyor.

– Şirket, 18 Haziran 2019'da bitmesi gereken projenin gecikmesinin Sağlık Bakanlığı'ndan kaynaklandığını bildiren bir yazı yazmış. Sağlık Bakanlığı da gecikmenin kendilerinden değil şirketten kaynaklandığını bildirmiş.

Çiğdem TOKER/SÖZCÜ

Yorumlar (1)
ahmet tuna 7 ay önce
Yakında millet ,Aşkımız, Etlik şehir hastanesi gibi başlasın ama hiç bitmesin, demeye başlıyacak, o zaman:)
13
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?